Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie powodziowe mija. Wody w Odrze więcej o ponad 1,5 metra, ale bez niebezpieczeństwa

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Zagrożenie powodziowe po obfitych opadach deszczu dotyczyło Dolnego Śląska. Jak wygląda teraz sytuacja?
Zagrożenie powodziowe po obfitych opadach deszczu dotyczyło Dolnego Śląska. Jak wygląda teraz sytuacja? Maciej Rajfur
Wojewoda dolnośląski przedstawił sytuację na Odrze po weekendzie. Zarówno pod względem zagrożenia powodziowego, jak ekologicznego. Wciąż bowiem utrzymują się złote algi w zbiorniku w Czernicy. Mamy także dwa stany alarmowe w związku z obfitymi opadami.

Obfite opady deszczu w ostatnich dniach wzbudziły sporo obaw. Po weekendzie sytuacja się ustabilizowała. Najnowsze informacje dotyczące ewentualnego zagrożenia powodzią na Dolnym Śląsku przekazał Jarosław Obremski.

Wszystkie stany alarmowe i ostrzegawcze, które zdarzyły się w skali kraju, dotyczyły ziemi dolnośląskiej. Pisaliśmy o tym tutaj:

- Mieliśmy do czynienia z podobnym niżem pogodowym jak 1997 i 2010 roku. Nasze obawy wynikały z wiedzy historycznej. Najwięcej problemów generują opady na Przedgórzu Sudeckim. Tam deszcz powoduje szybkie wezbrania rzek jak np. w Kotlinie Kłodzkiej. Deszcz był teraz równomierny. Nie dochodziło do ulew, co zmniejszało zagrożenie powowodziowe - mówi wojewoda dolnośląski.

Jak poinformował, w dwóch gminach były ogłoszone pogotowia przecipowodziowe. To gminy Mysłakowice i Piechowice w Kotlinie Jeleniogórskiej. Zagrożenie było także okolicach:

  • Bystrzycy Kłodzkiej,
  • Borowa,
  • Kątów Wrocławskich
  • Świebodzic

- Mamy podwyższony stan na Odrze, ale nie są to tak duże ruchy, jak oczekiwaliśmy. Przybyło 170 cm w stosunku do wcześniejszego, stosunkowo niskiego poziomu sprzed obfitych deszczy - podał J. Obremski.

Prognozowane są przelotne opady deszczu, ok. 10 mm. Pogoda staje się w miarę stabilna.

- Korzystne dla nas było to, że nie padało ciągle. Następowały przerwy i to pozwalało wodzie spływać. W województwie mieliśmy przekroczonych kilka stanów alarmowych i ostrzegawczych. Dzisiaj mamy tylko dwa stany alarmowe z tendencją spadkową. Stany ostrzegawcze zniknęły. Woda przesuwa się wzdłuż Odry. Nie spodziewamy się na tę chwilę przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Woda będzie przebywać w strefie wysokiej stanu średniego - ogłosił Robert Korzeniowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w DUW.

Wojewoda dolnośląski na konferencji odniósł się także do aspektu ekologicznego wód, a dokładnie do zbiornika w Czernicy, gdzie utrzymuje się duża ilość złotych alg.

- Wszystkie parametry fizykotechniczne odbiegają od tych, które zaszły rok temu podczas problemu ekologicznego na Odrze. Obecnie mamy wysoki stan wody, nie mamy wysokiego zasolenia, nie mamy wysokiego PH. A mimo wszystko złote algi się utrzymują - tłumaczył Obremski.

Dlatego już w piątek w Czernicy zostały założone worki z jęczmieniem, które ograniczają namnażanie i rozprzestrzenianie alg. Czernica została także od maja tego roku odcięta specjalną siatką, która uniemożliwia przepływ ryb.

- To ewidentnie jakiś ewenement, ponieważ algi utrzymują się już trzeci miesiąc. W Odrze jak i jej starorzeczach sytuacja jest stabilna. Nie stwierdziliśmy nic niepokojącego, choć doświadczenie pokazuje, że w stałych wodach występowanie alg jest bardziej prawdopodobne – mówi wojewoda.

Podkreśla, że obecnie trzeba połączyć procedury bezpieczeństwa powodziowego z ekologicznym, na korzyść priorytetu tego pierwszego.

Zobacz też:

Zobacz rozmowę: "Zminimalizowaliśmy wysoką emisję, teraz głównym wyzwaniem jest walka z niską emisją"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska