MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We wrocławskim sztabie PiS euforia po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. "Wygraliśmy trzeci raz z rzędu, przeszliśmy do historii"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wideo
od 16 lat
We wrocławskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu o godz. 21 sondażowych wyników zapanowała wielka radość. Co mówili politycy partii rządzącej, kiedy zobaczyli wszystkie słupki? "Znakomity, historyczny wynik", "Zaskoczeniem na pewno jest Konfederacja i Trzecia Droga".

Przypomnijmy pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych 2023 w skali kraju:

 • Prawo i Sprawiedliwość – 36,8 procent
 • Koalicja Obywatelska – 31,6 procent
 • Trzecia Droga – 13,0 procent
 • Lewica – 8,6 procent
 • Konfederacja – 6,2 procent
 • Bezpartyjni Samorządowcy – 2,4 procent
 • Polska Jest Jedna – 1,2 procent
 • Inne – 0,2 procent

Po ich ogłoszeniu o godzinie 21 we wrocławskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości wybuchła wielka radość i aplauz. Działacze PiS skandowali: "Jarosław, Jarosław!".

- W całej Europie często władza się zmieniała ze względu na kryzys pandemii i wojnę. Z mojej perspektywy osiągnęliśmy znakomity wynik, jeżeli potwierdzi się te 37 procent. Natomiast wstępny podział mandatów będzie jeszcze lepszy dla PiS-u, bo wiem, że dobrze były układane listy, więc może być trochę więcej niż pokazuje exit poll - mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, kandydat do Senatu.

Jego zdaniem mimo sukcesu wygrania wyborów będzie niezmiernie trudno, żeby stworzyć rząd.

- Tu widzimy absolutną klęskę Konfederacji. Ciekawy jest wynik Lewicy. Na pewno u nas teraz panuje radość i sukces, ale czekają nas rządy koalicyjne, co ma swoje plusy i minusy - stwierdza Obremski.

Poseł Paweł Hreniak uważa, że to historyczny i zadowalający wynik, bo nigdy żadna partia w Polsce trzykrotnie pod rząd w wyborach parlamentarnych nie wygrała.

- Przeszliśmy do historii i co ważne – przy ogromnej frekwencji. Po 8 latach niełatwych rządów ze względu na trudny czas i tak zwyciężyliśmy. Opozycja mówiła o załamaniu demokracji, a proszę zobaczyć na niesamowicie wysoką frekwencję. Przewaga nad Koalicją jest jednak wyraźna, ale trzeba poczekać na ostateczne wyniki. W poniedziałek rozpoczniemy rozmowy o nowym rządzie - zapowiada poseł Hreniak.

Zauważa, że Zjednoczonej Prawicy brakuje do większości Sejmie, ale zakłada, że uda się dogadać z innymi ugrupowaniami.

- Czas kampanii to czas kampanii, ale ona już minęła i zaczyna się zupełnie nowy etap – rozmowy. Nie będę tutaj ogłaszał z kim. To rola liderów partii. Zgodnie z zapowiedziami otrzymają oni zgodę prezydenta Polski do utworzenia rządu. Dlatego w niedługim czasie się dowiemy - dodaje P. Hreniak.

Zwraca uwagę, że Lewica osiągnęła słabszy wynik niż wskazywały sondaże, a zaskakująco słabo wypadła Konfederacja.

Europoseł Anna Zalewska z PiS ma nadzieję, że po zliczeniu wszystkich głosów, jej partia osiągnie lepszy wynik niż skazuje exit poll.

- Rządzenie w czasie wojny i pandemii pokazało, że potrafimy sobie radzić sobie z dużymi i globalnymi kłopotami. Pewnie trudno będzie rządzić bez wsparcia koalicjanta, ale mam nadzieję, że prezydent Andrzej Duda powierzy nam tworzenie rządu i my to zrobimy. Wierzę głęboko w pomysły Prawa i Sprawiedliwości i szukanie takich rozwiązań, które spowodują, że będzie rządzić trzecią kadencję - zapowiada A. Zalewska.

Zaskoczeniem dla niej są wyniki Konfederacji i Trzeciej Drogi. Ta pierwsza – jak zakładano – miała mieć więcej, ta druga – mniej.

- Zdaje się, Polacy lubią eksperymentować i głosować na kogoś, kogo do końca nie znają - kwituje Zalewska.

Sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych 2023 do Sejmu w województwie dolnośląskim

 • Koalicja Obywatelska - 36.7
 • Prawo i Sprawiedliwość - 31.7
 • Trzecia Droga - 11.7
 • Nowa Lewica - 9.8
 • Konfederacja - 6.1
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska