Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Noc Muzeów wejdź do wrocławskiego Domku Miedziorytnika, miejsca pracy Eugeniusza Geta Stankiewicza

Małgorzata Matuszewska
Paweł Relikowski
Eugeniusz Get Stankiewicz, znakomity artysta plastyk, 14 maja skończyłby 71 lat. Zmarł 10 kwietnia 2011 roku. Dziś można zwiedzać Domek Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku, gdzie mieszkał i pracował. W Noc Muzeów w Domku na gości będzie czekał Janusz Stankiewicz, brat artysty.

Eugeniusz Get Stankiewicz urodził się w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Prowadził pracownię grafiki warsztatowej na PWSSP, był pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, był związany z kulturą studencką. Swoje prace wystawiał m.in. w Galerii Teatru STU w Krakowie, Galerii Sceny Plastycznej Leszka Mądzika w Lublinie, Galeriach: Kordegarda i Zachęta w Warszawie.
W kamieniczce "Jaś" przy kościele św. Elżbiety w 1995 roku stworzył tzw. Domek Miedziorytnika.
Zajmował się rysunkiem, grafiką warsztatową i użytkową, miedziorytnictwem, medalierstwem, malarstwem, projektował m.in. plakaty dla "Solidarności". W swojej twórczości wykorzystywał motyw głowy (nazwanej "Łbem") o własnych rysach. Często łamał konwencje i prowokował. Jego prace można oglądać w muzeach i galeriach, bywają także wmurowane w budynki, bramy.
- W Noc Muzeów, czyli w sobotę (18 maja) w godz. 17-22 w Domku Miedziorytnika będzie czekał na zwiedzających Janusz Stankiewicz, brat artysty - zaprasza prof. Marek Stanielewicz, kustosz Domku Miedziorytnika.
Czytaj
wywiad z Januszem Stankiewiczem
W Domku Miedziorytnika można zobaczyć wystawę "Oszmiański aparatczik" z fotografiami Janusza Stankiewicza. - To wystawa dokumentująca życie artysty od najmłodszych lat, są na niej także zdjęcia rodzinne, których nie robił pan Janusz - opowiada prof. Marek Stanielewicz. Wystawa będzie czynna do połowy lipca.
Po śmierci artysty Domek Miedziorytnika powoli zmienia się w galerię jego prac i miejsce pracy twórczej wrocławskich studentów Akademii Sztuk Pięknych. - Jest już gotowa pracownia graficzna, w której mogą pracować studenci. Do końca lipca uporządkujemy pierwsze piętro, na którym będą się spotykać członkowie Instytutu Gładyszewa - opowiada prof. Marek Stanielewicz.
Zobacz
co to jest Instytut Gładyszewa
- W Domku wciąż trwają prace dokumentacyjne. Get Stankiewicz zostawił mnóstwo projektów plakatów, zdjęcia, rysunki. Wszystkie te prace zamieniamy na pliki elektroniczne - opowiada prof. Marek Stanielewicz.
Późną jesienią w oknie od strony Rynku stanie telewizor, w którym przez całą dobę będzie można oglądać filmy i slajdy o twórczości i życiu artysty.
We wrześniu zostanie otwarta wystawa, którą przygotowuje Cezary Buśko, prezentująca archeologiczne ślady wrocławskich krasnoludków.
Domek jest czynny dla zwiedzających po zgłoszeniu chęci zobaczenia wnętrza (e-mail: [email protected]). Od czerwca Domkiem Miedziorytnika zarządzać będzie Biuro Festiwalowe Impart Wrocław 2016 i są plany, żeby Domek był otwarty, jak galerie, w wyznaczonych godzinach. - Na razie wciąż są tam prywatne rzeczy Geta, które należy chronić i uporządkować - tłumaczy prof. Marek Stanielewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska