Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trujące rośliny. Niektóre są śmiertelnie niebezpieczne. Na Dolnym Śląsku rośnie nie tylko barszcz Sosnowskiego

Monika Fajge
Monika Fajge
Na te trujące rośliny możecie się natknąć w Polsce. Zobaczcie, jak wyglądają i uważajcie podczas spacerów >>
Na te trujące rośliny możecie się natknąć w Polsce. Zobaczcie, jak wyglądają i uważajcie podczas spacerów >>Jarosław Jakubczak/Polska Press
Trujące rośliny? Wbrew pozorom jest ich w przyrodzie naprawdę sporo. Wiele roślin, z którymi możemy zetknąć się na łące, w parku czy lesie (m.in. na Dolnym Śląsku) ma toksyczne właściwości. "Zasada w przypadku roślin jest taka sama jak w przypadku grzybów - nie znasz, nie zbieraj" - przypomina wrocławski sanepid.

Choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, wiele gatunków roślin zawiera substancje trujące dla człowieka. Trucizny te chronią rośliny głównie przed zjadaniem przez zwierzęta roślinożerne, czasami też przed niektórymi pasożytami i chorobami. Lista toksycznych roślin nie jest zamknięta. O ile parzący barszcz Sosnowskiego znają niemal wszyscy, to z wiedzą o pozostałych trujących gatunkach roślin jest o wiele gorzej.

"W wielu przypadkach możemy nie zdawać sobie nawet z tego sprawy, bo kierujemy się ich pięknym wyglądem czy zapachem. (...) Niebezpieczne mogą być np.: cis pospolity, bieluń dziędzierzawa, ziemowit jesienny czy tulipan" - czytamy na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Najbardziej trujące rośliny na świecie

Wiele toksycznych roślin to okazy wyjątkowo piękne. Tymczasem nawet przelotny kontakt z nimi może się dla nas źle skończyć. Na liście najbardziej niebezpiecznych znajdują się:

  • oleander pospolity - występuje na całym obszarze śródziemnomorskim. Ma ciemnozielone grube liście i kwiaty w odcieniach różu, fioletu, bieli i czerwieni. Zawarta w nim oleandryna powoduje: mdłości, wymioty, zaburzenia pracy serca, duszności. Śmierć może nastąpić w ciągu 24 godzin od spożycia nawet jednego liścia.
  • modligroszek różańcowy - pochodzi z Indonezji, ale najbardziej popularny jest w krajach tropikalnych. Ma owoce w kolorze czerwono-czarnym, przypominają biedronki. To właśnie one są śmiertelnie niebezpieczne, a konkretnie zawarta w nich glikoproteina – abryna. Połknięcie rozciętego lub rozgniecionego owocu prowadzi do śmierci w ciągu kilku dni.
  • manchineel, czyli tzw. jabłoń śmierci - występuje w obu Amerykach. To jedno z najbardziej niebezpiecznych drzew na świecie, czemu zawdzięcza miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Niemal wszystko w nim jest trujące: zielone jabłuszka, woda spływająca z liści, nawet dym ze spalonego drzewa (powoduje ślepotę).
  • brugmansja - pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. Jej "trąbki" (pomarańczowe, białe, żółte lub różowe) są jedynymi z najbardziej trujących pąków świata. Połknięcie brugmansji powoduje paraliż i biegunkę, przedawkowanie prowadzi do śmierci.
  • ageratina altissima lub sadziec pomarszczony - występuje w Ameryce Północnej i zawiera bardzo silną toksynę o nazwie tremetol. Do zatrucia, a nawet śmierci może dojść po wypiciu mleka lub zjedzeniu mięsa krowy, która wcześniej zjadła roślinę.
  • rącznik pospolity - pochodzi z Afryki, zawiera toksyczne rycynę i rycyninę. Już jedno zjedzone nasionko może spowodować śmierć i to w zaledwie dwa dni.

Na te trujące rośliny możecie się natknąć w Polsce. Zobaczcie, jak wyglądają i uważajcie podczas spacerów >>

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska