Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontują sedesowce przy pl. Grunwaldzkim (WIZUALIZACJE)

Marcin Moneta
widok platformy w stronę ronda
widok platformy w stronę ronda VROA architekci
Czy wrocławski Manhattan doczeka się lepszych czasów? Wiele wskazuje na to, że tak. Opracowano wstępną koncepcję remontu tzw. sedesowców, czyli bloków przy placu Grunwaldzkim. Projektem zajęła się wrocławska pracownia VROA architekci.

Sprawa peerelowskich bloków na placu była wielokrotnie poruszana. Część wrocławskich architektów uważa, że są to zabytki architektury socjalistycznej i należy je zachować oraz wyremontować.

Wczoraj walne zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Piast" podjęło decyzję o zaciągnięciu kredytu na remont Sedesowców. Chodzi o ponad 13 mln zł. Pieniądze pójdą na termomodernizację, co przełoży się na oszczędność w kosztach ogrzewania.

Po remoncie wrocławskie Sedesowce mają mieć białą elewację, a ściany boczne w kolorze grafitowym. Prace mają się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. Potrwają przynajmniej trzy lata.

Plany są jednak dużo większe, oprócz elewacji samych Sedesowców ma się zmienić także otoczenie.
- Zaplanowaliśmy rewitalizację zgodnie z pierwotnym projektem Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak, którego władzom peerelowskim nigdy nie udało się w pełni zrealizować - tłumaczy współautorka projektu, architektka Marta Mnich. - Według naszych planów deptak od strony placu Grunwaldzkiego byłby wydłużony i miałby się ciągnąć do samego mostu Grunwaldzkiego dodaje.

Architekci chcą, by pojawiły się tam nowe pawilony handlowe i punkty usługowe. Podobny deptak na poziomie jezdni zaplanowali także od drugiej strony, czyli od ulicy Nauczycielskiej, tam również pojawiłoby się miejsce na nowe punty usługowe i miejsca parkingowe.

Współautorka projektu, Marta Mnich dodaje, że w rejonie Sedesowców ma być dużo więcej zieleni. M.in. zaplanowano tzw. zielone dachy na górze pawilonów handlowych.

Prezes spółdzielni mieszkaniowej Piast, Jacek Kludacz wyjaśnia, że pieniądze z kredytu bankowego pójdą na remont samych budynków:

- Ocieplimy je, wzmocnimy elementy konstrukcyjne i odnowimy elewację. Mają odzyskać atrakcyjny wygląd i być wizytówką placu Grunwaldzkiego - tłumaczy prezes. Dodaje, że dalsze ambitne plany, czyli budowa nowych pawilonów handlowych przy moście Grunwaldzkim, od strony ul. Nauczycielskiej i od strony ul. Curie - Skłodowskiej będzie zależała od tego czy znajdą się kupcy na te budynki.

- Będziemy zgłaszać swoją ofertę. Możemy wykreować dodatkowo ponad 2000 mkw przestrzeni handlowej w bardzo atrakcyjnym rejonie miasta - wyjaśnia. W projekcie jest też miejsce na parking podziemny na około 80 aut. Pojawiłby się od strony ulicy Nauczycielskiej. Jego budowa również będzie uzależniona od tego, czy znajdą się chętni do kupna bądź najmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska