Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław wciąż chce sprzedać działkę pod Tarczyński Areną. Powstanie tam hala sportowa?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Działka czeka na inwestora
Działka czeka na inwestora Giełda Nieruchomości UM Wrocławia
Wrocław nadal stara się sprzedać działkę z tzw. "dziurą Solorza". Chodzi o grunty pod stadionem Tarczyński Arena. Obligatoryjnym przeznaczeniem jest budowa hali widowiskowo-sportowej, ale mogą jej towarzyszyć biura i lokale usługowe. Powstała nawet zachęcająca oferta z wizualizacjami. Zobacz!

Działka jest na sprzedaż od dawna

Jest kolejny przetarg na działkę pod stadionem Tarczyński Arena we Wrocławiu. Nieruchomość znajduje się pod adresem aleja Śląska 3. Wartość gruntu o powierzchni 5,5 hektarów to nawet 83,4 mln złotych. Miasto postawiło jednak warunki potencjalnemu inwestorowi.

Oddanie działki w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat będzie możliwe tylko wtedy, jeśli chętny zrealizuje inwestycję zgodną z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. A ten przewiduje budowę wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej.

Teren pod stadionem po raz pierwszy został wystawiony na sprzedaż ponad dekadę temu. Inwestora szukano ostatni raz w 2013 roku. W październiku 2022 roku na Giełdzie Nieruchomości znów pojawiła się oferta, o której miasto przypomniało w połowie kwietnia.

Co tam może powstać? Jest wizualizacja!

Oprócz obligatoryjnej hali sportowej na pozostałej części nieruchomości istnieje możliwość realizowania innych usług.

Co jeszcze może powstać przy stadionie?

  • handel detaliczny wielkopowierzchniowy,
  • handel detaliczny małopowierzchniowy,
  • gastronomia,
  • rozrywka,
  • drobne usługi rozrywki,
  • biura,
  • hotele,
  • centra konferencyjne.

Tak może wyglądać teren pod Tarczyński Areną:

Rada Osiedla Maślice stawia warunki

Sprzedaż działki przy Tarczyński Arena Wrocław negatywnie zaopiniowała Rada Osiedla Maślice. 4 stycznia przedstawiciele rady i Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu protestowali pod Urzędem Miejskim. Jednocześnie apelowali o objęcie ochroną środowiskową tego terenu.

- Tu zawsze znajdowały się rozlewiska Ślęzy, które już w czasach PRL-u próbowano przekształcić w bloki. Przed budową stadionu postanowiono wybudować galerię handlową. Galeria nie powstała, a teren wypełnił się naturalnie wodą. Powstał duży staw, który spontanicznie przerodził się w ekosystem. Żyją tu rzadkie gatunki płazów, bobry, ptaki, traszki – mówił na proteście Paweł Kisiel z Koalicji.

Staw i teren wokół niego to jedna z niewielu pozostałości po zieleni w okolicy. Zwracali na to uwagę mieszkańcy Maślic i Leśnicy, którzy od dłuższego czasu skarżą się władzom Wrocławia na betonowy charakter okolicy Tarczyński Areny.

od 16 lat

Negatywna opinia Rady Osiedla dotycząca sprzedaży działki wynika z kwestii infrastrukturalnych i transportowych. Są to m.in.

  • brak linii tramwajowej na osiedle Maślice,
  • brak przebudowy ul. Maślickiej (czeka na dofinansowanie z UE);
  • brak węzła przesiadkowego w rejonie ul. Maślicka/Główna (czeka na projekt i dofinansowanie z UE);
  • odejście od planu realizacji Trasy Mieszczańskiej (przedłużenie dwujezdniowej drogi z Kozanowa w kierunku Pracz Odrzańskich przez ul. Królewiecką) i brak alternatywy transportowej – ogranicza to zasadniczo obsługę komunikacyjną nieruchomości przy Alei Śląska 3 we Wrocławiu;
  • brak w rejonie Stadionu Wrocław (dziś Tarczyński Arena) strategii i polityki parkingowej. Podczas każdego dużego wydarzenia na obiekcie nieprawidłowo parkujące pojazdy boleśnie doświadczają okolicę.
  • wstrzymanie rozwoju Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej i brak infrastruktury towarzyszącej tj. parkingów P&R i przystanku kolejowego na linii kolejowej nr 273.

Robert Suligowski z Rado Osiedla Leśnica apelował również o pozostawienie zbiornika wodnego, który naturalnie powstał na działce.

- Nie ma mowy o dobrej jakości życia, jeśli wokół znajdują się duże, betonowe obiekty i arterie komunikacyjne, gdzie temperatura latem ponad betonową nawierzchnią przekracza 40, a ponad asfaltową, 50 stopni Celsjusza. Każdy skrawek zieleni jest cenny pod względem retencyjnym, klimatycznym i rekreacyjnym dla mieszkańców - mówił Suligowski.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska