Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie Psie Pole zyskało status miasta 15-minutowego. Deweloperzy chętnie tu inwestują

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Psie Pole już zyskało miano miasta 15-minutowego i zwróciło na siebie uwagę deweloperów. Wizualizacja jednej z wielu inwestycji - Osiedla Zielna przy ul. Zielnej.
Psie Pole już zyskało miano miasta 15-minutowego i zwróciło na siebie uwagę deweloperów. Wizualizacja jednej z wielu inwestycji - Osiedla Zielna przy ul. Zielnej. Dom Development
Wśród deweloperów Psie Pole zyskało status, modnego ostatnio, miasta 15-minutowego. Co to znaczy? Okoliczni mieszkańcy mają dostęp do niezbędnych usług i infrastruktury w promieniu 15 minut pieszo lub jazdy rowerem. Właśnie z tego powodu osiedle w ostatnim czasie rozrasta się o liczne deweloperskie inwestycje. Jakie dokładnie?

Miasto 15-minutowe zyskało na popularności podczas pandemii

Idea miasta 15-minutowego została przedstawiona w 2016 roku przez profesora Carlosa Moreno. Początkowo pomysł ten realizowany był w Paryżu, jednak po wybuchu pandemii COVID-19 zyskał na popularności. Pojawił się m.in. w Melbourne, Detroit, Portland, Ottawie czy Szanghaju.

Koncepcja przeczy praktykom z ubiegłego stulecia, kiedy strefy biznesowe, handlowe i mieszkalne miały być od siebie oddzielone. Według ekspertów, społeczeństwo woli mieszkać teraz w miejscach, w których te obszary się przenikają. W ten sposób mieszkańcy mogą korzystać z niemal wszystkich miejskich usług w odległości mniej więcej kwadransa pieszo lub rowerem, bez stania w korkach i przebijania przez centrum miasta.

Wrocławskie "miasto 15-minutowe" zwróciło na siebie uwagę deweloperów

Według dewelopera Dom Development, modelowym przykładem miasta 15-minutowego jest Psie Pole - dawna wieś, później miasto, teraz osiedle Wrocławia. Mieszkańcy w niewielkiej odległości mają tutaj do dyspozycji:

  • własny rynek,
  • centrum kulturalne,
  • tereny zielone,
  • restauracje,
  • żłobki,
  • przedszkola,
  • szkoły,
  • przychodnię,
  • aptekę,
  • kościół,
  • liczne usługi i sklepy.

Miejsce stało się samowystarczalne, tym samym atrakcyjne dla inwestycji mieszkaniowych. Deweloper wskazuje, że Psie Pole przyciąga coraz większą liczbę mieszkańców, którzy szukają harmonii między spokojem przedmieścia, a bliskością wielkiego miasta.

A inwestycji jest naprawdę sporo. Jedną z przykładowych jest Osiedle Zielna przy ul. Zielnej. Znajduje się niedaleko rynku Psiego Pola, 200 metrów dalej jest szkoła i przedszkole. W powstającym właśnie III etapie inwestycji wybudowane zostanie 69 mieszkań jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowych o powierzchni od 31 mkw. do 85 mkw. Mieszkańcy będą mieć też do dyspozycji podziemny garaż, komórki lokatorskie, schowki, rowerownię, balkony i ogródki. Ponadto, przy obu budynkach powstaną place zabaw.

- Współczesne trendy urbanistyczne zakładają, że dobrze mieszka się tam, gdzie w odległości kwadransa pieszo mieszkańcy mają dostęp do transportu publicznego, placówek edukacyjnych, przychodni oraz sklepów. Równie ważna jest także bliskość obiektów rekreacyjnych, terenów zielonych czy infrastruktury sportowej - wyjaśnia Gazecie Wrocławskiej Agnieszka Zamojska, dyrektor ds. sprzedaży w Dom Development Wrocław.

ZOBACZ TEŻ NOWĄ HALĘ KOLEI DOLNOŚLĄSKICH:

od 16 lat

Co jeszcze powstaje na Psim Polu?

Osiedle Zielna to nie jedyna inwestycja deweloperska na Psim Polu lub najbliższej okolicy w ostatnim czasie. Nowe mieszkania powstają albo powstały m.in. przy:

  • ul. Zielnej (oprócz wspomnianego Osiedla Zielna budowanego przez Dom Development, także Osiedle Rycerskie dewelopera KG Group – 3 minuty rowerem do centrum Psiego Pola);
  • ul. Zatorskiej (Osiedle Łan budowane przez PHN – 9 minut rowerem do centrum Psiego Pola);
  • ul. Odolanowskiej (Lokum Verde dewelopera Lokum Development – 11 minut rowerem do centrum Psiego Pola);
  • ul. Grodzieńskiej (Osiedle Jaśmin dewelopera Dom Eco-Scala oraz Osiedle nad Widawą dewelopera Robyg – 6 minut rowerem do centrum Psiego Pola);
  • ul. Danuty Siedzikówny (Osiedle Contigo budowane przez Arkop Deweloper – 7 minut rowerem do centrum Psiego Pola);
  • ul. Kurlandzkiej (Nowogródzka II dewelopera Milart – 7 minut rowerem do centrum Psiego Pola);
  • ul. Radosnej w Wilczycach (Małe Wilczyce dewelopera BNM – 9 minut rowerem do centrum Psiego Pola).

Co sądzicie o koncepcji miasta 15-minutowego? Podoba się Wam? Dajcie znać w komentarzach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska