MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odcinkowy pomiar prędkości na A4 pod Wrocławiem niechlubnym rekordzistą 2023. Złapał najwięcej kierowców w całym kraju! Jak jest w tym roku?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Tak wygląda fotoradar odcinkowego pomiaru prędkości na A4 pod Wrocławiem.
Tak wygląda fotoradar odcinkowego pomiaru prędkości na A4 pod Wrocławiem. GITD
Działający od lipca 2023 roku odcinkowy pomiar prędkości na A4, między Kostomłotami i Kątami Wrocławskimi, dalej zbiera swoje żniwo. Od początku roku, łapie dziennie średnio 300 pojazdów, które przekraczają prędkość. W zeszłym roku ta statystyka była jeszcze gorsza. Co więcej, autostradowy fotoradar pod Wrocławiem zarejestrował najwięcej wykroczeń w skali kraju.

Podwrocławski odcinek na A4 niechlubnym rekordzistą

Na terenie całego kraju fotoradary odcinkowego pomiaru prędkości działają w 72 miejscach. W zeszłym roku wykryły ponad 320 tys. przypadków przekroczenia prędkości, z czego prawie połowa zarejestrowana została na autostradzie A4 pod Wrocławiem.

Mierzony jest tam odcinek od węzła Kostomłoty do węzła Kąty Wrocławskie. Fotoradary kontrolują, czy kierowcy stosują się do ograniczenia prędkości na tym fragmencie autostrady, który wynosi 110 km/h. Do końca zeszłego roku wykryły 152 475 przypadków przekroczenia prędkości. Daje to średnio niemal 900 przypadków dziennie.

Według serwisu Rankomat.pl, podwrocławski odcinkowy pomiar prędkości jest rekordzistą w skali kraju. Dwa kolejne rekordowe odcinkowe pomiary prędkości znajdują się na drodze ekspresowej S7:

  • fotoradar w tunelu między Skomielną Białą i Naprawą, niedaleko Rabki-Zdrój - w ubiegłym roku system pomiaru prędkości wykrył w tym miejscu ponad 27,4 tys. przypadków naruszenia przepisów,
  • fotoradar na obwodnicy Białobrzegów w województwie mazowieckim - w ubiegłym roku zarejestrowano 25,5 tys. przypadków przekroczenia prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Ile pojazdów przekroczyło tam prędkość w 2024 roku?

Kierowcy musieli przejąć się fotoradarami między Kostomłotami i Kątami Wrocławskimi, bo przypadków przekroczenia prędkości jest statystycznie mniej. Do 10 kwietnia 2024 r. przyłapał na tym występku 30 380 pojazdów:

  • w styczniu – około 9,5 tys.,
  • w lutym – ok. 7,4 tys.,
  • w marcu – ok. 10,3 tys.,
  • w kwietniu (jak dotąd) – ok. 3 tys.

To średnio 300 przekroczeń dziennie, jedna trzecia tego, co w zeszłym roku. Widać, że utrzymuje się tendencja z końcówki 2023 r., gdzie w listopadzie i grudniu odcinkowy pomiar prędkości rejestrował kolejno 8,2 tys. i 10,4 tys. przypadków (dla porównania - zaraz po uruchomieniu systemu, w sierpniu było to aż 72 tys. przypadków). Spadek oznacza uspokojenie ruchu i wyhamowanie prędkości na autostradzie. Według Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, to jeden z oczekiwanych efektów.

- Zmiana zachowania kierujących przekłada się na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń drogowych – komentowała rzecznik GITD, Monika Niżniak.

Kiedy odcinkowy pomiar prędkości na al. Jana III Sobieskiego?

Kolejny z odcinkowych pomiarów prędkości ma zostać uruchomiony we Wrocławiu, na al. Jana III Sobieskiego. Możliwe, że przyjdzie nam na niego poczekać. Od rzecznika GITD dowiedzieliśmy się, że będzie działał dopiero po zakończeniu prac drogowych w tym miejscu. Przypomnijmy, że na al. Jana III Sobieskiego trwa kapitalny remont konstrukcji estakad.

Według zapowiedzi miejskich urzędników, koniec inwestycji nastąpi w 2025 roku. Choć jest szansa, że same prace drogowe mogą zakończyć się wcześniej, bo do podanego terminu zalicza się jeszcze budowa ścieżek pieszo-rowerowych.

Nie tylko odcinkowy pomiar prędkości. Wrocław przoduje jeszcze w innym typie fotoradarów

Fotoradary potrafią mierzyć nie tylko prędkość, ale i przejazd na czerwonym świetle. Jeden z nich jest zamontowany we Wrocławiu przy Gądowiance, na skrzyżowaniu ul. Na Ostatnim Groszu/ Bystrzycka/Gądowianka. Według analityków z Rankomat.pl, to właśnie ten fotoradar w 2023 r. wykrył najwięcej przypadków na czerwonym świetle w Polsce – aż 12,5 tys. Dla porównania, w całym kraju takich wykroczeń podobne fotoradary zarejestrowały łącznie niemal 45 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska