Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowanie ścieżek rowerowych jest dla nas bardzo ważne

red.
O inwestycjach przyczyniających się do rozwoju turystyki w gminie Wisznia Mała rozmawiamy z wójtem Jakubem Bronowickim.

Gmina Wisznia Mała sąsiaduje z północną częścią Wrocławia i leży pomiędzy rzeką Widawą na południu a Wzgórzami Trzebnickimi na północy. Turyści nie omijają tego regionu z wielu względów.

Turystów zachwyca w naszej gminie krajobraz, różnorodne ukształtowanie terenu oraz bogactwo przyrody. Warunki te sprawiają, że nasza gmina jest miejscem, w którym dobrze się mieszka, jak i odwiedza w trakcie wypraw turystycznych. Osoby aktywnie spędzające tutaj czas, mogą uprawiać turystykę rowerową na oznaczonych w tym celu ścieżkach lub nordic walking. Miłośników sportów lotniczych na pewno zainteresuje możliwość uprawiania skoków spadochronowych, lotów szybowcem lub na motolotni w Szymanowie na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego. Dla osób lubiących wędkowanie lub odpoczynek na łonie natury ciekawą alternatywę stanowi oferta ośrodka wypoczynkowego Miłocin w Pierwoszowie, gdzie znajduje się również karczma oraz centrum konferencyjne. Narciarze zimą mogą szusować na stoku narciarskim w Machnicach, który jest częścią kompleksu sportowo-rekreacyjnego Ptak Machnice. Natomiast dla ceniących odpoczynek na świeżym powietrzu ciekawą propozycją jest gra w golfa na polu golfowym Toya Golf & Country Club. Dla tych, którzy kolarstwo traktują bardziej wyczynowo i lubią sprawdzać się w trudnych warunkach terenowych, corocznie organizujemy zawody kolarskie MTB Cross Country, a miłośników biegania zapraszamy dwa razy do roku na Wiszeńską za(Dyszkę), czyli zawody biegowe na dystansie 10 km. Warto wspomnieć o licznych zabytkach znajdujących się na terenie gminy. Wśród turystów dużym zainteresowaniem cieszą się zabytkowe kościoły oraz pałace, choćby nowo wyremontowany Pałac w Wiszni Małej obecnie funkcjonujący jako szkoła. W Machnicach znajduje się odrestaurowany pałac, obok którego zbudowano parkour do uprawiania jeździectwa i skoków przez przeszkody. Lokalnymi perełkami architektury są kościoły. W świątyni w Ozorowicach można podziwiać na ścianach średniowieczne malunki, w Szewcach zachwyca obraz św. Anny namalowany przez Schefflera, a w Strzeszowie rzadko spotykane sklepienie.

W realizacji wielu zadań pomogły środki pochodzące z unijnego budżetu.
Jednym ze szczególnie ważnych działań w gminie jest projekt pn. "Budowa sieci dróg dla rowerów oraz parkingów Parkuj i Jedź (P&R) na terenie gmin Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Oleśnica i miasta Oleśnica" koordynowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Głównym celem projektu rozpoczętego w 2016 roku, jest redukcja niskiej emisji transportowej oraz poprawa transportowej mobilności mieszkańców w ramach kompleksowej strategii promowania i rozwoju transportu rowerowego na terenie gmin objętych przedsięwzięciem. Aktualnie budujemy ciąg pieszo-rowerowy łączący Wisznię Małą ze Strzeszowem. Ma on na celu nie tylko zwiększenie ruchu turystycznego na terenie naszej gminy, ale również poprawę bezpieczeństwa mieszkańców okolicznych miejscowości. Istotnym także projektem przyczyniającym się do rozwoju turystyki było zagospodarowanie parku przypałacowego w Wiszni Małej. Dzięki kompleksowej rewitalizacji pozyskaliśmy atrakcyjny teren dla rekreacji umożliwiający również aktywny odpoczynek. W parku wykonaliśmy ścieżki oraz oświetlenie, stanęły urządzenia siłowni zewnętrznej oraz zasadziliśmy liczną roślinność. Park obecnie służy nie tylko turystom, ale również uczniom pobliskiej szkoły.

Na realizacji, których inwestycji zależało Państwo najbardziej?

Najważniejszy projekt i w największym stopniu dofinansowany to wcześniej wspomniany ciąg pieszo-rowerowy Wisznia Mała - Strzeszów. Docelowo budowana droga rowerowa będzie kończyła się w Szewcach przy dworcu PKP, gdzie powstanie węzeł przesiadkowy oraz obszerny parking wybudowany zgodnie z ideą „Parkuj i Jedź”. W miejscu tym będzie można pozostawić samochód i przesiąść się na „Koleje Dolnośląskie”. To również świetna alternatywa dla turystów, którzy będą mogli do Szewc przyjechać pociągiem lub samochodem, by następnie na rowerze aktywnie spędzić czas.

Jak planują Państwo przyciągnąć jeszcze większą liczbę odwiedzających?

Priorytetem dla nas jest rozwój sieci dróg rowerowych. W partnerstwie z innymi gminami będziemy składać wniosek na rozbudowę istniejących dróg rowerowych. Zależy nam na stworzeniu sieci połączeń, które będą atrakcyjne dla turystów, jak również dla mieszkańców, zwiększą bezpieczeństwo i komfort. Zamierzamy rozbudować istniejące drogi tak by można było przejechać przez gminę od strony Trzebnicy w kierunku Wrocławia oraz od Trzebnicy, przez Wisznię Małą i Szewce do Oborników Śląskich. Umożliwi to turystom łatwe dotarcie do ciekawych miejsc i zabytków na dwóch kółkach. A mieszkańców gminy być może skłoni do korzystania z alternatywnego środka transportu jakim jest rower. Rozpoczęliśmy zagospodarowanie Wiszniaka, najwyższego wzniesienia w gminie Wisznia Mała. Docelowo ma tam powstać miejsce odpoczynku dla cyklistów oraz osób uprawiających turystykę pieszą i konną. Wiszniak to idealne miejsce na piknik, rozpościera się z niego przepiękny widok na cała gminę oraz Wrocław.

Jakie inne kluczowe inwestycje udało się zrealizować, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej?

Jesteśmy gminą, która bardzo skutecznie pozyskuje środki unijne. Aktualnie realizujemy kilkanaście projektów. Największe i najbardziej potrzebne zadanie to budowa kanalizacji w południowej części gminy. Jest to najtrudniejsze zadanie z dotychczas podejmowanych w historii gminy. Kolejnym wyzwaniem jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Psarach, która już dobiega końca. Uczniowie będą mogli korzystać z przestronnego nowoczesnego budynku z nowoczesnymi salami lekcyjnymi, stołówki oraz pełnowymiarowej sali sportowej z zapleczem sanitarnym. Zakończyła się termomodernizacja trzech obiektów gminnych: świetlicy w Krynicznie i Malinie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach. Przedsięwzięcie to dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań energetycznych wpłynie znacznie na obniżenie kosztów użytkowania. Ponadto w rozbudowanej świetlicy w Malinie dodatkowo powstanie punkt przedszkolny dla dzieci z naszej gminy. Oblicze gminy zmienia się również znacząco dzięki projektowi rewitalizacji, w ramach którego diametralnie poprawi się centrum wsi w Krynicznie i Wiszni Małej oraz powstanie nowy obszar kulturalno-sportowy w Strzeszowie wokół nowej świetlicy. Obecnie trwają już roboty budowlane w centrum Wiszni Małej, a już niebawem rozpoczną się w Krynicznie. Z środków unijnych realizujemy projekty dodatkowych zajęć dla dzieci. W ciągu ostatnich 2 lat przeprowadziliśmy 4 projekty dla szkół i przedszkoli, z czego 2 właśnie się zakończyły. Projekty te obejmują wyposażenie szkół w różnorodny sprzęt multimedialny i doświadczalny, a także wiele rodzajów zajęć dodatkowych dla uczniów np. matematycznych, przyrodniczych, robotyka itp., w tym zajęcia w profesjonalnych ośrodkach edukacyjnych, jak Uniwersytet Przyrodniczy. Obejmują one także pomoc stypendialną dla uczniów i uczennic oraz szkolenia nauczycieli. Udział w nich bierze kilkaset dzieci i kilkudziesięciu nauczycieli z samej gminy Wisznia Mała. Znakomite efekty wdrażania tych projektów zachęciły ościenne gminy do wybrania Wiszni Małej na lidera projektu partnerskiego, który będzie wykonany w roku szkolnym 2018/2019 z udziałem 15 szkół z 4 gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska