Budżet obywatelski: Oszustwo podczas głosowania

Rafał Święcki
Głosowanie nad Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim zostanie powtórzone. Doszło do oszustwa, a sprawę badają policja i prokuratura.

Władze Jeleniej Góry podejrzewają, że doszło do oszustwa podczas głosowania nad Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim. Prawdopodobnie ktoś w nieuprawniony sposób posłużył się bazą danych numerów PESEL i zagłosował w imieniu mieszkańców. W rezultacie wiele osób, które zamierzały oddać swe głosy na dwa wybrane projekty (w sumie jest ich 29), nie mogły tego zrobić. Na ekranie komputera pojawiał się komunikat informujący, że osoba posługująca się wpisanym numerem PESEL dokonała już wyboru.

O oszustwie może świadczyć również dużo większa liczba głosów niż w latach ubiegłych. W tym roku w głosowaniu na Jeleniogórski Budżet Obywatelski oddano ponad 16 tysięcy głosów. W ubiegłym roku było ich 6 tysięcy.

Władze miasta nie zdradzają, które projekty otrzymały największą liczbę głosów. To może być ważna wskazówka prowadząca do sprawców, więc te informacje przekażą policji i prokuraturze, gdzie zgłoszono już podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Wiceprezydent Jerzy Łużniak zdradza jedynie, że kilka projektów otrzymało znacznie większe poparcie niż inne. - Miały po kilka tysięcy głosów - tłumaczy wiceprezydent Jeleniej Góry.

W przeszłości podobne nieprawidłowości podczas głosowania nad budżetami zgłaszali mieszkańcy Grudziądza, Torunia i Zielonej Góry.

Dostęp do bazy PESEL nie jest ogólnie dostępny, ale mogą z niej korzystać urzędnicy i pracownicy wielu instytucji, m.in. sądów, służb specjalnych, policji, straży miejskich, komornicy sądowi, samorządy i podmioty, które wykażą w tym interes prawny, np. banki i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wyniki zakończonego w poniedziałek głosowania nad Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim zostały unieważnione. Zostanie ono powtórzone.

Głosy będzie można oddawać od północy 6 marca, do godziny 24 dnia 12 marca. Tym razem oddany w internecie głos trzeba będzie potwierdzić kodem. - Podczas głosowania poza danymi osobowymi trzeba będzie podać numer telefonu komórkowego. Zostanie na niego wysłany kod, za pomocą którego głosujący dokona autoryzacji - tłumaczy naczelnik wydziału rozwoju urzędu miasta Barbara Olszewska.

Na jeden numer telefonu system może wysłać pięć różnych kodów. To ułatwienie, gdy z jednej komórki korzysta w rodzinie kilka osób. Mieszkańcy, którzy nie mają telefonów, będą mogli zagłosować w biurze obsługi mieszkańca przy ul. Ptasiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
b.
Niekoniecznie, wystarczy jedna menda w morzu uczciwych ludzi i mamy taki efekt.
G
Gość
Sprawę po zgłoszeniu prowadziła Prokuratura Wrocław Stare Miasto oraz Komisariat Policji Wrocław Stare Miasto. W grudniu 2015 umożono sprawę z uwagi na niemożliwość wykrycia sprawcy.
A
Antyantyanty
To już wiemy skąd buspas na Traugutta, między innymi....
...
z utęsknieniem czekam na tak zatytułowany artykuł, ujawniający manipulacyjny charakter WBO - będący mechanizmem mającym dać obywatelom ułudne poczucie współdecydowania, jednakże tak skonstruowanym aby prowadzić do określonych z góry przez władzę celów.
t
tak tylko pytam...
Wykorzystywanie bazy PESEL do celów przestępczych to jego specjalność
j
ja
to tez jedno wielkie oszustwo.
P
PW
Po co komu jakaś baza PESEL.Przecież w necie jest mnóstwo generatorów numeru PESEL. Można sobie wygenerować PESEL zarówno dla określonej płci, wieku czy konkretnej daty urodzenia.
p
petr
ale skorzystali z bazy WBO po moim podpisaniu budżetu obywatelskiego w 2015 roku. Wcześniej spamu z miasta nie było w mej skrzynce.
W zeszłym roku wymagany był z kolei nr telefonu. Taakiego ... im dam swój prywatny numer... Budżetu nie podpisałem.
k
komentator
We Wrocławiu taki proceder to norma i jakoś nikt nie robi z tego afery :/
G
Gość
jest takie coś jak CBD Pesel, każdy urząd miejski i wojewódzki ma do tego dostęp.
o
oj
ta Jelenia G. to czerwona dolina czerwonych kumotrów,tam rządzi totalna opozycja,tam też maczał paluszki p.Józef P. Zaorać i zalać. To po Legnicy i Wrocławiu czerwone UB i SB.
p
petr
Najpierw trzeba się uprosić i przekonywać by ludzie podpisali. Ci z ufnością podpisują.
Podają swoje PESELE, maile telefony, zwłaszcza przy głosowaniu internetowym.
W efekcie miasto zdobywa bazę do spamowania swoimi cienkimi inicjatywami, projekt przepada, albo jest cząstkowo realizowany. Ludzie tracą zaufanie do wszelkiej aktywności obywatelskiej.
O dziwo, wygrywają głównie: ścieżki rowerowe, zwężanie ulic.
G
Gość
Dyrektor od Partycypacji twierdzi, że "sprawa jest w toku" - Może wypada wyjaśnic te machlojki z hurtowym głosowaniem w szkołach i Masach Krytycznych Dyrektorze ŚWIERCZEWSKI ????
h
hmm
kolejna sytuacja mówiąca dużo o uczciwości społecznej
e
ehhh
Dlatego uważam te projekty za niepotrzebne zabawy, pełne kombinacji i oszustw
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie