Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej punktów pomiarowych stanu wody na Odrze. W rzece na Śląsku pojawiły się złote algi

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Główny Inspektorat Środowiska podjął decyzję o zwiększeniu punktów pomiaru stanu wody. Pojawią się one na Odrze i ma to związek ze zmianami parametrów wody
Główny Inspektorat Środowiska podjął decyzję o zwiększeniu punktów pomiaru stanu wody. Pojawią się one na Odrze i ma to związek ze zmianami parametrów wody Jarosław Jakubczak / Polska Press
Główny Inspektorat Środowiska podjął decyzję o zwiększeniu punktów pomiaru stanu wody na Odrze. Ma to związek ze zmianami parametrów wody. Punkty powstaną także na rzece Pszczynce (dopływ Wisły) w związku z wystąpieniem tam złotych alg.

- Sieć punktów tak zwanego monitoringu interwencyjnego nie jest stała. Rozszerzana jest na bieżąco w miarę potrzeb. W poniedziałek 17 lipca Główny Inspektor Ochrony Środowiska zdecydował o dodaniu punktów pomiarowych – mówi Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Obecnie pomiary interwencyjne na Odrze wykonywane są w 28 punktach. Ma się to zmienić. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwiększy ich liczbę o trzy i finalnie będzie ich 31. Pomiary, oprócz w głównym korycie rzeki są prowadzone również w starorzeczach, kanałach i dopływach.

Próbki wody w ramach pomiaru interwencyjnego na Dolnym Śląsku pobierane są na zalewie w Prężycach, w Czernicy, na zalewie Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim i na śluzie Osobowickiej. Mierzy się temperaturę wody, ilość tlenu, przewodność, pH, siarczany, chlorki i sód. Jeśli normy są przekroczone, zwiększa się liczbę kontroli na Odrze.

- Zwiększenie liczby punktów pomiarowych to rezultat prowadzonych działań i bieżących analiz. Jest to również odpowiedź na stale zmieniające się warunki panujące w rzekach, a także reakcja na wykrycie złotych alg w rzece Pszczynce – dodaje Maciej Karczyński.

W Pszczynce (woj. śląskie) 13 lipca wykryto złote algi. Ich ilość była niewielka, a kolejne badania nie wykryły już ich obecności. Rzeka jest dopływem Wisły i próbki z tej rzeki także nic nie wykazały.

***
Zobacz też: Strażackie pontony i inspektorzy środowiska na Odrze. Tak wygląda badanie wody

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska