MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyścig parowozów we Wrocławiu. Można się nimi przejechać

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Parowóz TKh-05353, lokomotywa.
Parowóz TKh-05353, lokomotywa. Wikipedia
Na tory we Wrocławiu wyjadą dziś zabytkowe pociągi. Ich paradę uświetni rywalizacja zabytkowych lokomotyw.

Parowozy wystartują z Wrocławia Głównego i będą się ścigać po nasypie kolejowym w kierunku stacji w Leśnicy i Wrocławia Nadodrze. Dziś też będzie można się przejechać trzema zabytkowymi pociągami Podróżnikiem, Odkrywcą i Wędrowcem, ciągniętymi przez odrestaurowane lokomotywy. Pociągi pojadą różnymi trasami, ale wszystkie wrócą na dworzec główny.

Start ścigających się parowozów wraz z wagonami zaplanowano na godzinę 12.15 z 6 peronu Wrocławia Głównego. Jeden z pociągów będzie zestawiony z wagonów osobowych i będzie prowadzony lokomotywą spalinową SM30, natomiast drugi skład prowadzony równolegle parowozem serii TKh zestawiony będzie z zabytkowych wagonów towarowych. Dymiący parowóz TKh pojawi się w pociągach: Odkrywca, Podróżnik oraz Wędrowiec. Na wyszczególnionych powyżej odcinkach pociągi te będą prowadzone z parowozem i lokomotywą spalinową. Oprócz samych przejazdów pociągami atrakcją mają też być manewry pociągów i lokomotyw na stacjach zwrotnych.

Podróżnik pojedzie na trasie Wrocław Główny - Wrocław Nadodrze - Wrocław Główny.
Odkrywcą będzie sie można przejechać na trasie Wrocław Główny - Wrocław Leśnica - Wrocław Nadodrze - Wrocław Osobowice - Wrocław Główny.
Trasa Wędrowca to Wrocław Główny - Wrocław Nadodrze - Wrocław Główny.

Odjazdy z Dworca Głównego zaplanowano na godziny: 9:33 i 15:08.

Dzisiejsze pokazy i przejazdy organizowane są przez TurKol.pl w oparciu o wykorzystanie zabytkowego taboru kolejowego odrestaurowanego przez Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia. Wagony pasażerskie 3 klasy z lat 30-tych i 40-tych XX wieku wyposażone są w drewniane ławeczki oraz elementy wyposażenia niespotykanego już w dzisiejszych pociągach, w tym zabytkowe już toalety. Wagony 1 klasy z lat 70. i 80. XX wieku to komfortowe przedziałowe wagony sprzed pół wieku.

Lokomotywa spalinowa serii SM30 to niewielka lokomotywa manewrowa, której podstawowe zadania w przeszłości związane były z przetaczaniem wagonów na stacjach, co nie przeszkadzało jej w możliwości prowadzenia krótkich pociągów pasażerskich. Lokomotywa TKh05353 to mały parowóz manewrowy, tzw. "tendrzak", czyli lokomotywa zabierająca na swój pokład zapasy zarówno węgla, jak i wody, niewymagająca dodatkowego wagonu - "tendra".

Bilety na dzisiejsze przejażdżki kosztują od 29 do 59 złotych. Ich ceny są zróżnicowane ze względu na długość trasy i czas przejazdu. Wszystkie pociągi wyruszą z Wrocławia Głównego - z toru przy peronie 6. Wszystkie objęte są całkowitą rezerwacją miejsc.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska