MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tunel pod Aleją Wielkiej Wyspy we Wrocławiu ożyje. Trwa konkurs na zaprojektowanie muralu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Mural ma być odpowiedzią na kampanię #InwestycjeWRO.
Mural ma być odpowiedzią na kampanię #InwestycjeWRO. Pawel Relikowski / Polska Press
Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu jest już niemal gotowa. Kierowcy od dwóch miesięcy korzystają z jezdni, a piesi i rowerzyści - z chodników oraz dróg rowerowych. Wokół rośnie już zieleń, a teraz czas na detale, czyli mural, który ozdobi przejście pod aleją!

Konkurs na mural, który ozdobi AWW

Aleja Wielkiej Wyspy to jednojezdniowa końcówka śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia. W grudniu 2023 roku połączyła al. Armii Krajowej z ul. Mickiewicza. Powstało tu 3,4 km całkowicie nowej drogi, czterokrotnie więcej chodników i ponad 9 km ścieżek rowerowych. Aleję zdobią dwa mosty, jeden nad Oławą i drugi nad Odrą. Koszt budowy sięgnął ponad 230 mln złotych.

Kierowcy już korzystają z AWW. W minionym tygodniu okazała się niezwykle przydatna, gdy rolnicy, wyjeżdżając po swoim proteście, zatrzymali ruch na wyjazdowych drogach z centrum, a ponadto na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia doszło do wypadku i ogromnego korka. Aleją można było obrać drogę z centrum w kierunku wschodnich miejscowości, przez Wielką Wyspę i nowe mosty Chrobrego.

W połowie lutego Wrocławskie Inwestycje ogłosiły konkurs na mural.

- Chcemy, żeby tunel pod zjazdem z AWW zdobił mural. Zapraszamy zainteresowanych do konkursu - przekazała spółka.

Zadaniem jest zaprojektowanie go od podstaw. Mural ma być odpowiedzią na kampanię #InwestycjeWRO. Pod jej szyldem we Wrocławiu zrealizowano już prawie 2 tys. przedsięwzięć, związanych z infrastrukturą, zielenią, sportem, edukacją czy komunikacją zbiorową. Przykładami są m.in. budowa TAT na Nowy Dwór czy remont mostów Pomorskich.

Przewidziane są nagrody

Mural zostanie włączony do panteonu obrazów na wrocławskich budynkach czy w tunelach dla pieszych i rowerzystów. Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody:

  • 1. miejsce – 3 tys. złotych + udział w wykonaniu muralu,
  • 2. miejsce – 1 tys. złotych,
  • 3. miejsce – 500 złotych.

Laureatów wybierze komisja w składzie wskazanym przez spółkę Wrocławskie Inwestycje. Wziąć udział mogą osoby od 13. roku życia, z tym że niepełnoletni mają obowiązek przedstawić pisemną zgodę opiekuna. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 marca pod adresem konkurs.foto(at)wi.wroc.pl.

Pomysł należy przerodzić w projekt o formacie JPG, PNG lub PDF, a w temacie maila należy dopisać hasztag #InwestycjeWRO oraz swoje dane: imię i nazwisko, a także wiek. Obowiązkiem jest również dołączenie wypełnionego formularza rejestracyjnego, który dostępny w jest w miejskim biuletynie.

Przy AWW zakwitnie zieleń

Przy Alei Wielkiej Wyspy posadzonych jest już blisko 350 drzew. To m.in. klony jawory, klony i lipy drobnolistne.

- Jak tylko warunki pogodowe pozwolą kolejne dorodne drzewa przyjadą do Wrocławia z dwóch szkółek. Nad zielenią na tej inwestycji czuwa profesor Uniwersytetu Przyrodniczego Monika Ziemiańska. Jej oczkiem w głowie jest aleja lipowa, która powstanie na Wielkiej Wyspie - informuje spółka.

W sumie przy AWW pojawi się blisko tysiąc drzew i dziesiątki tysięcy krzewów. Zazielenią się również ekrany przyrodnicze. Po ich chropowatej powierzchni wspina się już bluszcz.

Zobacz też: Sępolno tonie w śmieciach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska