W Inkubatorze Przedsiębiorczości triQube będą wspierać dolnośląskie firmy z branż uznanych za inteligentne

Materiał informacyjny Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej
Przy alei Kasztanowej we Wrocławiu powstaje Inkubator Przedsiębiorczości triQube w ramach wspólnego projektu Dolnośląskiej Agencji Współpracy DAWG i Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. (DFR). Znajdą tu wsparcie firmy z branż uznanych za inteligentne.

Co to są inteligentne specjalizacje?

Koncepcja inteligentnych specjalizacji powstała w Komisji Europejskiej. Zakłada, że nie można specjalizować się we wszystkim. Ta zasada dotyczy zarówno przedsiębiorstw, jak i regionów. Trzeba określić własne atuty, w czym region jest najlepszy i w czym jest potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej.

Inteligentne specjalizacje dla Dolnego Śląska

Opierając się na badaniach oraz po przeglądzie aktualnej literatury w 2021 roku przyjęto katalog inteligentnych specjalizacji dla Dolnego Śląska, w którym znalazły się cztery specjalizacje główne (wiodące) i trzy specjalizacje horyzontalne.

Cztery specjalizacje wiodące, czyli takie, w których nasz region przoduje to: chemia i medycyna, Auto-Moto-Aero-Space, surowce naturalne i wtórne oraz maszyny i urządzenia.

Specjalizacje horyzontalne to takie, które spełniają dwie funkcje. Wspomagają i wzmacniają wzrost głównych specjalizacji, poprzez wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań we wszystkich branżach i sektorach gospodarki Dolnego Śląska. Ponadto pełnią także funkcję integracyjną, pozwalając na badania i rozwój oraz wdrożenia międzysektorowe.

Na Dolnym Śląsku są trzy specjalizacje horyzontalne: Zielony Ład, Przemysł 4.0, Życie wspomagane technologią.

Dlaczego władze województwa dolnośląskiego wspierają szczególnie branże inteligentne? Wynika to z konieczności wzmacniania najbardziej rozwojowych gałęzi gospodarki w danym regionie. Służy ponadto wspieraniu tych obszarów, w których region mógłby osiągać przewagę konkurencyjną, z uwagi na już posiadany potencjał.

Dolny Śląsk na czele rankingów innowacyjności

Dolny Śląsk jest regionem wyróżniającym się w kraju pod względem poziomu innowacyjności. Dowodzą tego zarówno rankingi publikowane przez różne instytucje badawcze, jak i dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jednym z krajowych rankingów innowacyjności jest Indeks Millennium. W edycji z roku 2019 Dolny Śląsk uplasował się na trzecim miejscu w kraju, po województwach mazowieckim i małopolskim.

Czynnikami wpływającymi na uzyskanie przewagi Dolnego Śląska w rankingu innowacyjności są: duży potencjał gospodarczy i edukacyjny oraz wysoki kapitału ludzki. Wynika on między innymi z obecności renomowanych uczelni wyższych oraz oferowanych przez region dobrych warunków mieszkaniowych, bogatej infrastruktury, satysfakcjonującego poziomu wynagrodzeń czy atrakcyjnych możliwości spędzania czasu wolnego. Do tego dochodzą liczne firmy z udziałem kapitału zagranicznego, które zlokalizowane są na Dolnym Śląsku i często wykorzystują własne know-how, przyczyniając się tym samym do rozwoju polskich kadr oraz wdrażania innowacji.

Dogonić Europę- zadanie nr 1

Pomimo tej zadowalającej w skali kraju pozycji Dolny Śląsk w europejskich rankingach innowacyjności nie wypada już tak obiecująco, podobnie zresztą jak wszystkie polskie regiony. W szczegółowym rankingu innowacyjności regionów europejskich (Regional Innovation Scoreboard) województwo dolnośląskie plasuje się na 186. miejscu wśród 238 regionów i jest określane jako „umiarkowany innowator”.

Dlatego samorząd województwa dolnośląskiego stawia sobie za cel stymulację rozwoju gospodarczego regionu, opierając się na jego potencjale innowacyjnym. Spożytkowanie potencjału i zasobów danego regionu i wsparcie dla podmiotów na nim funkcjonujących, umożliwiają rozwój przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, które są na ogół silnie związane z lokalnym środowiskiem gospodarczym.

TriQube inkubator DAWG dla innowacji i integracji

W rozwój potencjału innowacyjnego Dolnego Śląska pomoże TriQube, kolejny inkubator przedsiębiorczości należący do DAWG. Wspierane tu będą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa na Dolnym Śląsku, ukierunkowane w swych działaniach na innowacyjność oraz integrację.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do firm działających w branżach Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska.

Specjalizacja Maszyny i Urządzenia obejmuje aktywności związane z:

  • projektowaniem konstrukcji nowych technologii wytwarzania maszyn i urządzeń bez względu na przeznaczenie,
  • opracowywaniem innowacyjnych technologii wytwarzania maszyn i urządzeń bez względu na przeznaczenie,
  • wytwarzaniem maszyn i urządzeń na potrzeby energetyki, w tym wykorzystującej odnawialne źródła energii, fotoniki, elektroniki i automatyki; recyklingu i odzysku materiałów.

Specjalizacja horyzontalna Zielony Ład obejmuje:

  • technologie nisko- i bezodpadowe (tj. skuteczne zagospodarowywanie odpadów powstających w przedsiębiorstwie produkcyjnym – „zero waste” poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów, przygotowywanie do ponownego użycia,
  • recykling lub inne sposoby odzysku,
  • technologie „obiegu zamkniętego” (w szczególności poprzez zagospodarowywane powstających odpadów w innych przedsiębiorstwach łańcucha wartości) – bez względu na branże i sektor.

Specjalizacja horyzontalna Przemysł 4.0 obejmuje:

  • zastosowanie technologii mechatronicznych, informatyczno-telekomunikacyjnych oraz fotonicznych i optoelektronicznych (np. bazujące na technikach laserowych, LED-owych, technikach generacji i detekcji podczerwieni, zaawansowanej spektroskopii, laserowej sensoryki, optokomunikacji, optycznej komunikacji satelitarnej) w takich obszarach działalności przedsiębiorstw jak: Automatyzacja lub robotyzacja produkcji, Automatyzacja procesów obsługi klienta i świadczenia usług, Automatyzacja procesów pomocniczych (np. poprzez przetwarzania dużych zbiorów danych, stosowanie druku 3D w procesach szybkiego projektowania itp.)
  • monitoring i ochrona środowiska naturalnego i klimatu oraz rolnictwo precyzyjne.

Specjalizacja horyzontalna Życie wspomagane technologią obejmuje:

  • wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych (głównie z obszaru szeroko pojętego IT oraz technologii fotonicznych, informatyczno-telekomunikacyjnych oraz robotyki i automatyki
  • przetwarzanie i analizy dużych zbiorów danych (big data, data mining),
  • wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, optymalizacji (np. kompresji, redukcji) wielkości danych, geoinformacji, itp.) w obszarach nie wiązanych z aktywnością przedsiębiorstw, tj. nie powiązanych z działalnością produkcyjną lub usługami B2B.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska