Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To szczepienie nic nie kosztuje, a chroni przed rakiem. We Wrocławiu działa prawie 60 punktów szczepień przeciw wirusowi HPV

Monika Fajge
Monika Fajge
Szczepienia przeciw HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy, ale nie tylko.
Szczepienia przeciw HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy, ale nie tylko. Magda Pasiewicz/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego, który może powodować wiele groźnych nowotworów. Na Dolnym Śląsku działa już ponad 300 punktów szczepień, w samym Wrocławiu - prawie 60. Usługa jest bezpłatna i adresowana zarówno do dziewcząt, jak i chłopców.

Spis treści

Szczepienia przeciw HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować, przenoszony drogą płciową, wirus brodawczaka ludzkiego. Do niedawna za szczepienia nastolatków trzeba było płacić. Teraz to się zmieniło.

Wirus HPV – dla kogo szczepienia?

Szczepionki są dostępne dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Nie potrzeba skierowania, wystarczy zarejestrować dziecko przez internet, bezpłatną infolinię lub w najbliższym punkcie szczepień. W roku 2023 ze szczepionki mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku.

– Szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych – mówi dr Mariola Madler-Litera, specjalistka medycyny rodzinnej z przychodni w podwrocławskich Kobierzycach.

– To bardzo skuteczna i polecana forma profilaktyki, którą powinniśmy objąć jak największą grupę pacjentów – podkreśla lekarka.

Kilkaset punktów szczepień przeciw HPV na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku można zaszczepić dziecko w ponad 300 przychodniach. Mapa punktów szczepień jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl

– W samym Wrocławiu działa obecnie około 60 punktów szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Zgłaszają się kolejne, więc na tym nie koniec. Lista jest aktualizowana – informuje Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ we Wrocławiu.

Zapisać dziecko na szczepienie można:

  • przez Internetowe Konto Pacjenta
  • przez infolinię 989
  • w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

Szczepionka przeciw HPV – to warto wiedzieć

Szczepienia przeciw HPV podaje się w dwóch dawkach. Odstęp pomiędzy dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Do wyboru są dwie dostępne szczepionki: 2-walentna Cervarix lub 9-walentna Gardasil9. Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego spadła nawet do 90 proc. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70 proc. ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska