Wrocław: 65 lat temu powstał Śląski Okręg Wojskowy

Marcin Torz
Wrocławscy żołnierze w Rynku. Czy w przyszłym roku znowu się tu pojawią?
Wrocławscy żołnierze w Rynku. Czy w przyszłym roku znowu się tu pojawią? Mikołaj Nowacki
Udostępnij:
W piątek po raz ostatni wrocławscy żołnierze świętowali rocznicę powstania Śląskiego Okręgu Wojskowego. W przyszłym roku ma on zostać zlikwidowany. Zamiast niego będzie tu Dowództwo Wojsk Lądowych, które teraz ma siedzibę w Warszawie.

- Do 2012 roku Dowództwo Wojsk Lądowych na pewno będzie już w stolicy Dolnego Śląska - mówił wczoraj na uroczystych obchodach ŚOW Czesław Piątas, wiceminister obrony narodowej.
Oznacza to, że w 2011 r. rozpocznie się wielka zmiana. Co oznacza ona dla wrocławskich żołnierzy? Szczegóły nie są znane. Niewykluczone, że większość sztabowców nie straci pracy, a do Wrocławia zjadą ze stolicy głównie generałowie.

Przypomnijmy, że we Wrocławiu od kilku lat systematycznie likwiduje się jednostki wojskowe. Tereny te są wystawiane na sprzedaż. Taki los spotka też jednostkę przy ul. Zwycięskiej na Ołtaszynie. Dwanaście hektarów prawdopodobnie w przyszłym roku trafi pod młotek. Co tam powstanie? Zdecyduje ten, kto kupi działkę od Agencji Mienia Wojskowego. Nie ma jeszcze jednak żadnych wytycznych, bo na terenach wojskowych nie można nic wcześniej zaplanować.

Rada osiedla Ołtaszyn chce, by na wojskowym terenie wybudowano nie tylko bloki mieszkalne. - Brakuje nam choćby gimnazjum czy przedszkola - mówi Ryszard Jarosławski, przewodniczący zarządu osiedla.
Działka przy ul. Zwycięskiej to jedna z atrakcyjnie położonych parceli, które żołnierze chcą sprzedać. Największe emocje budzi działka na Kępie Mieszczańskiej. Jej wielkość - 12 ha - nie ułatwia zadania. Do tej pory, mimo kilku prób, terenu nie udało się sprzedać. Nic dziwnego, skoro wycena oscyluje wokół 300 mln zł. Wojsko postanowiło podzielić teren na mniejsze kawałki i znów spróbować.

- Czekamy na pozytywną decyzję miasta. Chodzi o zatwierdzenie podziału - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego. Pod młotek idą też działki przy ul. Granicznej (ok. 50 mln zł) i przy ul. Sołtysowickiej (prawie 6 mln zł).

Generałowie
W ciągu 65 istnienia Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu dowodzili nim m.in.:
-Gen. Florian Siwicki, ŚOW: 1964-1971, minister obrony narodowej: 1983-1990.
-Gen. Henryk Szumski ŚOW: 1987-1989, szef sztabu generalnego: 1997-2000.
-Gen. Czesław Piątas ŚOW: 1992, wiceminister MON: 2008-2010.
-Gen. Jan Kuriata, ŚOW: 1982-1987, wiceminister MON: 1987-1992.
MAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
breslauer55
Zginął tragicznie Szmajdziński dzięki któremu Śl.OW przeżył reformy w armii i warszawka od razu załapała firmę, etaty i kasę dla siebie. Wypada by Oberkommando Wermacht przejęło budynki przy Sztabowej. Leopardy już jeżdżą po Polsce. Może wtedy zlikwidują wreszcie konsulaty we Wrocławiu i gdzie indziej a Warszawskie dowództwo przejmą kumple zza Buga
b
bono
rozbroili naszą armię.
ż
żołnierz
Generał Piatas nigdy nie był dowodcą SOW, był swego czasy zastepcą szefa szabu ŚOW d/s operacyjnych z tego stanwiska odszedł do Warszawy. Okregiem dowodzili także, generał Tadeusz Wilecki, Janusz Ornatowski, Walczak
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie