Wrocław sądzi się o wiele milionów. Nawet w Paryżu!

  Wrocław sądzi się o wiele milionów. Nawet w Paryżu!

  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław sądzi się o wiele milionów. Nawet w Paryżu!

  ©archiwum Polska Press

  Wrocławski magistrat uczestnicy w wielu sądowych sporach. Stawka jest bardzo wysoka, bo w grę wchodzą miliony złotych. Jeden z ostatnich pozwów wniesiony przeciwko gminie Wrocław opiewa na kwotę ponad 141 milionów zł. Sprawę ma rozstrzygnąć Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy w Paryżu.
  Wrocław sądzi się o wiele milionów. Nawet w Paryżu!

  ©archiwum Polska Press

  Pozew do międzynarodowego sądu w Paryżu złożył w maju Zakład Ogólnobudowlany Hydrobiel. Stefan Bielawski, właściciel firmy żąda od gminy Wrocław aż 141 mln zł.

  Sprawa sporu pomiędzy gminą Wrocław a firmą Hydrobiel ciągnie się od lat. Firma budowała kanalizację na Złotnikach i po zakończeniu tej inwestycji rozpoczęły się problemy.

  - Gmina Wrocław naliczyła nam kary za nieterminowe usunięcie usterek, choć nie miała do tego prawa, bo termin na ich usunięcie jeszcze nie minął.
  Urzędnicy nie zwracali uwagi na to, że robią coś bezprawnie. W efekcie, w firmie, w której pracowało 300 osób nie został prawie nikt. Nie musiałem nikogo zwalniać, ludzie sami odchodzili, jak nie mogłem im wypłacić wynagrodzenia - tak o sprawie mówi Stefan Bie-lawski. Właściciel firmy dodaje, że kwota 141 mln zł to nie tylko to, co należy się jego firmie, ale także pieniądze związane z zadośćuczynieniem. Przedsiębiorca podkreśla, że należność, o którą chce walczyć w sądzie, została dokładnie wyliczona przez ekonomistę.

  Sam magistrat wniósł zaś skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Urząd chciałby ostatecznie zakończyć spór prawny z firmą Hydrobiel.

  Czy w ocenie urzędu istnieje realna groźba zapłaty tak dużego odszkodowania?

  - Na chwilę obecną nie ma podstaw do wydawania ocen co do istnienia bądź nie groźby zapłaty należności wniesionych w pozwie. Postępowanie prowadzone przed Sądem Arbitrażowym w Paryżu jest objęte klauzulą poufności, która wiąże strony tego postępowania - mówi Jacek Dżedzyk, dyrektor Wydziału Prawnego w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

  Zresztą to niejedyny spór sądowy, jaki toczy wrocławski magistrat z wykonawcą sieci kanalizacyjnej we Wrocławiu. W sądach są także sprawy związane z budową kanalizacji na Stabłowicach i na Ołtaszynie.

  Gminę Wrocław do sądu podała także Mennica Polska, operator systemu sprzedaży biletów we Wrocławiu. Mennica domagała się od wrocławskiego magistratu ponad 6 mln złotych. Roszczenie dotyczyło dodatkowego wynagrodzenia, które miało wynikać z umowy zawartej przez gminę. Tydzień temu zapadł wyrok w pierwszej instancji oddalający powództwo Mennicy Polskiej w stosunku do gminy Wrocław. Sąd obciążył kosztami postępowania Mennicę Polską.

  Co ciekawe gmina musi się także tłumaczyć przed sądem jeszcze z inwestycji prowadzonych na Euro 2012. Ministerstwo Sportu i Turystyki domaga się od miasta 2,7 mln zł. To efekt raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK uznał, że gmina Wrocław uzyskała dochód w postaci kary umownej od wykonawcy stadionu tj. Mostostalu S.A., co powinno wiązać się z koniecznością zwrotu dotacji udzielonej przez ministerstwo.

  Opozycja we Wrocławiu krytykuje działania wrocławskiego magistratu.

  - Okres rządów Rafała Dutkiewicza dobiega końca, ale zostawia po sobie procesy sądowe z wykonawcami wielkich inwestycji. Wiemy, że miasto jest zadłużone. Niewątpliwie cześć długów ukrytych jest w przewlekłych i skomplikowanych procesach z wykonawcami inwestycji we Wrocławiu. Ilość tych procesów oraz kwoty, na jakie opiewają, budzi zaniepokojenie i skłania do refleksji. Może okazać się, że przyszły prezydent Wrocławia zamiast budować drogi, szkoły, żłobki i przedszkola będzie płacił za błędy poprzednika - komentuje Marcin Krzyżanowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

  Wrocław sądzi się także o Narodowe Forum Muzyki

  W sądzie trwa także spór pomiędzy gminą Wrocław a Mostostalem o rozliczenie Narodowego Forum Muzyki i zapewne szybko się nie skończy. Obie strony mają wobec siebie różne roszczenia.

  Rok temu Sąd Apelacyjny uchylił niekorzystny dla wrocławskiego magistratu wyrok w sporze o rozliczenie budowy Narodowego Forum Muzyki. Proces między miastem a byłym wykonawcą, firmą Mostostal Warszawa, wrócił do ponownego rozpoznania przez sądem polubownym.

  Kiedy Mostostal zszedł z placu robót skonfliktowany z ratuszem, budowę NFM kontynuowała spółka Inter-System. Dodajmy, że miejska inwestycja kosztowała więcej niż zakładano, bo trzeba było uwzględnić prace naprawcze związane z przesiąkami.

  Nie tylko przy budowie NFM miasto miało problemy. Przypomnijmy, że budowa wrocławskiego stadionu na Pilczycach wciąż nie jest rozliczona. Trwają sądowe spory między byłym generalnym wykonawcą, firmą Max Boegl, a miejską spółką Wrocław 2012 i magistratem.

  Zobacz też: Zagadki, tajemnice i sekrety - odcinek 40 Powódź w 97 roku


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (109)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dupkiewicz kawal hja ksiegowal fikcyjne kary do budżetu

  jasny umysl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  https://youtu.be/XEemauQFL8o
  mafja z mykstatu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krecia robota

  BadBunny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przecież to celowe działanie - pozostawić po sobie zgliszcza, żeby zdyskredytować następców. Pamiętacie jak 30 lat temu komuna oddała władzę dopiero gdy doprowadziła kraj do upadku?
  Wielu z nich...rozwiń całość

  Przecież to celowe działanie - pozostawić po sobie zgliszcza, żeby zdyskredytować następców. Pamiętacie jak 30 lat temu komuna oddała władzę dopiero gdy doprowadziła kraj do upadku?
  Wielu z nich to dzisiaj milionerzy, co to "własnymi rękami" i tak dalej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pieski Gminy

  oburzony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  oooo widać, że pieski Gminy która oszukuje przedsiębiorców i doprowadza ich do upadków szczekają bronią swoich panów...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ależ popleczników RD się zleciało, nie ładnie tak w godzinach pracy w internecie siedzieć

  ...XXX... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Mostostal, Hydrobudowa to też oszuści?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hahahahaha

  Witek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Ciekawe czy Stefan Bielawski zwracał uwagę na to, że robi coś bezprawnie? Pisane o tak złożonym temacie jak sprawy sądowe to toczone przez wrocławski magistrat w formie NOTKI jest skandaliczne!...rozwiń całość

  Ciekawe czy Stefan Bielawski zwracał uwagę na to, że robi coś bezprawnie? Pisane o tak złożonym temacie jak sprawy sądowe to toczone przez wrocławski magistrat w formie NOTKI jest skandaliczne! Chcecie z ludzi debili zrobić czy jak? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Typowo

  Donna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Dziennikarze z Wrocławskiej piszą opłacane artykuły tak aby nic nie robić i brać za to pieniądze... to widać jak na dłoni... czy to zgodne z Kodeksem etyki dziennikarskiej ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podstawowe pytanie

  Jdd dkci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  A to nie jest tak, że Stefan B jest generalnie przestępcą i siedział w 2013r. ? To nie jest tak, że przyznał się do robienia przekrętów? To nie jest tak, że w jego sprawie interweniowało CBA ?...rozwiń całość

  A to nie jest tak, że Stefan B jest generalnie przestępcą i siedział w 2013r. ? To nie jest tak, że przyznał się do robienia przekrętów? To nie jest tak, że w jego sprawie interweniowało CBA ?
  Czemu takich informacji nie ma w tym artykule ? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stefn

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Owszem, może i ten cały Bielawski coś tam zrobił niezgodnego z prawem ca co był w areszcie, ale jest to zwiazane z tym że Gmina go oszukała i doprowadziła do upadku jego firme. Gdyby Gmina się...rozwiń całość

  Owszem, może i ten cały Bielawski coś tam zrobił niezgodnego z prawem ca co był w areszcie, ale jest to zwiazane z tym że Gmina go oszukała i doprowadziła do upadku jego firme. Gdyby Gmina się uczciwie rozliczała Bielawski nie musiałby kombinowac i robić przekręty by każdego z wierzycieli móc zadowolić. Także się najpierw doinformuj i potem pisz. Informacje są ogólnodostępne , i myślenie nie boli zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gmina oszukala was pacholki, rafiiego gank zachowal koryto

  jasny umysll (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  koryto bylo puste wiec mafiozi w krawatach wymyslali kary na wykonawców, bo budzet byl prawie 60% na minusie co grozi ustawowo wprowadzeniem komisarza wyborczego i rozbicie pustej świnki rafalka....rozwiń całość

  koryto bylo puste wiec mafiozi w krawatach wymyslali kary na wykonawców, bo budzet byl prawie 60% na minusie co grozi ustawowo wprowadzeniem komisarza wyborczego i rozbicie pustej świnki rafalka. Poswiecili prace 300 ludzi by zostac przy korycie- to tylko o hydrobielu..

  Oni ksiegowali wymyslone kary do budżeu jako przychód by oddalic sie od tych 60% . Za to teraz rafalek powonien zaplacic podatwk US. Sprzeda trawnik w Ramiszowie i jego podpierdki. Ten cały układ kryły nawet pseudosądy niby niezalezne...tfeee$$$$$ Polecam reportaz https://youtu.be/XEemauQFL8ozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomniki

  Jak mirka wygra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

  Na rynku bedzie wielki pomnik kota prezesa :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedno tylko pytanie:

  co za debile pracują w urzędach wrocławskich? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Brak kompetencji, wiedzy, arogancja i służalczość wobec Najjaśniej nam Panującego to cechy urzędasów.
  Chciałbym tylko, i życzę tego wszystkim, aby za przegrane procesy płacili z własnej kieszeni,...rozwiń całość

  Brak kompetencji, wiedzy, arogancja i służalczość wobec Najjaśniej nam Panującego to cechy urzędasów.
  Chciałbym tylko, i życzę tego wszystkim, aby za przegrane procesy płacili z własnej kieszeni, albo alternatywnie do paki. Może w ten sposób następcy byliby bardziej racjonalni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opamiętajcie się

  Niepodległy Wroclaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  PiS demoluje państwo pod przykrywką praworządności, policja waruje pod sejmem i szarpie się z ludźmi, maszynka do głosowania klepie wszystko, a pseudoprezydent ogłasza absurdalne referendum!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo