Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Trójkąt zmienia swoje złe oblicze

Przemysław Wronecki, Marcin Torz
Ul. Miernicza. Z powodu wyglądu ulubiona ulica filmowców
Ul. Miernicza. Z powodu wyglądu ulubiona ulica filmowców Tomasz Hołod
Na przełomie sierpnia i września miejscy urzędnicy ogłoszą przetarg na projekt przebudowy ul. Pułaskiego. To początek budowy śródmiejskiej trasy południowej - jezdni, którą pojedziemy z pl. Społecznego na pl. Strzegomski.

Ulica Pułaskiego zostanie gruntownie wyremontowana. Znikną z niej dziury, które dziś są utrapieniem kierowców. Urzędnicy chcą też przenieść torowisko tramwajowe, które na całej długości jezdni będzie wydzielone. Szyny znajdą się tam, gdzie przed powodzią z 1997 roku stały kamienice. Teraz teren jest pusty, bo budynki zostały już dawno wyburzone.

Projektanci zdecydują, które z pozostałych wzdłuż ulicy budynków podzielą ich los. - Niezależnie od tego po przebudowie na Pułaskiego kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w obu kierunkach - informuje Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Decyzje, jak będzie wyglądała ulica Pułaskiego, zapadną wkrótce. Prace zakończą się jeszcze przed piłkarskim Euro 2012. Koszt: ok. 20 mln zł.

To już kolejne zmiany w tzw. Trójkącie Bermudzkim, na osiedlu Przedmieście Oławskie, które jest położone wzdłuż ulic Kościuszki, Traugutta i właśnie Pułaskiego. Trójkąt przez wiele lat był jednym z najniebezpieczniejszych miejsc we Wrocławiu. Jednak na początku lat 90. zaczęto tam budować nowe kamienice i remontować stare, zapuszczone. Ostatnio wybudowano przy ul. Kościuszki siedzibę starostwa wrocławskiego. Do tego powstają nowe kompleksy mieszkaniowe: Angel Wings przy ulicy Traugutta czy nowe domy przy Prądzyńskiego.

Spadła też przestępczość. - Jeszcze pięć lat temu miałem tu 6 interwencji dziennie - mówi Jacek Rudy, osiedlowy strażnik miejski. - Teraz jest o wiele spokojniej.

Potwierdzają to mieszkańcy. - Dawniej miałam włamania raz na tydzień, teraz już się to nie zdarza - mówi Halina Dudkowska, która prowadzi sklep przy ul. Mierniczej.

Dziś ulica wygląda jeszcze jak po nalocie bombowców. Gdy zacznie się remont, zlikwidowane zostanie dziki targ przy pl. Wróblewskiego: jeden z ostatnich wstydliwych zakątków Trójkąta.

Żeby się przekonać, jak jest naprawdę w Trójkącie, wybraliśmy się tam na wycieczkę. Towarzyszył nam Jacek Rudy, miejski strażnik. Pracuje w tym rejonie od pięciu lat.

Najpierw zobaczyliśmy podwórko między ul. Mierniczą, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Traugutta. W ubiegłym roku skończył się tam remont. - To podwórze to świetny przykład na zmieniające się oblicze Przedmieścia Oławskiego - mówi Jacek Rudy. - Zamiast klepisk, potłuczonych butelek i walających się śmieci jest plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Są dwa boiska, ławki i oświetlenie. Co ważne, sami mieszkańcy o nie dbają - wylicza strażnik.
Na podwórku przy ul. Komuny Paryskiej, które zostało wybudowane po głośnym proteście najmłodszych mieszkańców (dzieci obroniły je koparkami i budową parkingu, by mieć gdzie grać w piłkę), spotkaliśmy Józefa Skórniewskiego. Pan Józef dobrze pamięta, jak wyglądał Trójkąt w czasach PRL-u. - Kiedyś mieszkało tu wielu bezrobotnych i pijaków, którzy migali się od pracy. Było niebezpiecznie - wspomina Józef Skórniewski.

Opowiada, że już po powodzi z 1997 roku dużo się tu zmieniło. Wybudowano choćby sporo nowych plomb, do których trafili lokatorzy z innych części Wrocławia. - Towarzystwo się przemieszało i zrobiło się spokojniej - dodaje Skórniewski.

Jeszcze 10 lat temu pobliska ulica Łukasińskiego w przewodnikach dla obcokrajowców figurowała jako ta, na którą lepiej się nie zapuszczać: czy to po zmroku, czy w dzień. Z taką opinią zgadza się Grażyna Janicka z tamtejszego spożywczego. - Pobicia, morderstwa, kradzieże. Dawniej taka była tu codzienność. Ale jest już spokojnie. Śmiało mogę polecić mieszkanie w Trójkącie właściwie każdemu. Sama nie wyobrażam sobie innego miejsca do życia we Wrocławiu- przekonuje Janicka. I wylicza: - Odnowiono muzeum etnograficzne przy pl. Zgody, a także wiele kamienic.

Na koszt miasta wyremontowano już 14 komunalnych kamienic. Dla kolejnych 30 są już gotowe projekty renowacji. Szacuje się, że w najbliższych latach większość z nich zostanie odnowiona.

Idealnie nie jest

Trójkąt zmienia się na lepsze, ale wciąż nie jest idealnie.

Nadal można tu znaleźć podwórka, na których jest ciemno i nieprzyjemnie. Przy sklepach nocnych gromadzą się niesympatyczne grupki. W ubiegły weekend, przy ul. Komuny Paryskiej, grupa pijanych wyrostków zaatakowała patrol ochrony: skopali samochód, wygrażali ochroniarzom. Chuligani wybili też szyby w innych samochodach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska