Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak ma wyglądać kąpielisko na Oporowie. Zobacz plany

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Kąpielisko przy ulicy Harcerskiej we Wrocławiu.
Kąpielisko przy ulicy Harcerskiej we Wrocławiu. Gazeta Wrocławska
Nowe kąpielisko na wrocławskim Oporowie, które ma powstać w miejscu dotychczasowego, ma być podzielone na trzy strefy. Jedna obejmie naturalny staw i plażę, w środkowej części mają być organizowane festyny, a w trzeciej strefie - rekreacyjnej mają powstać boiska i korty. Projekt zagospodarowania terenu przygotowała pracownia projektowa MXL4.

Konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania kąpieliska przy ulicy Harcerskiej trwały ponad dwa lata. Ostateczne wnioski posłużyły do przygotowania koncepcji zagospodarowania całego terenu.

Kąpielisko przy ulicy Harcerskiej wybudowano pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Powstało ono na terenie byłej cegielni. Jedną z glinianek zasypano, drugą pozostawiono jako staw, a w miejscu trzeciej wybudowano baseny, w tym jeden 50 metrowy z wieżą trampolinową. Kąpielisko przy ulicy harcerskiej funkcjonowało do 2005 roku, kiedy to zamknięto je ze względu na fatalny stan techniczny. Od blisko 10 lat funkcjonuje jako kąpielisko miejskie, ale bez możliwości korzystania z betonowych niecek basenowych.

Autorzy koncepcji zagospodarowania kąpieliska podzielili teren na trzy strefy. W pierwszej – obejmującej obecny staw i plażę znajda się też: parking, ścieżki, budynek wejściowy w którym najdzie się zaplecze sanitarno-socjalne dla plaży, a także dodatkowe pomieszczenia (salka na spotkania rady osiedla i mieszkańców, kawiarnia, a także sala w której będzie można urządzić klub sportowy fitness). Staw ma być oczyszczony, a skarpy wokół niego mają zostać wzmocnione. Odnowione zostaną także pływające pomosty. Wzdłuż brzegu stawu powstaną ścieżki, wraz z oświetleniem, ławkami, koszami i stojakami rowerowymi. Ta część zostanie też wyposażona w przyłącza prądu, wody, kanalizacji sanitarnej oraz miejsca dla samochodów gastronomicznych.

Zgodnie z przedstawioną koncepcją, teren pośrodku kąpieliska ma służyć przede wszystkim komunikacji, tam powstaną dwa wejścia - od strony ul. Jordanowskiej, a drugie od strony ul. Harcerskiej. Ten teren ma pełnić też funkcję miejsca spotkań mieszkańców osiedla i organizacji festynów czy koncertów.

W strefie rekreacyjnej przewiduje się budowę boisk o nawierzchni sztucznej i naturalnej. Powstałyby one w miejscu zniszczonych i rozebranych niecek basenowych.

Jak podkreślono, niezagospodarowany teren mógłby w przyszłości zostać wykorzystany w celu budowy basenów i dodatkowych atrakcji sportowych. Miasto w tym celu odkupiło od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ponad pół hektarową działkę od strony ulicy Jordanowskiej.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska