MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten podwrocławski zamek był własnością biskupów, książąt i rycerzy. Zniszczył go pożar! Z lat zamkowej świetności zostały ceglane mury

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Monika Fajge
Monika Fajge
Z zamku zostały ceglane mury. Został zniszczony w 1945 i nigdy nie został odbudowany.
Z zamku zostały ceglane mury. Został zniszczony w 1945 i nigdy nie został odbudowany. Monika Fajge
Zamki i pałace to znak rozpoznawczy Dolnego Śląska. Choć z wielu zostały ruiny, trudno przejść obok nich obojętnie. Jedną z takich budowli jest zamek w Żmigrodzie, przebudowany w drugiej połowie XVII wieku na pałac. Ruiny tego pięknego zamku znajdują się zaledwie 50 kilometrów od Wrocławia. Zobaczcie!

Żmigród to niewielkie miasteczko w powiecie trzebnickim, należące do aglomeracji wrocławskiej, leży nad rzekami Baryczą i Sąsiecznicą. To właśnie tam znajduje się stary park, a w nim ruiny barokowego zamku, a właściwie pałacu Hatzfeldów. Zabytek został zabezpieczony, jego pozostałości przeszły renowację. Dziś "czerwone mury" są główną atrakcją turystyczną okolicy.

Zamek w Żmigrodzie - historia w pigułce

Pierwsze zapiski o zamku pochodzą z 1296 roku, kolejne z 1375 roku. Wśród jego właścicieli znajdowali się biskupi wrocławscy, książęta oleśniccy oraz rycerze.

Po śmierci ostatniego Piasta oleśnickiego (w 1492 roku) zamek stał się własnością Władysława Jagiellończyka, a ten przekazał go polskiemu feudałowi Zygmuntowi Korcbokowi (Kurzbachowi) z Witkowa (Witkowskiemu). To on nakazał zbudować stojącą przy zamku czworoboczna, czterokondygnacyjna wieżę, która pełniła funkcję obronno-mieszkalną. W 1592 r oku zamek został sprzedany Adamowi Schaffgotschowi. Nie miał "łatwej" historii". Na przełomie XVI i XVII w. był dwukrotnie niszczony przez pożary. Od 1642 roku stanowił (przez lata) szwedzką bazę wypadową na Śląsk.

Z zamku zostały ceglane mury. Został zniszczony w 1945 i nigdy nie został odbudowany.
Z zamku zostały ceglane mury. Został zniszczony w 1945 i nigdy nie został odbudowany. Monika Fajge

Ten podwrocławski zamek był własnością biskupów, książąt i rycerzy. Zniszczył go pożar! Z lat zamkowej świetności zostały ceglane mury. Zobaczcie >>

Pałac Hatzfeldów - miejsce ważnych spotkań

Rodzina von Hatzfeld była właścicielem przepięknej posesji od połowy XVII wieku aż do końca II wojny światowej. W drugiej połowie XVII wieku Melchior von Hatzfeldt, feldmarszałek austriacki, przebudował zamek w Żmigrodzie na barokowy pałac.

"To właśnie w Białej Sali, w nowym skrzydle pałacowym, w 1813 roku podpisano tzw. protokół żmigrodzki, czyli plan ostatecznego pokonania Napoleona. Do Żmigrodu przybył wtedy car rosyjski Aleksander I, król pruski Fryderyk Wilhelm III oraz posłowie brytyjscy i austriaccy" - czytamy na blogu skarbyzpodrozy.pl

Pałac został zniszczony w 1945 roku i nie udało się go już odbudować. Została tylko wieża. Ruiny doczekały się jednak renowacji. Zostały zabezpieczone i udostępnione turystom.

  • Ruiny znajdują się na terenie malowniczego parku. Rośnie tam niezwykły pomnik przyrody, liczący prawie 400 lat i mierzący ponad 600 centymetrów w obwodzie - dąb szypułkowy.

Ten podwrocławski zamek był własnością biskupów, książąt i rycerzy. Zniszczył go pożar! Z lat zamkowej świetności zostały ceglane mury. Zobaczcie >>

ZOBACZ TEŻ:

Tu znajduje się pałac:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska