MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego znów pojawił się we Wrocławiu. Powoduje oparzenia! Zgłoś, jeśli natrafiłeś na tę niebezpieczną roślinę

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
Pierwsze w tym roku zgłoszenia o miejscach, w których we Wrocławiu natrafiono na Barszcz Sosnowskiego, już wpływają do Straży Miejskiej.
Pierwsze w tym roku zgłoszenia o miejscach, w których we Wrocławiu natrafiono na Barszcz Sosnowskiego, już wpływają do Straży Miejskiej. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Wrocławska Straż Miejska zabezpieczyła już pierwsze w tym roku miejsca, w których natrafiono na barszcz Sosnowskiego. Roślina jest wyjątkowo niebezpieczna. Kontakt z nią może powodować wodniste pęcherze i pieczenie skóry. Jeśli natkniecie się na skupiska tej rośliny, koniecznie to zgłoście!

Choć barszcz Sosnowskiego najbardziej niebezpieczny jest latem, a jego okres kwitnienia w Polsce przypada na przełom czerwca i lipca, wrocławska Straż Miejska już otrzymuje zgłoszenia o miejscach występowania tej rośliny. Jedno z takich miejsc strażnicy zabezpieczyli już nad Kanałem Bocznym Odry w pobliżu Wyspy Opatowickiej.

- Po otrzymaniu zgłoszenia strażnicy jadą na miejsce. Jeśli odnajdą skupiska rośliny, teren jest zabezpieczany, a zarządca powiadamiany o konieczności usunięcia niebezpieczeństwa - informuje Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej. I apeluje o zachowanie ostrożności.

W zeszłym roku skupiska Barszczu Sosnowskiego, zabezpieczone przez strażników miejskich, znajdowały się m.in. na:

 • ul. Opolskiej
 • ul. Strachowickiej
 • ul. Kozanowskiej
 • ul. Ubocze
 • ul. Opatowickiej
 • ul. Bartoszowickiej przy wałach nad Odrą
 • w Parku Klecińskim przy rzece Ślęza
 • ul. Kozanowskiej
 • ul. Celtyckiej
 • ul. Błotnej
 • ul. Chrobrego
 • ul. Kasprowicza
 • ul. Żernickiej
 • w pobliżu basenu i beach baru przy Wejherowskiej

Widziałeś barszcz Sosnowskiego? Zgłoś to do Straży Miejskiej

Gdy napotkamy rosnący we Wrocławiu barszcz Sosnowskiego, należy to zgłosić do Straży Miejskiej. Można to zrobić, dzwoniąc pod alarmowy numer 986 lub wysyłając e-mail na adres: [email protected]
Podczas zgłoszenia pamiętajmy, aby precyzyjnie określić miejsce, gdzie roślina została znaleziona.

Co robić w razie kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny, stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te, w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia II i III stopnia.** Objawy pojawiają się, przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym, po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym ich największa wrażliwość i natężenie następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin. **

W przypadku podrażnienia, dermatolodzy zalecają umyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem i przez przynajmniej dwie doby unikać słońca. Gdy wystąpią widoczne objawy poparzeń, należy zgłosić się po pomoc do lekarza.

Skąd się wziął Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego został odkryty w 1772r. przez ekspedycję Rosyjskiej Akademii Nauk. Gatunek ten nazwano barszczem Sosnowskiego na cześć Dmitrija Sosnowskiego – rosyjskiego badacza flory Kaukazu. **Okazałe barszcze pochodzące z rejonu Kaukazu, w tym barszcz Sosnowskiego, sadzone były w europejskich parkach i ogrodach jako roślinne osobliwości w XIX i XX wieku. Gdy świadomość o inwazyjności tej rośliny rosła, przestano je sadzić. Barszcz Sosnowskiego stosowany był również pod koniec lat czterdziestych w Związku Radzieckim, jako roślina pastewna. Nasiona barszczu Sosnowskiego na większe odległości mogą być przenoszone przez wodę i wiatr.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska