MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Promenada Krzycka we Wrocławiu zyskała nowy odcinek. Cała rowerowa trasa ma już około 7,5 kilometra [FILM]

Wideo
od 16 lat
19 kwietnia otwarty został odcinek rowerowej Promenady Krzyckiej między ulicą Bardzką i Śliwkową oraz Ziębicką i Gazową. To 720 metrów trasy, która kosztowała około 1,7 mln złotych. W planach do zrealizowania są kolejne drogi, które w przyszłości stworzą rowerową obwodnicę Wrocławia.

Promenada Krzycka we Wrocławiu ma nowy odcinek

Trasa powstaje dzięki inicjatywie mieszkańców we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Pomysłodawczynią projektu jest Agnieszka Dusza, która aktywnie spędza czas na rowerze i widzi we wrocławskiej infrastrukturze przestrzeń do rekreacji.

- Gdy kilka lat temu rodził się projekt Promenady Krzyckiej, nie spodziewałam się, że w ramach WBO powstanie tyle odcinków drogi rowerowej, tworzących całość. Przejazd trasą jest możliwy tak naprawdę dzięki aktywności mieszkańców Tarnogaju, Gaju, Borka, Wojszyc, Jagodna i innych osiedli z południa miasta - mówiła na otwarciu Agnieszka Dusza.

od 16 lat

Liderka projektu wskazała, że Promenada Krzycka rozwija się bardzo szybko i gołym okiem widać dużą liczbę korzystających z niej.

- To nie tylko rowerzyści, ale też piesi czy osoby niepełnosprawne na wózkach. Dużo ludzi spędza tu czas w weekend, aby pobiegać lub wyprowadzić psa na długi spacer. To tylko udowadnia, że pomysł okazał się trafny - dodaje Agnieszka Dusza.

Promenadą Krzycką aktualnie można udać się z ulicy Grabiszyńskiej przez osiedle Gajowice, Grabiszyn-Grabiszynek, Krzyki-Partynice, Borek, Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno i na Tarnogaju kończąc. To 7,5 kilometrów trasy, która nie jest jednak jeszcze w pełni przystosowana.

(19.04.2023) Otwarcie kolejnego fragmentu Promenady Krzyckiej. Nowa ścieżka rowerowa połączy ulicę Bardzką z Ziębicką i Gazową.
(19.04.2023) Otwarcie kolejnego fragmentu Promenady Krzyckiej. Nowa ścieżka rowerowa połączy ulicę Bardzką z Ziębicką i Gazową. Jarosław Jakubczak / Polska Press

Trwają prace nad brakującymi fragmentami

Wygodne dla pieszych i rowerzystów ścieżki obejmują bowiem na razie 4 kilometry dróg (włącznie z oddanym właśnie odcinkiem przy ul. Bardzkiej), natomiast trwają prace w dwóch innych miejscach Wrocławia.

- W trakcie prac przygotowawczych jest odcinek między Spiską a Ślężną, natomiast między ulicami Krzycką i Racławicką szykujemy do projektowania. Mamy nadzieję, że za 2 lata udostępnimy mieszkańcom całą trasę - mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Dziś promenada, jutro obwodnica

Promenada Krzycka jest jednym z elementów dużego projektu, który obecnie jest we wstępnej fazie. Agnieszka Dusza przyznaje, że całkowita satysfakcja z Wrocławia jako miasta przyjaznego rowerzystom i pieszym, będzie utworzenie obwodnicy.

- Całkowity potencjał nie tylko oddanego dziś odcinka, lecz i całej Promenady, zostanie wyzwolony dopiero wtedy, gdy powstanie rowerowa obwodnica Wrocławia. Mogłaby połączyć wszystkie osiedla Wrocławia. Ideą jest stworzenie Zielonej Sieci Rowerowo-Pieszej - nadmienia Agnieszka Dusza.

Na sieć składałaby się Promenada Psiego Pola, Promenada Zakrzowa i Krzycka.

Wrocław z nagrodą Eco-Miasto

Projekt Promenady Krzyckiej z dopiero co oddanym fragmentem został zgłoszony do konkursu Eco-Miasta. Miasto zostało nagrodzone w kategorii "zrównoważona mobilność miasta powyżej 100 tys. mieszkańców". Statuetka została wmurowana na początku odcinka przy ulicy Bardzkiej.

(19.04.2023) Otwarcie kolejnego fragmentu Promenady Krzyckiej. Nowa ścieżka rowerowa połączy ulicę Bardzką z Ziębicką i Gazową.
(19.04.2023) Otwarcie kolejnego fragmentu Promenady Krzyckiej. Nowa ścieżka rowerowa połączy ulicę Bardzką z Ziębicką i Gazową. Jarosław Jakubczak / Polska Press

- Wszyscy jesteśmy dumni z tego projektu, bo dzięki niemu pokazujemy jak pięknie można połączyć aktywną mobilność miejską z zielenią i historią miasta - a wszystko to oprzeć o współpracę z mieszkańcami. Nagrodę odebrałam w imieniu i dla wszystkich tych mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, którzy wspierają ten projekt w ramach WBO i tych, którzy mają przyjemność korzystać z jego owoców - zakończyła Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska