Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psy, które ratują życie. Zobacz zdjęcia i film z treningu psów ratowniczych specjalnej jednostki OSP we Wrocławiu

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Psy ratownicze z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego OSP we Wrocławiu są niezastąpionymi pomocnikami przy zaginięciach. Przeszukują gruzowiska i ogromne tereny by ratować życie. Zobacz jak wygląda ich codzienna praca oraz obejrzyj film z ich treningu

Psy poszukiwawczo – ratownicze działają w szeregach Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego OSP i choć używają swoich zdolności podobnie jak psy policyjne, ich praca nieco się różni. Psy ratownicze używają swojego węchu do poszukiwania osób zaginionych lub tych, które utknęły pod gruzami.

Psy ratownicze działają szybko i skutecznie

Podczas poszukiwań w trudnych warunkach ich niesamowity węch pozwala ograniczyć zasoby ludzkie i cenny czas na ratunek dla zaginionych. Potrafią wywęszyć zarówno trop pozostawiony przez zaginionego oraz zapach z powietrza, nawet do 800 metrów znacznie szybciej niż człowiek.

Klasyczna tyraliera, czyli zorganizowany szyk poszukiwawczy, gdzie ratownicy w dużych grupach przeszukują teren w luźnym rzędzie, sprawdza się na otwartych terenach. W przypadku uwięzienia pod gruzami do akcji muszą wkroczyć psy. Tylko one mogą precyzyjnie wyłapać ciepło i zapach emitowany przez żywego człowieka.

Jak wygląda trening z psami ratowniczymi OSP?

Metod poszukiwawczych używanych przez wrocławską JRS OSP jest wiele, dlatego ich psy również muszą przechodzić kompleksowe treningi już od szczeniaka. Począwszy od socjalizacji z człowiekiem, która buduje motywację do poszukiwania osób zaginionych, przez podstawy posłuszeństwa aż do specjalności w odnajdywaniu ludzi. Ich motywacją są przysmaki, dlatego podczas treningu otrzymują nagrodę za każde dobrze wykonane zadanie. Do najważniejszych elementów treningu należą:

  • Odnajdywanie pozoranta i głośne szczekanie do momentu przybycia ratownika w miejsce znalezienia.
  • Rozpraszanie uwagi psa przy przewodniku, w tym ćwiczeniu chodzi o nauczenie psa by mimo zewnętrznych bodźców oraz otoczenia skupił swoją uwagę na poleceniach przewodnika.
  • Beczki z pozorantem, złożone ćwiczenie, w którym zadaniem psa jest wskazanie beczki imitującej uwięzienie pod gruzami, w której znajduje się człowiek. Do jednej z beczek wrzuca się tylko przysmaki, by nauczyć psa szukania zapachu ludzi, a nie jedzenia

Tak wyglądał jeden z treningów Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego OSP we Wrocławiu, zobacz zdjęcia i film.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska