MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku dla emerytów 2024. Na takie pieniądze mogą liczyć seniorzy za 2023 rok - wyliczenia

Kamila Pochowska
Kamila Pochowska
Zwrot podatku 2024. Na takie pieniądze mogą liczyć emeryci za 2023 rok. W naszej galerii podajemy wyliczenia. Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Zwrot podatku 2024. Na takie pieniądze mogą liczyć emeryci za 2023 rok. W naszej galerii podajemy wyliczenia. Szczegóły na kolejnych slajdach >>>PPG
Od 15 lutego 2024 roku można składać roczne rozliczenia PIT za 2023 rok. Termin składania wniosków mija 30 kwietnia. Także emeryci mogą ubiegać się o zwrot podatku za 2023 rok. Mamy wyliczenia - tyle zwrotu podatku dostaną emeryci za 2023 rok.

Zwrot podatku dla emerytów za 2023 rok

Trwa rozliczenie zeznań podatkowych za 2023 rok. Z urzędem skarbowym można rozliczyć się na dwa sposoby - tradycyjnie lub elektronicznie. Korzystając z rozliczania PIT przez Internet należy pamiętać o samodzielnym, ręcznym wprowadzeniu ulg podatkowych. System sam ich nie nalicza. Termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia 2024 roku.

Wielu podatników otrzymało już zwrot podatków. W przypadku rencistów i emerytów, sytuacja trochę się komplikuje. Wszystko z uwagi na podwyższenie kwoty wolnej od podatku w 2022 roku. Ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku w 2022 roku, duża część ich dochodów jest zwolniona z opodatkowania. Wyjątkiem są jednak 13. i 14. emerytury.

Jak długo czeka się na zwrot podatku za 2023 rok?

W przypadku, gdy z zeznania podatkowego wynika nadpłata, urząd skarbowy może dokonać jej zwrotu:

  • przekazem pocztowym
  • na rachunek bankowy

W sytuacji, gdy podatnik nie posiada rachunku bankowego lub nie dokona jego zgłoszenia do organu podatkowego, nadpłata zostanie zwrócona przekazem pocztowym, pomniejszonym o koszty jej zwrotu. Jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a podatnik nie wskazał rachunku bankowego, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie.

Zwrot podatku wypłacany jest:

  • 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożono je w formie dokumentu papierowego,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożone je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Koniecznie przeczytaj:Trzynasta emerytura 2024 już w kwietniu - oto terminy i tabele wyliczeń kwot trzynastek

Kto dostanie zwrot podatku od emerytury?

Trzynasta i czternasta emerytura zostały opodatkowane, jednak seniorzy, którzy w 2023 roku otrzymali emerytury wraz z dodatkiem w wysokości nieprzekraczającej 30 tys. zł, czyli kwoty wolnej od opodatkowania, mogą odzyskać ten podatek. W tym przypadku wysokość zwrotu będzie zależeć od kwoty przyznanej za "trzynastkę" i "czternastkę". Ponadto zależeć będzie od ogólnych dochodów emerytów i rencistów, które nie mogą przekroczyć około 2400 złotych miesięcznie.

W 2023 roku, seniorzy mogli liczyć na całkiem spory zwrot podatku za 2022 rok. Zwrot pieniędzy wynikał z obniżenia z 17 na 12 proc., które od lipca 2022 roku wprowadziła poprawka do reformy podatków tzw. Polskiego Ładu. W tym roku niestety nie wszyscy emeryci mogą liczyć na zwrot podatku za 2023 rok. Zwrot podatku obejmuje tych seniorów, którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 2400 złotych brutto.

Ile wyniesie zwrot podatku dla emerytów?
Szacunkowo, gdy emeryt lub rencista generuje dochody do 28 tys. zł, może być uprawniony do zwrotu nadpłaconego podatku za 2024 rok, w wysokości do 420 zł. Na większy zwrot podatku mogą liczyć seniorzy lub renciści korzystający z z ulg i odliczeń, nawet gdy ich dochody przekraczają wysokość kwoty zwolnionej od podatku.

Ulgi i odliczenia dla seniorów

Ulga rehabilitacyjna obejmuje osoby niepełnosprawne, a także opiekunów osób niepełnosprawnych i osoby ponoszące koszty związane z rehabilitacją, wliczając wydatki na leki. Emeryt i rencista uprawniony do takiej ulgi, może odliczyć 100 zł od kosztów rehabilitacji za każdy miesiąc. Także osoba rozliczająca się wspólnie ze współmałżonkiem może liczyć na większą kwotę od podatku.

Kto jest uprawniony do ulgi rehabilitacyjnej?

  • osoba niepełnosprawna
  • osoba wspierająca inną osobę z niepełnosprawnościami (jeśli dochód tej drugiej osoby nie przekroczył w 2023 roku 19 061,28 zł)
  • osoba ponosząca koszty związane z rehabilitacją

Ulgi dla pracujących seniorów

Emeryci, którzy pracowali część roku, mogą liczyć na wysokie zwroty podatku. Wszystko z uwagi na to, że przysługuje im ulga dla pracujących seniorów, gdzie dochód do wysokości 85 528 zł jest zwolniony z opodatkowania. Ponadto po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł), nawet dochód w wysokości 115 528 zł nie podlega opodatkowaniu.

Pracujący seniorzy mogą liczyć na zwrot podatku, w przypadku gdy:

  • osiągnęli prawo do emerytury, ale kontynuowali aktywność zawodową a ich pracodawca nie uwzględnił ulgi dla pracujących seniorów
  • seniorzy prowadzący działalność gospodarczą

Zobacz także: Jedząc to pieczywo szybko schudniesz z brzucha. Dietetycy są jednogłośni - ten chleb odchudza!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwrot podatku dla emerytów 2024. Na takie pieniądze mogą liczyć seniorzy za 2023 rok - wyliczenia - Express Bydgoski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska