MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udało się! Przejście przez śluzę Opatowice będzie otwarte. Wiemy, kiedy

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Podczas spotkania zarządu wrocławskiego oddziału Wód Polskich oraz władz miasta, udało się wypracować konsensus. Przejście przez śluzę Opatowice będzie otwarte jeszcze w te wakacje.
Podczas spotkania zarządu wrocławskiego oddziału Wód Polskich oraz władz miasta, udało się wypracować konsensus. Przejście przez śluzę Opatowice będzie otwarte jeszcze w te wakacje. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Od zakończenia remontu śluzy Opatowice, rowerzyści i piesi nie mogą przejść nią na wyspę Opatowicką. Po licznych protestach mieszkańców, petycjach i artykułach Gazety Wrocławskiej na ten temat, Wody Polskie zmieniły decyzję. Zarząd dogadał się z miastem i przejście na wyspę znowu będzie możliwe. Kiedy je otworzą?

Przypomnijmy, że śluza Opatowice to jedyny dojazd na wyspę Opatowicką od strony Opatowic. Była to bardzo popularna przeprawa dla pieszych i rowerzystów, gdzie wyspę traktowali jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Sytuacja zmieniła się po remoncie obiektu w 2021 roku. Przejście przez śluzę zostało zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Mimo wcześniejszych zapewnień ze strony Wód Polskich, że pozostanie otwarte.

Mieszkańcy nie godzili się na ten stan rzeczy. Protestowali, apelowali, zbierali podpisy pod petycjami i wysyłali listy do Gazety Wrocławskiej. Na łamach portalu sprawę opisywaliśmy wielokrotnie:

W końcu, po 3 latach i zmianie zarządu, Wody Polskie zmieniły zdanie i otworzą przejście przez śluzę. Pod pewnymi warunkami, które musi zrealizować miasto. Ustalono, że zainstaluje m.in. barierki, siatki, aby piesi i rowerzyści korzystali tylko z dedykowanego przejścia, automatyczną bramkę wpuszczającą na śluzę pieszych i rowerzystów tylko w momencie, kiedy nie jest wykorzystywana w ruchu wodnym. Musi zbudować także dojazd i dojście – zarówno od strony wyspy, jak i ul. Opatowickiej.

- Jednocześnie miasto Wrocław zadeklarowało, że w obecnej kadencji samorządowej podejmie wszelkie możliwe starania zmierzające do zaprojektowania i wybudowania kładki dla pieszych i rowerzystów nad dolnymi wrotami śluzy żeglugowej Opatowice, czyli w miejscu, w którym taka przeprawa istniała do 1945 roku i została zniszczona podczas oblężenia Festung Breslau – oznajmiają Wody Polskie.

Ze swojej strony Wody Polskie zamontują monitoring obiektu, który ma pomóc w ograniczeniu aktów wandalizmu. Kiedy przejście przez śluzę Opatowice będzie otwarte? Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia mówi, że za kilka tygodni. Prawdopodobnie będzie to lipiec, ale nie jego początek – słyszymy z urzędu miasta.

Śluza Opatowice znajduje się tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska