MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstał Punkt Pomocy Zawodowej dla medyków z Ukrainy

Monika Fajge
Ponad 30 uchodźców z Ukrainy zgłosiło się już do Punktu Pomocy Zawodowej, który działa w Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu. To lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Punkt uruchomił Urząd Marszałkowski.

– Chcemy wspierać lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy, dając im możliwość kontynuowania w Polsce kariery zawodowej. Potrzebujemy ich również w naszych dolnośląskich szpitalach – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Punkt powstał przy Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej CM Dobrzyńska we Wrocławiu. Mogą się tam zgłaszać nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też dentyści, położne czy ratownicy medyczni z Ukrainy, którzy trafili Na Dolny Śląsk po 24 lutego czyli po wybuchu wojny.

W placówce przy ul. Dobrzyńskiej 21/23 przedstawiciele zawodów medycznych z Ukrainy mogą:

  • uzyskać pomoc w przygotowaniu (w tym tłumaczeniu) niezbędnych dokumentów, które muszą trafić do Ministerstwa Zdrowia
  • uzyskać informacje o wolnych miejscach pracy na terenie Dolnego Śląska w placówkach leczniczych podległych Urzędowi Marszałkowskiemu
  • zapisać się na kurs języka polskiego realizowany przez Dolnośląskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy. Do tej pory udział w zajęciach wzięło prawie 600 osób

– Pracownicy naszej placówki udzielą wsparcia i pomogą w tłumaczeniu i organizacji dokumentacji koniecznej do uzyskania zgody na wykonywanie zawodu medycznego w Polsce – mówi Waldemar Pliński Dyrektor Centrum Medycznego Dobrzyńska.

Z Punktu Pomocy Zawodowej skorzystało już 30 obywateli Ukrainy. Są to pielęgniarki, ratownicy medyczni, ale głównie lekarze różnych specjalizacji m. in.: anestezjolog, pediatra, endokrynolog, chirurg, urolog czy stomatolog.

Punkt Pomocy Zawodowej jest prowadzony w budynku WZSOZ na II piętrze, w oznaczonym pomieszczeniu PIK 2C. Punkt działa od poniedziałku do piątku, w godzinach: od 10:00 do 12:00. Telefon do placówki: 71 77 47 783, 507 602 058, email: [email protected]

Pracownicy z Ukrainy w szpitalach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Dla borykających się z deficytem personelu szpitali, medycy z Ukrainy mogą być szansą na choć częściowe wypełnienie luki kadrowej. Ukraińców zatrudnia już m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

– W naszej placówce mamy zatrudnionych 35 osób z Ukrainy. Wśród nich są lekarze, pielęgniarki i położne oraz sanitariusze, a także kilka osób na stanowiskach administracyjnych – powiedział nam prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala.

Obywateli Ukrainy zatrudnia też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej. Tu większość stanowią pielęgniarki.

– W okresie wojennym przyjęliśmy około 30 pielęgniarek. Część pracuje już na etatach pielęgniarskich, inne jako opiekunki medyczne – wyjaśnia Anna Poznańska, rzecznik prasowy placówki.

Biały personel z Ukrainy znalazło pracę w szpitalach w Wałbrzychu czy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Od marca 2021 roku do września 2022 roku Dolnośląska Izba Lekarska, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, przyznała 124 pozwolenia wykonywania zawodu obywatelom z Ukrainy. W tym, po wybuchu wojny, w ciągu ostatniego pół roku, aż 74 takie pozwolenia. Wielu medyków już znalazło pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska