Tak budowano wrocławskie osiedla. Zobacz jak kiedyś wyglądały "wielkie sypialnie" miasta (ZDJĘCIA)

JEW
Budowa wielkich wrocławskich osiedli m.in. Kozanów i Kosmonautów na przełomie lat 70. i 80. XX wieku fot. Archiwum Gazety Wrocławskiej
Dziś na każdym z tych osiedli mieszkają dziesiątki tysięcy ludzi. Utarło się określenie, że to sypialnie Wrocławia, gdzie ludzie wracają po pracy czy innych zajęciach w mieście, by spędzić noc i kolejnego dnia znów ruszyć do swoich obowiązków i przyjemności. Mowa o budynkach z wielkiej płyty na popularnych osiedlach Kozanów, Pilczyce, Gajowice czy Gądów Mały, choć w tym ostatnim przypadku powszechnie używana nazwa to osiedle Kosmonautów.

We Wrocławiu pierwsze budynki z wielkiej płyty powstawały na początku lat 70. XX wieku. Jedne z najbardziej znanych z tego okresu, to budynki na osiedlu „Barbara” i „Dorota” wzdłuż ul. Komandorskiej. Wzrost popularności tego typu budownictwa widać na liczbach. W 1972 r. we Wrocławiu oddano do użytku ponad 10 tys. mieszkań w budynkach z tzw. wielkiej płyty, a w rekordowym 1979 r. – aż 27 tysięcy.

Właśnie w drugiej połowie lat 70. powstawały największe wówczas wrocławskie osiedla. Większość zdjęć w naszej galerii pokazuje Kozanów i tzw. osiedle Kosmonautów na przełomie lat 70. i 80. gdy już rozbudowywano te osiedla. Dla osób mieszkających dziś w tych blokach, te księżycowe niemal krajobrazy mogą być sporym zaskoczeniem.

Litwa, Łotwa i Estonia przywraca obostrzenia

Wideo

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gościu
19 lipca 2019, 11:15, Nick:

Tak budowali szybko, że w szczelinie w suficie było kawałek kufajki. Takie same dziady budowali jak i teraz. Mieszkałem na ul. Szybowcowej i dobrze że uciekłem za miasto. Nadmieniam, że urodziłem się we Wrocławiu i proszę mi nie pisać że jestem przyjezdnym.... typu durne uwagi DTR,DWR itp. Bez pozdrowień.

27 stycznia, 9:56, Romanek:

Sam stałeś się wsiurem. Na własne życzenie. Bez pozdrowień. W dni robocze powinieneś mieć zakaz wjazdu autem do miasta.

Typowy komentarz typowego kiepa z trójkąta, patola bez perspektyw.

R
Romanek
19 lipca 2019, 11:15, Nick:

Tak budowali szybko, że w szczelinie w suficie było kawałek kufajki. Takie same dziady budowali jak i teraz. Mieszkałem na ul. Szybowcowej i dobrze że uciekłem za miasto. Nadmieniam, że urodziłem się we Wrocławiu i proszę mi nie pisać że jestem przyjezdnym.... typu durne uwagi DTR,DWR itp. Bez pozdrowień.

Sam stałeś się wsiurem. Na własne życzenie. Bez pozdrowień. W dni robocze powinieneś mieć zakaz wjazdu autem do miasta.

G
Gość

Gdyby nie te osiedla komunistyczne to polacy byliby teraz bezdomnymi pastuchami.

Piękne, zielone, przestrzenne osiedla z przestrzenią społeczną, dobrze skomunikowane ze sobą.

G
Gość
2019-07-19T12:20:24 02:00, Leo:

Jakos te budynki stoja i maja sie dobrze.Ludzie teraz placa wielkie pieniadze,a nawet nie wiedza jak developerzy wala ich po rogach.Sam wiem z doswiadczenia,jak mieli przyjechac klienci za pare dni ogladac mieszkania,a nascianach byl grzyb i wilgoc,to kierownik budowy przyszedl do mnie i pyta co ma robic?Wszystko mozna ukryc tymczasowo,a pozniej niech klient sie martwi.

19 lipca 2019, 13:01, Nick:

Przecież napisałem WYRAŹNIE, że kiedyś tak budowali i teraz też.

Nie wiem czy się mają dobrze, jak trzeba uszczelniać płyty smołą czy innym dziadostwem. Pomalowanie elewacji nie świadczy o tym że mają się dobrze, zrozum to wreszcie albo zapytaj kogoś kto się zna na tym.

24 stycznia, 01:48, administrator:

No więc ja odpowiem, bo się znam. Od ponad 10 lat pracuję w zarządzaniu nieruchomościami. Wielka płyta jest o wiele lepsza, trwalsza i bardziej bezproblemowa, niż nowa deweloperka. Te bloki są w zasadzie niezniszczalne. Zbudowane z 12-16 centymetrowej grubości płyt naprawdę solidnego żelbetu, z ogromnym zapasem wytrzymałości (konstruktorzy przewidzieli to, że blok będzie stawiać ekipa na kacu, więc zapas bezpieczeństwa jest tam niewyobrażalny). Jak się wymieniło instalacje, zrobiło docieplenie i nowy dach, to taki budynek nie sprawia absolutnie żadnych problemów. Żadnych. Tam się nic nie psuje, poza windą (o ile jest). A te niskie 4 piętrowe, to chyba do końca świata postoją Wykonane z takich samych płyt, co 10 piętrowce - wylicz sobie, o ile mniejsze obciążenia te płyty przenoszą. Bardzo ostrożne szacunki wskazują, że bloki z wielkiej płyty postoją jeszcze jakieś 300-350 lat, ale u mnie w firmie pracuje inżynier, który jeszcze na Kozanowie budował i mówi, że jego zdaniem 500 jak nic.

25 stycznia, 22:41, Gość:

[wulgaryzm]... Inżynier... Jasnowidz... Dyplom... "Zbudowane z 12-16 centymetrowej grubości płyt naprawdę solidnego żelbetu, z ogromnym zapasem" - Cementu mieli dość w tych czasach. Piasku brakowało, trzeba było z Zakopanego wozić do Darłowa.,..

potwierdzam, że ty w d*e byłeś i gó*no widziałeś ale jesteś piśdzielec i wiesz najlepiej z SMS-a od konusa buhahahahaha

V
VOJTEH PATZYNSKY SB
25 stycznia, 10:48, DORA SCHLAHCITZ SB YDOWA:

...na KLECINIE budowalimy ghetto 7ydoskie MikMak i Synagoge z blahy...ale kulawy obzezaniec cadyk ghetto ARC2 Klecina Mariusch siem utopiuu w Slenzy POpijaku...i teraz tam w tej Fabryce Projektowej ARC2 bendziem produkowac rajstopy i POdpaski...tak jak na ”Liscie Schindlera”...

7ydzi – ”MIESZKANCY” ghetta ARC2 MikMak na Klecinie wtopili PO 1 miljon kazdy za klatke w okropnym blaszaku gdzie NIKT nie chce mieszkac i NIKT nigdy od 7yda wtornie nie kupi…Kulawy cadyk zmaruu na parhy…ARC2 u komornika…syf kila mogila…

G
Gość
2019-07-19T12:20:24 02:00, Leo:

Jakos te budynki stoja i maja sie dobrze.Ludzie teraz placa wielkie pieniadze,a nawet nie wiedza jak developerzy wala ich po rogach.Sam wiem z doswiadczenia,jak mieli przyjechac klienci za pare dni ogladac mieszkania,a nascianach byl grzyb i wilgoc,to kierownik budowy przyszedl do mnie i pyta co ma robic?Wszystko mozna ukryc tymczasowo,a pozniej niech klient sie martwi.

19 lipca 2019, 13:01, Nick:

Przecież napisałem WYRAŹNIE, że kiedyś tak budowali i teraz też.

Nie wiem czy się mają dobrze, jak trzeba uszczelniać płyty smołą czy innym dziadostwem. Pomalowanie elewacji nie świadczy o tym że mają się dobrze, zrozum to wreszcie albo zapytaj kogoś kto się zna na tym.

24 stycznia, 01:48, administrator:

No więc ja odpowiem, bo się znam. Od ponad 10 lat pracuję w zarządzaniu nieruchomościami. Wielka płyta jest o wiele lepsza, trwalsza i bardziej bezproblemowa, niż nowa deweloperka. Te bloki są w zasadzie niezniszczalne. Zbudowane z 12-16 centymetrowej grubości płyt naprawdę solidnego żelbetu, z ogromnym zapasem wytrzymałości (konstruktorzy przewidzieli to, że blok będzie stawiać ekipa na kacu, więc zapas bezpieczeństwa jest tam niewyobrażalny). Jak się wymieniło instalacje, zrobiło docieplenie i nowy dach, to taki budynek nie sprawia absolutnie żadnych problemów. Żadnych. Tam się nic nie psuje, poza windą (o ile jest). A te niskie 4 piętrowe, to chyba do końca świata postoją Wykonane z takich samych płyt, co 10 piętrowce - wylicz sobie, o ile mniejsze obciążenia te płyty przenoszą. Bardzo ostrożne szacunki wskazują, że bloki z wielkiej płyty postoją jeszcze jakieś 300-350 lat, ale u mnie w firmie pracuje inżynier, który jeszcze na Kozanowie budował i mówi, że jego zdaniem 500 jak nic.

[wulgaryzm]... Inżynier... Jasnowidz... Dyplom... "Zbudowane z 12-16 centymetrowej grubości płyt naprawdę solidnego żelbetu, z ogromnym zapasem" - Cementu mieli dość w tych czasach. Piasku brakowało, trzeba było z Zakopanego wozić do Darłowa.,..

D
DORA SCHLAHCITZ SB YDOWA

...na KLECINIE budowalimy ghetto 7ydoskie MikMak i Synagoge z blahy...ale kulawy obzezaniec cadyk ghetto ARC2 Klecina Mariusch siem utopiuu w Slenzy POpijaku...i teraz tam w tej Fabryce Projektowej ARC2 bendziem produkowac rajstopy i POdpaski...tak jak na ”Liscie Schindlera”...

G
Gość

lata te to najlepszy okres w calej historii Polski. Osiedla te to bylo" swieze powietrze" dla Wroclawia-gdyby nie ich budowa to Wroclaw dalej dusil by sie w trojkacie bermudzkim i slamsach poniemieckich w ok, ul Sienkiewicza. Wiadomo ze w czasie budowy nie bylo tak zielono jak obecnie. Bynajmniej nie sa to sypialnie a niemal samodzielne miast z pelna struktura socjalna. Obecnie budowane na terenach nieuzytkow i powodziowych nedzne slamsy bez zadnej struktury socjalnej i spolecznej to obraz obecnej siermieznej Polski. Ceny mieszkan na tych osiedlach sa bez porownania wyzsze nich np na Zernikach, Jezmanowie czy Oporowie-na terenach przelotow lotniczych!!

a
administrator
2019-07-19T12:20:24 02:00, Leo:

Jakos te budynki stoja i maja sie dobrze.Ludzie teraz placa wielkie pieniadze,a nawet nie wiedza jak developerzy wala ich po rogach.Sam wiem z doswiadczenia,jak mieli przyjechac klienci za pare dni ogladac mieszkania,a nascianach byl grzyb i wilgoc,to kierownik budowy przyszedl do mnie i pyta co ma robic?Wszystko mozna ukryc tymczasowo,a pozniej niech klient sie martwi.

19 lipca 2019, 13:01, Nick:

Przecież napisałem WYRAŹNIE, że kiedyś tak budowali i teraz też.

Nie wiem czy się mają dobrze, jak trzeba uszczelniać płyty smołą czy innym dziadostwem. Pomalowanie elewacji nie świadczy o tym że mają się dobrze, zrozum to wreszcie albo zapytaj kogoś kto się zna na tym.

No więc ja odpowiem, bo się znam. Od ponad 10 lat pracuję w zarządzaniu nieruchomościami. Wielka płyta jest o wiele lepsza, trwalsza i bardziej bezproblemowa, niż nowa deweloperka. Te bloki są w zasadzie niezniszczalne. Zbudowane z 12-16 centymetrowej grubości płyt naprawdę solidnego żelbetu, z ogromnym zapasem wytrzymałości (konstruktorzy przewidzieli to, że blok będzie stawiać ekipa na kacu, więc zapas bezpieczeństwa jest tam niewyobrażalny). Jak się wymieniło instalacje, zrobiło docieplenie i nowy dach, to taki budynek nie sprawia absolutnie żadnych problemów. Żadnych. Tam się nic nie psuje, poza windą (o ile jest). A te niskie 4 piętrowe, to chyba do końca świata postoją Wykonane z takich samych płyt, co 10 piętrowce - wylicz sobie, o ile mniejsze obciążenia te płyty przenoszą. Bardzo ostrożne szacunki wskazują, że bloki z wielkiej płyty postoją jeszcze jakieś 300-350 lat, ale u mnie w firmie pracuje inżynier, który jeszcze na Kozanowie budował i mówi, że jego zdaniem 500 jak nic.

a
archi

I tak wszystkie lepiej wyglądają niż dewloperskie getta ...

B
Bimboł

Kto w tym Robolu pisze tytuły.

21 - Gajowice

22, 23, 24 - Os. Anna przy Gajowickiej

25 i 27 to chyba Bartoszowice albo Kuźniki

G
Gość
2019-07-19T12:05:35 02:00, Gość:

zdj 14 czy to kiszczak i mlody kwach?

2019-07-20T00:32:20 02:00, Gość:

Wygląda na Kwacha, ale Kiszczak?

Kiszczak ? We Wrocławiu ? Po lewej od kobiety stoi ówczesny wojewoda Janusz Owczarek.

k
k
2019-07-19T14:01:21 02:00, Bruk..gazeta:

Przecież zdjęcie nr 23 to pl.Srebrny, Grabiszyńska . Oj pis...maki, pis... maki

W opisie przed wymienionymi osiedlami jest "m.in." tak więc trzeba czytać ze zrozumieniem

G
Gość
2019-07-19T12:05:35 02:00, Gość:

zdj 14 czy to kiszczak i mlody kwach?

Wygląda na Kwacha, ale Kiszczak?

G
Gość
2019-07-19T13:01:04 02:00, Jaka:

Pamiętam te czasy lata 80 miałem wtedy 10 lat, dostaliśmy mieszkanie na nowym dworze, wokół budowali wszędzie błoto materiały budowlane. Ale było fajnie, inaczej, bardziej ludzko. Teraz człowiek mieszka we własnym domu z ogrodem wozi się samochodem za 200 tys, i co z tego...biega za kasą i tak do śmierci. Wtedy było lepiej

2019-07-19T15:00:02 02:00, dom bez ogrodu:

A kto ci każe gonić za kasą i jeździć samochodem za 200 tys.? Ja tam sram na pieniądze, one szczęścia nie dają. Najważniejsze , żeby być zdrowym i mieć z kimś pogadać reszta nie ma znaczenia.

możesz pogadać o VW za 500 zeta:)ha, haaaa takie czasy

Dodaj ogłoszenie