Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławianie wybrali pięć kamienic do rejestru zabytków. Miejscy aktywiści złożyli wnioski o wpis

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Aktywiści z Akcji Miasto i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocław złożyli do dolnośląskiego konserwatora zabytków wnioski o wpisanie na listę zabytków pięciu kamienic we Wrocławiu. Budynki zostały wybrane przez internautów w ankiecie.
Aktywiści z Akcji Miasto i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocław złożyli do dolnośląskiego konserwatora zabytków wnioski o wpisanie na listę zabytków pięciu kamienic we Wrocławiu. Budynki zostały wybrane przez internautów w ankiecie. Jana Jerzmański / użyczone przez Akcję Miasto
Aktywiści z Akcji Miasto i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocław złożyli do dolnośląskiego konserwatora zabytków wnioski o wpisanie na listę zabytków pięć kamienic we Wrocławiu. Budynki zostały wybrane przez internautów w ankiecie.

Do dolnośląskiego konserwatora zabytków wpłynęły wnioski o wpisanie do rejestru zabytków pięciu kamienic z Wrocławia. Wystąpili o to miejscy aktywiści z Akcji Miasto i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocław.

Wnioski dotyczą kamienic znajdujących się przy:

  • ulicy Matejki 3,
  • ulicy Reja 31,
  • ulicy Świętego Antoniego 36-38,
  • ulicy Traugutta 71,
  • ulicy Ukrytej 14.

- Uważamy, że kamienicom we Wrocławiu należy się ochrona. Zwłaszcza, że są one często zaniedbane. Podczas wojny nasze miasto straciło bardzo dużo pierwotnej zabudowy. A te budynki naprawdę nadają charakter naszemu miastu - mówi Katarzyna Gajewska z Akcji Miasto.

Pięć kamienic, które powinny stać się zabytkami, wybrali internauci w głosowaniu #Rejestrujemy Kamienice. Podobna akcja miała miejsce w 2016 roku, a od tamtego czasu we Wrocławiu do rejestru zabytków zostało wypisanych zaledwie 16 kamienic, z czego dwie zaproponowane w plebiscycie miejskich aktywistów.

- Do tegorocznego plebiscytu wybraliśmy wstępnie około 20 kamienic. Dla pięciu z największą liczbą głosów przygotowaliśmy wnioski do konserwatora zabytków. Wybieraliśmy kamienice tak, aby z każdej części miasta był jakiś reprezentant - dodaje Katarzyna Gajewska.

W trakcie przygotowywania wniosków z listy laureatów wypadła kamienica przy ulicy Glinianej 38. Okazało się, że jej wpis jest już rozpatrywany przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jej miejsce zastąpił budynek przy ulicy Ukrytej.

- Poprosiliśmy architekta Jana Jerzmańskiego o sporządzenie potrzebnych opisów kamienic na miarę tych dostępnych dla innych zabytków w Leksykonie Architektury Miasta Wrocławia. Wybór architekta z odpowiednim doświadczeniem okazał się strzałem w dziesiątkę. Udało się ustalić kilka ciekawych faktów, które do tej pory nie były nam znane – dodaje Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocław.

Do rejestru zabytków trafiają budynki, które mają wartość historyczną, artystyczną lub kulturową. To daje ochronę prawną i nie jest tak łatwo uzyskać pozwolenie na wyburzenie budynku. Na remont zabytków jest także możliwość pozyskania większych pieniędzy z dedykowanych funduszy.

Zobacz tez:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska