Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jakie wielkie dzieła światowego malarstwa zawitają wkrótce do Wrocławia

Małgorzata Matuszewska
Pieter Brueghel Młodszy: Trappola per uccelli, 1605
Pieter Brueghel Młodszy: Trappola per uccelli, 1605 fot. archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu
W Pałacu Królewskim - Muzeum Miejskim Wrocławia zobaczymy cuda malarstwa XVI i XVIIwieku. Wystawa potrwa od 22 lipca do 30 września. Bilety kosztować będą 10 euro (40 zł)

Obrazy m.in. Hieronima Boscha, Pietera Brueghla Starszego, Pietera Brueghla Młodszego, Jana Brueghla Starszego, Jana Brueghla Młodszego, Ambrosiusa Brueghla, Joachima Patinira, Jana Massysa, Corneliusa van Cleve, Davida Teniersa i innych flamandzkich mistrzów z drugiejpołowy XVI i pierwszej połowy XVII wieku będzie moż-na oglądać we Wrocławiu, na wystawie "Rodzina Bruegh-lów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego".

Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Królewskim - Muzeum Miejskim Wrocławia, od 22 lipca do 30 września. Budynek musi oczywiście spełniać najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa, a Pałac Królewski jest odpowiednio zabezpieczony. Prezentacja flamandzkich mistrzów to gratka niezwykła.

- Mam nadzieję, że padnie kolejny rekord frekwencyjny oglądania wystawy - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Miasto przeznaczyło na jej organizację 2 mln zł. - Pokazanie tej wystawy to fantastyczny pomysł, jesteśmy przecież Europejską Stolicą Kultury - dodaje.

- Pokażemy sto dzieł: szesnaście rysunków i osiemdziesiąt cztery obrazy - mówi Mirosław Jasiński, dyrektor Galerii Miejskiej, pomysłodawca wrocławskiej prezentacji. - Nigdy wcześniej ani później nie można zobaczyć tej wystawy, bo w więk-szości składa się z dzieł pożyczonych od prywatnych kolekcjonerów - dodaje.

Dzieła uznawane są za najważniejsze prace dynastii Brueghlów - dynastii wpływowych artystów żyjących w południowych Niderlandach w XVI i XVII wieku. Założył ją Pieter Brueghel Starszy, zwany "Chłopskim" (żył w latach 1525/30-1569), jeden z największych niderlandzkich artystów drugiej połowy XVI wieku. Założyciel dynastii działał najpierw w Antwerpii, potem - od 1563 roku - w Brukseli.

Wrocławską prezentację organizują: Galeria Miejska, Muzeum Miejskie Wrocławia we współpracy z Vernon Consulting z Pragi i Global Exhibition Inc. z Nowego Jorku. Wczoraj w ratuszu podpisano umowę o współpracy.
Kolekcja jest wystawiana w Chiostro del Bramante w Rzymie, skąd zostanie przewieziona doWrocławia. Kolejnym miastem, w którym będzie można ją oglądać, jest Paryż.

ZOBACZ TEŻ:
Nowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

- Dzieła pochodzą z amerykańskich, europejskich i izraelskich zbiorów prywatnych - mówi Monika Burian Jourdan z Vernon Consulting. - Już dwa lata temu chcieliśmy pokazać ją w Pradze, ale to miasto nie miało takiej energii i odwagi, jak Wrocław, który chętnie przystał na moją propozycję - dodaje.

- Mam nadzieję, że padnie kolejny rekord frekwencyjny oglądania wystawy - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Miasto przeznaczyło na jej organizację 2 mln zł. - Pokazanie tej wystawy to fantastyczny pomysł, jesteśmy przecież Europejską Stolicą Kultury - dodaje.

W Rzymie na wystawę, czynną od 18 grudnia zeszłego roku, przyszło ponad dwieście tysięcy zwiedzających. Czy ekspozycja będzie cieszyć się podobnym zainteresowaniem wrocławian? Bilety kosztować będą 10 euro (40 zł), ale najprawdopodobniej będą bilety zniżkowe.

Na wystawie zobaczymy dzieła prezentujące 150 lat artystycznego rozwoju niezwykłej rodziny.
W zbiorach wrocławskiego Muzeum Narodowego znajduje się jeden obraz Pietera Brueghla Młodszego - "Zimowy pejzaż z łyżwiarzami i pułapką na ptaki". W Muzeum Narodowym w Krakowie jest "Kazanie Jana Chrzciciela" Pietera Brueghla Młodszego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska