Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstało centrum treningowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nasi paraolimpijczycy kontynuują 70-letnią tradycję

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Sportowcy wrocławskiego Startu są wzorowymi paraolimpijczykami. Od 1972 roku zdobyli już 156 medali na igrzyskach paraolimpijskich, w tym 70 złotych.
Sportowcy wrocławskiego Startu są wzorowymi paraolimpijczykami. Od 1972 roku zdobyli już 156 medali na igrzyskach paraolimpijskich, w tym 70 złotych. Gabinet Wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego
Przy ulicy Rakietowej we Wrocławiu powstał obiekt, z którego mogą korzystać członkowie Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start. Prezes organizacji podkreśla, że po raz pierwszy w jej historii niepełnosprawni mogą przechodzić rehabilitacje bez barier, rozwijać się społecznie i notować sukcesy na igrzyskach paraolimpijskich.

Centrum Treningowe dla osób z niepełnosprawnościami

Głównym celem WZSN Start jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych poprzez sport. Dotychczas te osoby trenowały w różnych ośrodkach sportowych we Wrocławiu. Korzystano przede wszystkim z obiektów sportowych SKS „Burza” posiadającego dwie hale sportowe, stadion z bieżnią, boisko do piłki nożnej, tor łuczniczy, przystań kajakową i otwarty basen. Niektóre sekcje korzystały z obiektów Zakładu Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów, SP nr 38, a po transformacji ustrojowej - na AWF we Wrocławiu.

Jako że w tym roku WZSN obchodzi swoje 70-lecie, z tej okazji powstał obiekt przy ulicy Rakietowej 33. To specjalnie zaadaptowana na potrzeby niepełnosprawnych hala sportowa, w której mogą swobodnie i bez żadnych barier realizować swoją pasję.

Aktywni sportowo niepełnosprawni mogą uprawiać w Starcie aż 10 dyscyplin, m.in.:

  • pływanie,
  • podnoszenie ciężarów,
  • siatkówka na siedząco,
  • lekkoatletyka,
  • tenis stołowy,
  • kajakarstwo.

- Wspieramy sportowców z niepełnosprawnościami przez organizację zajęć sportowych i turniejów. Również poprzez inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie potrzebne do uprawiania sportu. To okazja dla ludzi z pasją i przykład na to, że można przełamywać najtrudniejsze bariery, często te przybierające formę psychologiczną, które powstały w wyniku wypadków lub tragicznych zdarzeń. Co jest niezwykle istotne, to możliwość aktywizacji społecznej tych osób – mówił na otwarciu centrum Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podczas otwarcia centrum odbył się mecz towarzyski osób z niepełnosprawnościami Polska - Ukraina w piłce siatkowej na siedząco. Były też pokazy dyscyplin sportowych oraz można było skorzystać z konsultacji dla kandydatów na sportowców.

Wychować kolejnych paraolimpijczyków

Sportowcy wrocławskiego Startu są wzorowymi paraolimpijczykami. Od 1972 roku zdobyli już 156 medali na igrzyskach paraolimpijskich, w tym 70 złotych.

Od lat 70. XX wieku na Dolnym Śląsku trenowało już prawie 2000 osób z niepełnosprawnościami w ponad 60 zespołach. W historii stowarzyszenia działały różne sekcje sportowe. Były to m.in. biegi na orientację, łucznictwo, narciarstwo, koszykówka czy strzelectwo.

- Po raz pierwszy w naszej historii użytkujemy obiekt całkowicie pozbawiony barier architektonicznych i przystosowany do potrzeb większości dyscyplin. Dodatkowym atutem jest sąsiedztwo bazy hotelowej. Chcemy wykorzystać tak dobre warunki, by docelowo stworzyć tutaj największe na Dolnym Śląsku centrum szkolenia paraolimpijskiego. - mówił Bożydar Abadżijew, prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska