Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Automat w tramwaju zablokował ci kartę płatniczą? Przeczytaj, co robić

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
materiały prasowe, archiwum Polska Press
Metoda zakupu biletów elektronicznych w pojazdach MPK jest bardzo wygodna i chwalona przez pasażerów. Do czasu aż pojawi się problem. Najczęściej jest nim blokada karty płatniczej. Co wtedy zrobić? Przeczytajcie poniżej.

Wrocławianie przyzwyczaili się do płatności zbliżeniowych w autobusach i tramwajach. Niestety, musieli przywyknąć również do błędów w systemie.

Zakup biletu w automacie wewnątrz pojazdu- MPK - jak to działa?

Automaty do zakupu biletów na przejazd umieszczone wewnątrz pojazdów MPK działają w ramach Open Payment System, co oznacza, że płatności są realizowane w trybie odroczonym, zgodnie z regulacjami organizacji płatniczych Visa i Mastercard dla systemów transportowych. Według informacji od Mennicy Polskiej, operatora tej usługi, który pobiera prowizję od każdego biletu, fizyczne obciążenie konta bankowego następuje w cyklu dobowym na kwotę wynikającą z łącznej wartości biletów zakupionych w danym dniu. Bilety są zapisywane w systemie Urbancard, a karta zbliżeniowa służy tylko jako identyfikator transakcji. System generuje token płatności czyli indywidualny ciąg cyfr zapisywany w centralnym systemie.

Komunikat: Karta zastrzeżona

Czasem jednak przy próbie kupienia biletu w automacie wyświetla się komunikat "Karta zastrzeżona". Oznacza to, że płatność nie powiodła się i nie mamy ważnego biletu na przejazd.

Taka sytuacja przytrafia się najczęściej, gdy na koncie bankowym nie ma wystarczających środków, jednak, jak wiemy z relacji jednego z mieszkańców miasta, system potrafi zablokować kartę przez nieudaną transakcję sprzed… pół roku.

W takiej sytuacji nie kupimy biletu również w innych automatach, ponieważ nasza karta płatnicza trafiła na czarną listę i musimy ją odblokować.

Jak odblokować kartę płatniczą?

Można wejść na stronę internetową Urbancard.pl i zweryfikować dane karty. Miasto, w związku z licznymi reklamacjami i skargami, wprowadziło taką możliwość w grudniu 2022 roku. Weryfikacji można dokonać na Urbancard.pl - w zakładce "Historia biletów" podajemy dane karty płatniczej i spłacamy zadłużenie wynikające z nieudanej transakcji. Większy problem pojawia się, gdy korzystamy z karty płatniczej w formie wirtualnej za pomocą np. Googlepay, Applepay, Smartwatch, wówczas musimy pojawić się w Biurze Obsługi Klienta Urbancard osobiście. Biura mieszczą się przy:

  • ul. Grabiszyńskiej 9,
  • ul. Racławickiej 2-4.

Czytelnik, który opisał nam swoje problemy z blokadą karty, mówi, że boryka się z tym od kilku lat. Ostatnia wycieczka do Biura Obsługi Klienta miała miejsce w marcu - dowiedział się wówczas, że musi zapłacić za zaległy bilet kupiony we wrześniu 2022 r. System obsługiwany przez Mennicę Polską zablokował mu kartę po 6 miesiącach.

- Zakup kolejnych biletów w kasowniku przy użyciu zablokowanej karty, nie jest możliwy do czasu spłaty długu. W trybie zgodnym z regulacjami Visy i Mastercard system odpytuje bank - wystawcę karty - czy na koncie przypisanym do karty jest żądana kwota i w momencie, gdy ona się pojawi, zaległe płatności zostają uregulowane, a blokada zostaje zdjęta - tłumaczy nam Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej

Tak się dzieje w przypadku braku środków na koncie, przekroczenia limitu transakcji bądź limitu kwotowego dla transakcji bezpinowych. Nas czytelnik twierdzi, że - mimo rosnących cen - na bilet jeszcze go stać. Pracownik BOK Urbancard poinformował go, że system kasowników może działać z opóźnieniem, płatność zostaje odroczona, gdy bank nie zaksięguje wpłaty.

Według statystyk reklamacyjnych na stronie Mennicy Polskiej od stycznia do sierpnia 2022 roku wpłynęło 1373 reklamacji, a to zaledwie 0,008 proc. liczby wszystkich transakcji.

Kontrola biletów

Co pasażer ma zrobić, jeśli w sytuacji zablokowania karty kontroler poprosi go o bilet? Przyjąć i opłacić mandat. A dopiero potem odwołać się i odzyskać pieniądze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska