Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi lekarze i pielęgniarki z Ukrainy dostali pracę we wrocławskich szpitalach. Rekrutacja trwa

Monika Fajge
Monika Fajge
Łukasz Kaczanowski/archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Coraz więcej medyków z Ukrainy zgłasza się do szpitali we Wrocławiu. To przede wszystkim lekarze i pielęgniarki, którzy szukają pracy w swoich zawodach. Pierwsze osoby zostały już zatrudnione.

"Zależy nam na tym, aby osoby, które przyjechały na Dolny Śląsk uciekając przed wojną, poczuły się tutaj bezpiecznie oraz żeby spędziły ten czas wykonując pracę zgodną z posiadanym wykształceniem i umiejętnościami. Jesteśmy otwarci na zatrudnianie obywateli Ukrainy w naszych placówkach medycznych" - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Szpitale pomagają uchodźcom w załatwianiu formalności

W trakcie rekrutacji personelu medycznego z Ukrainy jest m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Na liście jest ponad 20 osób, większość to pielęgniarki i sanitariuszki.
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii na pl. Hirszfelda planuje zatrudnić cztery osoby na tzw. stanowiskach pomocniczych (salowe). W trakcie zatwierdzenia ukraińskiego dyplomu jest jeden lekarz.
Lekarza, trzech rezydentów i siedmioro stażystów zatrudnił już Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. W trakcie rekrutacji jest kolejnych trzech lekarzy i aż dziewięć pielęgniarek.
Szpital im. Falkiewicza przy ul. Warszawskiej zatrudnił już trzy salowe, a kolejne pięć osób wkrótce dostanie pracę. Trwają też rozmowy z pielęgniarkami, dwoma pediatrami oraz internistą.
Szpital im. Marciniaka przy ul. Fieldorfa jest w trakcie zatrudniania trzech salowych.

Medyków z Ukrainy rekrutują też szpitale na Dolnym Śląsku

.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy zatrudnił już trzech lekarzy, a kolejnych wkrótce dostanie umowy.
Aż ośmiu lekarzy, pielęgniarkę i salową planuje z kolei zatrudnić Specjalistyczny Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej zatrudniło dwóch ukraińskich lekarzy oraz jednego opiekuna medycznego. W trakcie procesu rekrutacyjnego są kolejni czterej lekarze i dwie pielęgniarki.

Pomaga Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarska.

"Odebraliśmy ponad sto zgłoszeń od pań, które są zainteresowane pracą w placówkach medycznych we Wrocławiu, albo innych miastach Dolnego Śląska. 29 pielęgniarek jest zainteresowanych kursem języka polskiego, bo brak znajomości języka to dla uchodźców z Ukrainy największa przeszkoda w znalezieniu pracy" - powiedziała nam Urszula Olechowska, sekretarz DOIPiP.

Bezpłatne kursy języka polskiego dla osób z wykształceniem medycznym.

Darmowe zajęcia oferuje uchodźcom m.in. Dolnośląskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy, uruchomiło zapisy na specjalny kurs języka polskiego dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego. Na kurs zgłosiło się już ponad 40 osób. Zapisy trwają.

Więcej informacji o pomocy dla uchodźców z Ukrainy znajdziesz w serwisie specjalnym POMAGAMY UKRAINIE

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska