Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tortury i nieludzkie traktowanie" aresztowanej 79-letniej adwokatki

Marcin Rybak
Marcin Rybak
brak
Przebywająca we wrocławskim areszcie 79-letnia adwokatka Alina D. jest ofiarą tortur i nieludzkiego traktowania – twierdzi jej pełnomocnik mecenas Andrzej Pasierski. Mecenas złożył skargę na Rzeczpospolitą Polską do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jest też w niej zarzut politycznego wpływania na sądy przez ministra Zbigniewa Ziobrę.

Alina D. od lutego ubiegłego roku jest podejrzaną i aresztowaną w śledztwie wrocławskiej Prokuratury Regionalnej, które dotyczy afery związanej z reprywatyzacją gruntów warszawskich. W poniedziałek w m.in. jej sprawie trafił do sądu akt oskarżenia.

- Przedłużanie aresztu starszej, schorowanej osoby to – według skarżącego - tortury i nieludzkie traktowanie. Kilka tygodni temu w szpitalu Alina D. przeszła operację ratującą życie – czytamy w skardze. To właśnie pobyt w celi tak dramatycznie pogorszył jej stan zdrowia.

Zdaniem mecenasa Pasierskiego nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia by trzymać jego klientkę za kratami już 20 miesięcy. Alina D. „jest prawdopodobnie najstarszą aresztowaną osobą w Polsce” - czytamy.

Sądy co trzy miesiące przedłużają jej pobyt w celi ale – zdaniem adwokata – z błahych powodów. Areszt – przypomnijmy – to coś innego niż kara. Powinno się do niego trafiać tylko wtedy, kiedy inaczej nie da się uchronić śledztwa przed mataczeniem – ukrywaniem dowodów, zastraszaniem świadków czy ucieczką podejrzanego.

Tak też jest – zdaniem prokuratury – w tej sprawie. Wciąż są powody, by podejrzewać, że na wolności 79-latka będzie utrudniać śledztwo w sprawie przekrętów z warszawskimi nieruchomościami. Ale według obrony to co robią śledczy to nielegalna presja na podejrzaną. „Jej celem jest doprowadzenie do załamania się” adwokatki. Od początku śledztwa Alina D. nie przyznaje się do zarzutów i odmawia wyjaśnień.

Jeden z przykładów takiej presji. W dniu 9 lipca rano Alina D. została zabrana z aresztu przy Kleczkowskiej na przesłuchanie do wrocławskiej Prokuratury Regionalnej. Miało się zacząć w południe. Po drodze – na 3 godziny - znalazła się w areszcie na ul. Świebodzkiej. Od rana aż do południa nie podano jej wody.

Prokuratura Regionalna jest pewna swoich racji. Podeszły wiek podejrzanej? To prawda, ale zarzucanych jej przestępstw dopuścić się miała gdy ukończyła 70. rok życia. Co więcej – zdaniem śledczych Alina D. już po jej aresztowaniu próbowała mataczyć. Obrona odpowiada, że tak prokuratorzy zinterpretowali treść listu, jaki wysłała z aresztu do córki.

Prokuratura podkreśla, że Alina D. jest pod stałą opieką lekarza i pielęgniarki. Była wielokrotnie badana przez lekarzy. W tym ekspertów, którzy orzekali, że pobyt w areszcie nie zaszkodzi jej zdrowiu. Przechodzi regularne konsultacje psychologiczne.

W skardze do Trybunału pojawia się też wątek politycznych nacisków. W taki sposób obrona interpretuje konferencję prasową ministra Ziobry z 1 lutego 2017 roku. Zorganizowano ją w tym samym czasie, w którym wrocławski sąd rozpatrywał wniosek o aresztowanie m.in. Aliny D. Ale to nie wszystko. Formę nacisków na sądy miały mieć publiczne wypowiedzi a także medialne doniesienia „dziennikarzy związanych z partią rządzącą”.

W poniedziałek Alina D. i 8 innych osób wrocławscy śledczy oskarżyli o popełnienie przestępstwa. Warszawska adwokatka jest oskarżona m.in. o przyjęcie łapówki w kwocie 12,5 mln zł. Tymczasowy areszt kończy się jej 21 października. Jedną z pierwszych decyzji , jaką musi podjąć sąd, to przedłużenie aresztu lub jego uchylenie. A od Trybunału w Strasburgu obrońcy Aliny D. oczekują uznania, że w tej sprawie doszło do naruszenia przepisów „Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności". Trybunał przyjął skargę do rozpoznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska