Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim o ostatnich osiągnięciach Unii Europejskiej i planach na przyszłość

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ursula von der Leyen przedstawi posłom przegląd działań UE w walce z COVID-19 a także priorytety na następne 12 miesięcy
Ursula von der Leyen przedstawi posłom przegląd działań UE w walce z COVID-19 a także priorytety na następne 12 miesięcy Fot. © European Union 2020 - Source : EP
Szefowa Komisji Europejskiej wygłosi swoje pierwsze orędzie w nadzwyczajnych okolicznościach. Pandemia zmusiła Parlament Europejski i Komisję Europejską do podjęcia wielu doraźnych działań, wspierających kraje Wspólnoty. Przed nami dalsze dyskusje o kształcie budżetu na kolejne 7 lat i Funduszu Odbudowy. Te gigantyczne środki mają chronić europejskie gospodarki i utrzymać jedność Unii. Wystąpienie Ursuli von der Leyen między innymi ma dać odpowiedź na pytanie, jak KE chce to osiągnąć.

16 września 2020 r. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego będą mieli szansę rozliczyć przewodniczącą KE z jej dotychczasowych poczynań, mających zapobiec skutkom pandemii. Posłowie do Parlamentu Europejskiego liczą również, że szefowa KE nakreśli w swoim orędziu o stanie Unii kierunek, w jakim podążać będzie Unia Europejska, i przedstawi priorytetowe cele, które chce osiągnąć.

Kryzys jako nowa szansa?

Duża część polskich eurode-putowanych optymistycznie patrzy w przyszłość, widząc w obecnym kryzysie wręcz szansę na rewolucję gospodarczą, społeczną, klimatyczną czy technologiczną. Takie podejście reprezentuje m.in. prof. Danuta Hübner. Europosłanka Europejskiej Partii Ludowej podkreśla, że nastał czas, aby UE zaczęła podejmować „radykalne i innowacyjne decyzje” – W orędziu usłyszymy z pewnością ogromną determinację, żeby zmiany w Europie stały się podstawą do budowania nowej, odmiennej, lepiej przystosowanej do przyszłości Wspólnoty – przewiduje Danuta Hübner.
Jej zdaniem członkowie Parlamentu Europejskiego mają świadomość, że Europa jest bardzo opóźniona, jeżeli chodzi o oparcie przyszłej konkurencyjności i innowacyjno-ści na gospodarce cyfrowej. – To był cel, z którym od lat się borykaliśmy. Teraz Komisja Europejska odbudowuje Unię, pamiętając, że już żyjemy w erze cyfrowej i trzeba Europę przygotować, nie tylko poprzez regulacje związane z ochroną danych czy bezpieczeństwem cyfrowym, ale także poprzez wyposażenie obywateli w umiejętności niezbędne im do obsługi technologii nowej generacji – mówi Danuta Hübner.

Co z dotychczasowymi celami Unii?

Owa zmiana kursu, jakim ma podążać Unia, budzi jednak niepokój części europosłów. Obawiają się oni, że doraźne cele związane z zapobieganiem skutkom pandemii przysłonią inne dotychczasowe priorytety, takie jak np. rozbudowa wymiany studenckiej i działań naukowych w ramach programu Erasmus.
Europoseł Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Zdzisław Krasnodębski podkreśla, że członkowie jego grupy politycznej widzą daleko idącą rozbieżność pomiędzy „ogłoszonymi celami klimatycznymi, które niektórzy europosłowie chcieliby jeszcze bardziej wyśrubować, a cięciami w budżecie, które nastąpiły w stosunku do tego, co sobie wcześniej parlament wyobrażał”. – Z punktu widzenia Parlamentu Europejskiego często manifestowane jest pewnego typu niezadowolenie, że cięcia dotyczyły też takich projektów, które mają charakter przyszłościowy, jak np. Horyzont Europa, czyli funduszy na badania i innowacje naukowe – zaznacza polityk.

Unijny dług i unijna siła

Marek Belka, były premier, a obecnie europoseł Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, zapewnia, że tegoroczne podsumowanie działań Komisji Europejskiej „będzie słuchane i studiowane ze szczególną uwagą”. – Po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z uwspólnotowieniem długu. Chodzi o to, że kraje wspólnie zaciągną na rynkach kapitałowych dług. UE staje się w ten sposób podmiotem fiskalnym. To znaczy, że zaczynamy być trochę jak jeden kraj, bo mamy już wspólny pieniądz – tłumaczy poseł Belka.
Pojawia się pytanie, jak ten dług będzie spłacany. – Parlament Europejski chce, żeby mógł być spłacony przez własne zasoby. Trzeba po prostu zainstalować w UE podatki, które nie będą własnością narodowych fiskusów, tylko będą wspólne – wyjaśnia europoseł.
Według Marka Belki można to zrobić na wiele sposobów, np. wprowadzając podatek od transakcji finansowych, podatek cyfrowy czy podatek graniczny. – To będzie potężny krok naprzód. Jeśli obok własnego pieniądza UE będzie posiadała własny skarb, czyli własny budżet – ale nie ten ze składek krajów członkowskich, jak to jest dzisiaj, tylko budżet z własnych środków – to wtedy staje się o wiele silniejszym, bardziej wiarygodnym partnerem na rynku światowym. To wszystko warto byłoby zawrzeć w orędziu o stanie UE”, podsumowuje Marek Belka. Wystąpienie przewodniczącej KE powinno już dziś dostarczyć odpowiedzi na wszystkie pytania posłów.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Materiał oryginalny: Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim o ostatnich osiągnięciach Unii Europejskiej i planach na przyszłość - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie