MKTG SR - pasek na kartach artykułów

152 tysiące mandatów na autostradzie A4 na Dolnym Śląsku! Mnóstwo kierowców wpadło w tę sprytną pułapkę

Michał Perzanowski
152 tys. naruszeń, z czego prawie połowie w pierwszym miesiącu działalności.
152 tys. naruszeń, z czego prawie połowie w pierwszym miesiącu działalności. Adam Jankowski / polska press
System odcinkowego pomiaru prędkości na A4 pomiędzy Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi został uruchomiony w lipcu 2023 roku. Główny Inspektorat Transportu Drogowego szybko zauważył, że na drodze jest bezpieczniej. A przy okazji zarejestrowano 152. tys. osób przekraczających prędkość.

Odcinkowy pomiar na autostradzie A4 działa! Potwierdzają to statystyki

W pierwszym pełnym kalendarzowym miesiącu pracy systemu, czyli w sierpniu 2023 roku, zarejestrowano 72 tys. przypadków przekroczenia prędkości. To prawie połowa wszystkich wezwań do zapłaty. Gdy temat stał się viralem w sieci, kierowcy zaczęli się masowo ostrzegać. Już miesiąc później liczba kierowców naruszających przepisy zmalała do 14 tys. Do końca roku ta statystyka utrzymywała się na podobnym poziomie.

Zobacz też: Byliśmy w środku remontowanego Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów. Tak wygląda zabytek chwilę przed otwarciem

- Spadek jest znaczący, o 85 proc. A to oznacza, że doszło do uspokojenia ruchu i wyhamowania prędkości pojazdów przemieszczających się tym odcinkiem drogi. Jest to jeden z oczekiwanych efektów - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Monika Niżniak z GITD.

Liczba naruszeń przepisów zarejestrowanych przez system w ujęciu miesięcznym:

W sierpniu odcinkowy pomiar prędkości zebrał żniwo w postaci 72 tys. przekroczeń prędkości. Gdy pierwsze wezwania do zapłaty dotarły do kierowców, ci
W sierpniu odcinkowy pomiar prędkości zebrał żniwo w postaci 72 tys. przekroczeń prędkości. Gdy pierwsze wezwania do zapłaty dotarły do kierowców, ci zaczęli się masowo ostrzegać. Efektem jest "zaledwie" 14 tys. naruszeń miesiąc później. GITD

Na A4 kierowcy jeżdżą wolniej - jest mniej wypadków

- Z obserwacji i analiz wynika, że wprowadzenie odcinkowych pomiarów prędkości ma bezpośredni wpływ na podniesienie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na kontrolowanych odcinkach. Następuje pozytywna zmiana zachowania kierujących pojazdami, co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń drogowych - dodaje Monika Niżniak.

Okazuje się, że zmiany są obserwowane na wszystkich drogach objętych kontrolą odcinkowego pomiaru prędkości. Przykładem jest trasa z odległej Lubelszczyzny, na odcinku Łęczna – Turowola, który pracuje od 2016 roku. W okresie trzech lat przed wprowadzeniem kontroli na tym odcinku w 13 wypadkach zginęło 5 osób. Po wprowadzeniu kontroli, w badanym okresie, liczba wypadków spadła do 2 i nikt w tych zdarzeniach nie zginął.

Na statystyki wypadków z autostrady A4 jeszcze musimy poczekać.

Kiedy odcinkowy pomiar na al. Sobieskiego we Wrocławiu?

CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) montuje coraz więcej urządzeń kontrolujących kierowców na polskich drogach. W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości nad blokowaną w ostatnich dniach przez rolników al. Jana III Sobieskiego we Wrocławiu, CANARD oczekuje na doprowadzenie zasilania.

CANARD montuje:

  • fotoradary nowej generacji,
  • odcinkowe pomiary prędkości na wszystkich kategoriach dróg,
  • systemy RedLight na skrzyżowaniach dróg i przejazdach kolejowo-drogowych.

Tylko w ostatnich miesiącach pojawiło się 39 nowych odcinkowych pomiarów, 26 fotoradarów w nowych lokalizacjach, 24 urządzenia RedLight i 33 mobilne urządzenia rejestrujące ruch drogowy. Wymieniono 247 najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych fotoradarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska