Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wenus i Jowisz są widoczne gołym okiem z Wrocławia. To dwa jasne punkty na niebie. Możesz je zaobserwować dziś wieczorem!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Takie zjawisko nazywamy koniunkcją albo złączeniem. Możecie być jego świadkami krótko po godzinie 20:00, więc najlepszym momentem na obserwacje jest dzisiejszy wieczór (po prawej zdjęcie nad Widawą).Zobacz złączenie Wenus i Jowisza w galerii! Przechodź do następnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na telefonie >>>>
Takie zjawisko nazywamy koniunkcją albo złączeniem. Możecie być jego świadkami krótko po godzinie 20:00, więc najlepszym momentem na obserwacje jest dzisiejszy wieczór (po prawej zdjęcie nad Widawą).Zobacz złączenie Wenus i Jowisza w galerii! Przechodź do następnych slajdów za pomocą strzałek lub gestów na telefonie >>>>fot. Aleksandra Papierkowska / Przemysław Duda
1 i 2 marca na niebie nad Wrocławiem widoczne są dwa bardzo jasne punkty. To koniunkcja Wenus i Jowisza, które spotykają się razem na niebie stosunkowo często, choć nie zawsze jest to zauważalne. Teraz planety są widoczne gołym okiem i można im zrobić zdjęcie zwykłym smartfonem. Zobacz zdjęcia nadesłane przez czytelników!

Dwa jasne punkty na niebie to Wenus i Jowisz

W czwartek (2 marca) wieczór to najlepsza pora, aby oglądać na niebie bliskie spotkanie Wenus i Jowisza. Takie zjawisko nazywamy koniunkcją albo złączeniem. Możecie być jego świadkami krótko po godzinie 20:00, 2 marca. Najlepszym momentem na obserwacje jest dzisiejszy wieczór.

Zobacz zdjęcia nadesłane przez czytelników:

W kolejnych dniach planety nadal będą dobrze widoczne, ale regularnie będą się od siebie oddalać.

Co ciekawe, pod koniec marca do pary planet dołączy młody Księżyc. 22 marca znajdzie się on w koniunkcji na tle wieczornego nieba. Wszystkie trzy obiekty będą widoczne w niemal jednej, prostej linii.

Jak często dochodzi do tego zjawiska

Złączenia Wenus i Jowisza są dość częste, ale nie każde takie zjawisko jest łatwo obserwowalne.

- Statystycznie Wenus spotyka Jowisza na firmamencie raz na 13 miesięcy, ale co ok. 3 lata i 3 miesiące ich spotkania są możliwe do zaobserwowania. Aby jednak zobaczyć Wenus bliziutko Jowisza na wieczornym niebie i w miarę wysoko nad horyzontem, trzeba czekać o wiele dłużej. Ostatnio mieliśmy taką okazję latem 2015 roku - mówi Piotr Majewski z portalu Urania.edu.pl.

Jeszcze rzadziej dochodzi do połączenia się Wenus i Jowisza w taki sposób, że stanowią one jeden bardzo jasny punkt. Taka sytuacja miała miejsce w... 2 roku p.n.e.

- Fenomen oglądany m.in. z Bliskiego Wschodu prawdopodobnie odegrał rolę Gwiazdy Betlejemskiej - dodaje pan Majewski.

Można uwiecznić ten moment na smartfonie

Zjawisko jest na tyle łatwo dostrzegalne, że zwykłe zdjęcie smartfonem może wystarczyć, aby pochwalić się znajomym lub w mediach społecznościowych. Warto jednak zrobić zdjęcie planetom z elementami krajobrazu i z jednym źródłem światła. Wtedy jest największa szansa na to, że aparat w telefonie złapie ostrość.

W niektórych smartfonach istnieje tryb "PRO", który pozwoli samodzielnie dostosować inne parametry. Pamiętaj też, aby nie nadużywać zooma, który w telefonach jest tylko cyfrowy i znacząco może wpłynąć na jakość fotografii. Skorzystaj z lustrzanki i teleobiektywu, jeśli je posiadasz!

PRZECZYTAJ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska