Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki i sarny polubiły nasze autostrady (FILMY)

Jerzy Wójcik
Czy miliony złotych wydawane na budowę przejść dla zwierząt nad głównymi drogami i autostradami to tylko kaprys Unii Europejskiej i zwariowanych ekologów? Drogowcy na Dolnym Śląsku właśnie przeprowadzili badania, z których wynika, że niekoniecznie.

Zwierzęta bardzo chętnie korzystają z przejść zaprojektowanych specjalnie dla nich. Naukowcy prowadzący badania do raportu z zadowolenie zauważyli, że od 2007 roku rozrasta się populacja wilków. Watahy tych zwierząt pojawiły się na Dolnym Śląsku (w Borach Dolnośląskich) właśnie w czasie, gdy budowano autostradę A4 ze Zgorzelca do Krzyżowej.

- Raport pokazał, że zwierzęta coraz chętniej korzystają z tzw. ekoduktów lub popularnie mówiąc "zwierzaków" - mówi Joanna Borkowska z GDDKiA we Wrocławiu, która zlecała przeprowadzenie badań. - Kamery zamontowane na wszystkich 16 przejściach nad autostradami A4 i A18 zarejestrowały korzystające z nich zwierzęta: wilki, sarny i watahy dzików. Monitoring wilka będzie prowadzony do 2013 roku - dodaje Borkowska.

Przypomnijmy, że w przypadku budowy autostrady A18 (łączy autostradę A4 z przejściem granicznym w Olszynie) wykonawca musiał m.in. po interwencji ekologów przebudowywać przejścia dla zwierząt (przy rzekach Bóbr i Kwisa), tak by były one bardziej przyjazne dla zwierząt. Również w przypadku prowadzonych ostatnio we Wrocławiu i okolicach inwestycji, wielki nacisk położono na problemy zwierząt.

Na niespełna pięciokilometrowym odcinku obwodnicy śródmiejskiej od mostu Milenijnego do ul. Poświęckiej powstało aż 11 przejść dla zwierząt. Na trwającej jeszcze budowie drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Sycowa mamy łącznie 34 przejścia dla małych i dużych zwierząt oraz 180 skrzynek dla nietoperzy. Opóźnienie w budowie drogi wynikło m.in. z tego powodu, że urzędnicy zażyczyli sobie dodatkowego raportu wpływu drogi na środowisko. I tu wykonawcy musieli przebudowywać przejścia dla zwierząt.

Najnowszy raport, który sporządzono dla GDDKiA we Wrocławiu pokazuje, że w wielu przypadkach wprowadzanie zmian ratuje życie zwierzetom. Populacja wilków na Dolnym Śląsku rośnie i sięga dziś 35 osobników. W poprzednim roku stwierdzono co najmniej dwa rozrody i przemieszczanie się zwierząt przez teren przecięty ruchliwymi drogami. Czy zyskują tylko i wyłącznie zwierzęta? Niekoniecznie, choć ciężko tu posługiwać się liczbami, dzięki przejściom dla zwierząt udało się na pewno uniknąć wielu niebezpiecznych wypadków z ich udziałem i być może uratować życie ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska