Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydrukują trójwymiarowe mosty dla niepełnosprawnych

Marcin Kaźmierczak
Tak w technologii trójwymiarowej prezentuje się most Zwierzyniecki, który jako pierwszy doczeka się swojej miniatury
Tak w technologii trójwymiarowej prezentuje się most Zwierzyniecki, który jako pierwszy doczeka się swojej miniatury Fundacja OnWater
W ciągu dwóch lat przy najważniejszych wrocławskich mostach staną ich kopie - wydrukowane w technologii 3D i odlane z brązu. Taki plan ma promująca Odrę fundacja OnWater.

Miniatur doczeka się 19 mostów - Zwierzyniecki, Grunwaldzki, Pokoju, Tumski, Piaskowy, Mieszczański, Sikorskiego, Dmowskiego, Chrobrego, Milenijny, Rędziński, Szczytnicki, a także mosty Uniwersyteckie, Młyńskie, Pomorskie, Trzebnickie, Warszawskie, Jagiellońskie, Osobowickie. Pierwsze pojawią się w 2018 r.

- Chcemy promować dziedzictwo techniczne wrocławskiego węzła wodnego. Mówi się, że Wrocław jest miastem stu, a teraz to już nawet stu dwudziestu mostów, więc trzeba to podkreślić - mówi Kamil Zaremba, prezes fundacji OnWater. - Chcemy odlać z brązu mosty najbardziej rozpoznawalne i te o najciekawszej konstrukcji, które niekoniecznie znajdują się w centrum. Mamy przecież stary i bardzo ciekawy architektonicznie most Zwierzyniecki, a z drugiej najnowszy o wspaniałej konstrukcji most Rędziński.

Pierwsze miniatury staną przy mostach w 2018 r. Jako pierwszy swoją kopię zyska most Zwierzyniecki.
- To ciekawa konstrukcja. Co prawda aż prosiło się zacząć od mostu Grunwaldzkiego, ale był znacznie trudniejszy do wykonania, więc wolimy stworzyć go w drugim podejściu - wyjaśnia Zaremba.

Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niewidomych i niedowidzących, ale też niepełnosprawnych ruchowo.

- Chcemy stworzyć niezależny szlak turystyczny dla niepełnosprawnych. To właśnie do nich ten szlak będzie skierowany. Miniatury nie zostaną wykonane w jednakowej skali ze względu na różną wielkość mostów. Piaskowy musi mieć przecież inną skalę niż most Grunwaldzki. Miniatury będą miały długość ok. 1,1 m i podobną wysokość, aby osoba niewidoma, ale także poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła obiema dłońmi objąć cały obiekt - tłumaczy Kamil Zaremba.

Środki na stworzenie pomników wrocławskich mostów mają pochodzić z ministerstwa kultury, urzędu marszałkowskiego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska