Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy uda się zablokować dewastację kompleksu Stadionu Olimpijskiego?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wrocław, Stadion Olimpijski, wyburzanie dawnego kompleksu basenów.
Wrocław, Stadion Olimpijski, wyburzanie dawnego kompleksu basenów. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Ratusz twierdzi, że nie może nic zrobić, by zablokować rozpoczętą w kompleksie Stadionu Olimpijskiego budowę. To nieprawda – odpowiadają radni opozycji oraz aktywiści i nie zamierzają odpuszczać.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, głosami radnych Forum Jacka Sutryka odrzucono petycję, której autorzy domagali się od prezydenta natychmiastowego zablokowania "degradacji kompleksu Stadionu Olimpijskiego" i wstrzymania budowy wielkiego apartamentowca na terenie dawnego Basenu Olimpijskiego. Wcześniej prezydent, odpowiadając na interpelację radnych Nowoczesnej w tej samej sprawie, zadeklarował podjęcie „dodatkowych, ponadstandardowych działań” w sprawie kontrowersyjnej inwestycji. Dziś słyszymy, że nie może powstrzymać dewelopera.

Inwestycja na Stadionie Olimpijskim. Miasto twierdzi, że nie ma narzędzi

Zwróciliśmy się do miasta z pytaniem, jak należy odczytywać sprzeczne sygnały płynące z ratusza w sprawie spornej inwestycji na Olimpijskim - z jednej strony obietnice podjęcia wszelkich kroków w celu jej zablokowania, a z drugiej odrzucenie petycji mieszkańców w tej sprawie. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że wszelkie możliwości prawne w sprawie inwestycji na Stadionie Olimpijskim leżą teraz już wyłącznie po stronie wojewódzkiego konserwatora oraz Ministra Kultury Sportu i Dziedzictwa Narodowego. Magistrat wysłał do tych instytucji pisma o wszczęcie procedury wpisania zespołu basenów do rejestru zabytków.

- Miasto nie ma takich narzędzi, wydane wcześniej pozwolenie na budowę jest ostateczne - zgodne z miejscowym planem, uzgodnieniami i pozwoleniami konserwatora zabytków. Nawet jeśli zostałby zmieniony plan miejscowy, nie unieważniłoby to wydanego wcześniej pozwolenia – przekonuje Grzegorz Rajter z magistratu.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a także Ministerstwo Kultury Sportu i Dziedzictwa Narodowego wszczęły procedury wpisania zespołu basenów AWF-u do rejestru zabytków. Przypomnijmy, że Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda jeszcze przed przejściem na emeryturę na początku września oświadczyła, że są rozwiązania prawne, które mogą spowodować uchylenie decyzji miejskiego konserwatora zabytków i pozwolenia na budowę. - Takie postępowanie jest wszczęte. Jest też możliwe działanie drogą ustawy o ochronie zabytków i będziemy do tego zmierzać. To jest w dużej mierze niezgodne z prawem ochrony zabytków i prawem miejscowym - powiedziała wtedy Barbara Nowak-Obelinda.

Postępowania w tej sprawie prowadzone są też przez dwie prokuratury, a wojewoda dolnośląski wszczął postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji prezydenta Jacka Sutryka, który w marcu wydał pozwolenie na budowę w miejscu basenów.

Błędy i zaniechania ze strony miasta w sprawie zabytkowych basenów

Agnieszka Kędzierska, radna Nowoczesnej, współautorka interpelacji w sprawie kompleksu Stadionu Olimpijskiego, zarzuca władzom Wrocławia cały szereg błędów i zaniechań.

- W odniesieniu do Stadionu Olimpijskiego ewidentnie został popełniony błąd. Dlaczego ? Dlatego, że dziś w 2021 roku (8 lat od uchwalenia miejscowego przestrzennego planu zagospodarowania) wszyscy uważają, że ten akademik, inaczej zwany budynkiem zamieszkania zbiorowego, a jeszcze inaczej po prostu apartamentami mieszkalnymi, że on nie powinien w tym miejscu, w tym czasie powstać. I nie można mówić, że 8 letnia pokrętna procedura, która dziś ma swój finisz, jest nie do ruszenia, a poza tym to nie jest nasza kompetencja, tylko AWF, albo Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi radna Kędzierska.

Jej zdaniem brakuje dziś jasnej i sprecyzowanej odpowiedzi ze strony Jacka Sutryka, co on, lub podlegli mu pracownicy urzędu, zrobili w tej sprawie.

- Zastanawiam się, czy została zlecona ekspertyza prawników miejskich w kontekście wszczęcia procedur administracyjnych, które zatrzymałyby budowę. Chciałabym ją zobaczyć. Z wyliczeniem kosztów oczywiście. Zlecenie takiej ekspertyzy wewnątrz urzędu, jest dla mnie w pewnym stopniu, przynajmniej próbą zrobienia czegoś, poza pustymi słowami „prezydent Wrocławia postanowił podjąć dodatkowe, ponadstandardowe działania w sprawie działki na terenie Stadionu Olimpijskiego”, których po dziś dzień nie znamy – podkreśla Agnieszka Kędzierska.

Budowa czterokondygnacyjnego gmachu w miejscu odkrytych zabytkowych basenów na terenie AWF-u przy ulicy Paderewskiego we Wrocławiu od miesięcy budzi olbrzymie emocje wśród wrocławian. Niestety nie wzbudziła specjalnie emocji po stronie magistratu. Przypomnijmy, że Jacek Sutryk dopiero w czerwcu - dwa tygodnie po rozpoczęciu wyburzania basenów przez Dolnośląskie Inwestycje - zaproponował deweloperowi odkupienie działki za 3,1 mln złotych, czyli za cenę kupna lub jej zamianę. To dopiero wtedy ze strony Jacka Sutryka padła deklaracja podjęcia działań mających na celu wstrzymanie budowy.

W odpowiedzi na te propozycje, deweloper zagroził, że w razie jakichkolwiek działań uniemożliwiających dalszą budowę, podejmie kroki prawne, które mogą skutkować wielomilionowym odszkodowaniem dla niego. Przedstawiciele Dolnośląskich Inwestycji przypomnieli tu, że to przecież prezydent wydał w marcu tego roku pozwolenie na budowę.

Obrońcy zabytkowego kompleksu skupieni w Grupie Inicjatywnej Stadion Olimpijski nie składają broni. Rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na opłacenie doświadczonej kancelarii prawniczej, która miałaby pomóc w całkowitej eliminacji możliwości zmiany funkcji Terenów Olimpijskich przy Paderewskiego – co przewiduje dziś miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To miałoby pomóc w zablokowaniu budowy i dalszej dewastacji terenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska