Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie suszą. Brakuje wody w kranach, wysychają rzeki i zbiorniki. Sucho na polach i w lasach

Agata Grzelińska
Bardzo sucho jest w lasach. Leśnicy apelują o ostrożność. Miejscami wilgotność ściółki leśnej spadła nawet do 10 procent
Bardzo sucho jest w lasach. Leśnicy apelują o ostrożność. Miejscami wilgotność ściółki leśnej spadła nawet do 10 procent Piotr Krzyżanowski
Poważne zagrożenie suszą. Stan wody mocno opada zarówno w rzekach, jak i w zbiornikach. Wrocławianie na razie mają wodę, ale powinni zacząć modlić się o deszcz. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w gminie Stoszowice - tam wody już prawie nie ma.

Jeszcze nie susza, ale już bardzo poważne zagrożenie suszą - taka wiadomość wyłania się z wypowiedzi speców od wody.
W samym Wrocławiu wody w kranach na razie nie zabraknie. Konrad Antkowiak z MPWiK zapewnia, że miasto ma w zbiornikach retencyjnych zapasy na pół roku. W związku z upałami wodociągi uruchomiły zdroje z wodą pitną: na pl. Grunwaldzkim przy przejściu dla pieszych, obok budynku Politechniki, na pl. Dominikańskim przed głównym wejściem do Galerii Dominikańskiej, na pl. Solnym, w Rynku u wylotu ul. Oławskiej, na pl. Jana Pawła II po stronie wyburzonego Cuprum, a także od wczoraj na rogu Podwala i Świdnickiej przy Renomie od strony ul. Czystej, na pl. Nowy Targ, na rogu ul. Suchej/Borowskiej/Ślężnej przy przejściu dla pieszych, na pl. Bema 4 - 5 oraz na Wyspie Słodowej przy hotelu. - Woda ze zdrojów nadaje się do picia - zapewnia Estera Zuzel z MPWiK we Wrocławiu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wrocław szykuje się na rekordowy upał

Znacznie mniej optymistyczne wieści płyną z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Stan wody mocno opada zarówno w rzekach, jak i w zbiornikach. I to w całej Polsce. - Na razie nie mówimy o suszy, posługujemy się pojęciem niżówki hydrologicznej - mówi Piotr Stachura, rzecznik RZGW. - Problem na poważnie zaczął się już na początku lipca z pierwszą falą upałów. Od kilku miesięcy nie ma też solidnych opadów deszczu. Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk, to brak wody daje nam się we znaki głównie na środkowej i dolnej Odrze oraz na niektórych dopływach środkowej Odry, czyli na odcinku Wrocław, Malczyce, Ścinawa, Głogów, Bytom Odrzański.

Jak wyjaśnia Piotr Stachura, tam zaczyna się Odra swobodnie płynąca, nieskanalizowana, czyli bez budowli piętrzących, jak jaz w Brzegu Dolnym. W miejscach, gdzie są spiętrzenia wody, można regulować poziom rzeki, tam gdzie nie ma jazów, takiej możliwości nie ma. A to ma duże znaczenie dla żeglugi śródlądowej, zwłaszcza gospodarczej.

Na razie niski poziom wód Odry nie stanowi wielkiego problemu, bo do połowy sierpnia ze względu na remont śluzy w Brzegu Dolnym tranzyt rzeczny jest wstrzymany. Ma on być wznowiony po 16 sierpnia, o ile pozwoli na to stan Odry. Musi jednak popadać co najmniej przez kilka dni, bo teraz odpowiedniej głębokości tranzytowej w Odrze nie ma. Można byłoby ją zapewnić zrzutami wody ze zbiorników. - Ale pojawia się kolejny problem, bo wody w zbiornikach jest bardzo mało - dodaje rzecznik RZGW. Np. w zbiorniku Topola koło Paczkowa o pojemności 17 mln metrów sześciennych wczoraj było tylko 9 mln.

ZOBACZ TEŻ: Wielki pożar pod Wrocławiem. Płonie kilka hektarów (ZDJĘCIA)

W dramatycznej sytuacji jest około tysiąc mieszkańców gminy Stoszowice, w której wszystkie ujęcia wody są powierzchniowe. W siedmiu miejscowościach, które czerpią wodę ze zbiornika w Jemnej, woda z kranów nie leci. - Tam wody już prawie nie ma, sytuacja jest dramatyczna. Dowozimy wodę mieszkańcom tych miejscowości - mówi Mariusz Kowalski, prezes Wodociągów Srebrnogórskich. Z powodu suszy cierpią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta hodowlane.

Hodowcy bydła martwią się suszą też dlatego, że wyschnięte trawy nie nadają się na siano. Brak opadów niepokoi rolników z okolic Wrocławia. Rolnicze komisje w sprawie suszy powoływano już w Oleśnicy oraz gminach Dziadowa Kłoda i Czernica.
- Zbiory rzepaku spadły o ok. 20 procent - mówi Urszula Solińska-Marek, dyrektor Biura Dolnośląskiej Izby Rolniczej. - Rolnicy zgłaszają też brak wody w wielu studniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska