Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowy piknik na Dolnym Śląsku. 30 lat temu Rosjanie opuścili Polskę na dobre

MR
Legnicki piknik rozpocznie się o godz. 10.00
Legnicki piknik rozpocznie się o godz. 10.00 Urszula Łobaczewska / Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Impreza odbędzie się w niedzielę, 17 września, od godziny 10:00 na legnickim Rynku. To wydarzenie, które jest okazją do wspólnego świętowania i oddania hołdu naszej historii. Na piknik zaprasza Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Główne atrakcje pikniku to pokazy sprzętu wojskowego
Główne atrakcje pikniku to bez wątpienia pokazy sprzętu wojskowego. Dla osób zainteresowanych służbą wojskową będzie dostępny także mobilny punkt rekrutacji. W rynku pojawi się także grochówka wojskowa przygotowana według najlepszych, wojskowych przepisów. Organizatorzy zadbali również o występy artystyczne.

Oto wojskowy sprzęt, który będziecie można zobaczyć na pikniku:

  • przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD,
  • wyrzutnię rakietową WR-40 LANGUSTA,
  • radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego LIWIEC,
  • wóz Ewakuacji Medycznej Rosomak,
  • moździerz samobieżny RAK,
  • czołg Leopard,
  • kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK,
  • stację Radiolokacyjną NUR-22.

Na scenie w Rynku będzie można także usłyszeć: Orkiestrę Wojskową z Żagania, Orkiestrę Górniczą ZG Lubin, Orkiestrę Górniczą ZG Rudna, Orkiestrę Górniczą ZG Polkowice-Sieroszowice, Orkiestrę Huty Miedzi Głogów.

Z Legnicy Rosjanie wyjechali dzień wcześniej
17 września jest dniem symbolicznym dla Polaków. W 1939 roku, kiedy polscy żołnierze bohatersko stawiali czoła niemieckim agresorom, od wschodu zostali zdradziecko zaatakowani przez Rosjan. I choć II wojna światowa dla Europy zakończyła się po sześciu latach, Polacy cierpieli kolejne dekady z następującymi po sobie, marionetkowymi rządami obsadzanymi prosto z Moskwy.

Na terenie Rzeczypospolitej sowieci mieli wiele swoich baz wojskowych. Najważniejszym punktem była jednak Legnica. Tu tutaj znajdowało się dowództwo Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, a trzecia część miasta znajdowała się za murem i należała do Rosjan. Tak było do 1993 roku. Dokładnie do wieczora 16 września, kiedy to z peronu 4. tutejszego dworca kolejowego odjechali ostatni, rosyjscy żołnierze stacjonujący na Dolnym Śląsku.

Dzień później, czyli 17 września oficjalnie odprawiono Rosjan w Warszawie.

Co dla Legnicy oznaczał fakt, że miasto wybrano na siedzibę PGWAR? Wojska radzieckie do swojej wyłącznej dyspozycji zajęły ok. 1200 różnego rodzaju obiektów zlokalizowanych na terenie miasta. Stanowiło to ponad 30 proc. jego przedwojennej zabudowy.
W mieście stacjonowało na stałe ok. 60 tys. obcych żołnierzy. Sowieci zajęli najokazalsze obiekty użyteczności publicznej, szkoły, szpitale, sądy, urzędy i obiekty sportowe. Od 1945 do 1993 roku były one niedostępne dla Polaków. Spora część z nich znajdowała się za wysokim, betonowym murem, który był de facto granicą państwa. Wejścia do nich strzegli uzbrojeni wartownicy.

Największy kompleks, liczący 39 ha, zwany Kwadratem, obejmował teren najbogatszej i najpiękniejszej dzielnicy Tarninów. To tam znajdował się budynek sztabowy i kwatery najwyższych rangą oficerów radzieckich.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska