Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądał biurowiec przy Nowym Targu [NOWE WIZUALIZACJE]

Błażej Organisty
materiały inwestora
Przy placu Nowy Targ powstaje 9-kondygnacyjny biurowiec. Skanska planuje zakończyć budowę w połowie 2019 roku. Inwestor dziś zaprezentował nowe wizualizacje. Z kolei archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego pochwalili się odkryciami z placu budowy.

Zielone tarasy, patia i dwukondygnacyjne lokale usługowe na parterze - to cechy, które mają wyróżniać powstający przy placu Nowy Targ biurowiec. Budynek wpisze się w kwartał ulic Świętego Wita, Świętej Katarzyny, Wita Stwosza i placu Nowy Targ. Inwestor i jednocześnie główny wykonawca - firma Skanska - planuje zrealizować inwestycję do połowy 2019 roku.

Za około dwa lata do dyspozycji firm zostanie oddanych 22 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Prace znajdzie tam ok. 4 tys. osób. Z nowej inwestycji skorzystać mają nie tylko pracownicy, ale także przechodnie. Na parterze powstanie bowiem 15 ogólnodostępnych, dwukondygnacyjnych lokali usługowych. - Mamy nadzieję, że nie znajdą się w nich same banki, a kawiarenki, i restauracje, tak żeby w budynku toczyło się życie po godzinach pracy biurowej - zapowiada Artur Mamrot, manager projektu z firmy Skanska. Lokale będą otwarte na ulicę Św. Katarzyny, Wita Stwosza oraz na plac Nowy Targ.

Zarówno inwestorzy, jak i architekci z pracowni Zbigniewa Maćkowa podkreślają, że stworzenie usługowych parterów było priorytetem. - Zwykle biurowce są introwertyczne, niewiele oferują mieszkańcom. Chcemy reaktywować handel uliczny, którego brakuje w centrum. Zaprojektowany przez nas biurowiec będzie pierwszym w tak ścisłym centrum Wrocławia - oznajmia Zbigniew Maćków.

Na wyższych piętrach znajdzie się pięć użytkowych tarasów z widokiem na ul. Świętej Katarzyny i plac Nowy Targ. Pracownicy będą mieli do dyspozycji także trzy wewnętrzne patia zlokalizowane na drugim piętrze oraz 192 miejsca parkingowe na dwupoziomowym parkingu podziemnym. Pomiędzy budynkiem a ul. Św. Katarzyny pojawią się drzewa.

- Staraliśmy się stworzyć model biurowca, który daje coś miastu i nawiązuje do średniowiecznego, barokowego Wrocławia. Chcieliśmy zrobić budynek ponadczasowy i dostępny dla ludzi - dodaje Maćków.

Biurowiec przy pl. Nowy Targ to szósta inwestycja tego typu realizowana przez Skanskę we Wrocławiu. Pozostałe to: Grunwaldzki Center, Green Towers, Green Day, biurowiec Dominikański i Green2Day.

Pamiątki z Toskanii

Od kilku miesięcy na budowie pracował zespół archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Okolice Nowego Targu to dla nich szczególnie atrakcyjne miejsce do prowadzenia wykopalisk i późniejszych badań, ponieważ niegdyś znajdowała się tam osada rzemieślniczo-handlowa, która dała podwaliny pod późniejszy miejski charakter Wrocławia. Archeolodzy odkryli pozostałości po osadzie z XI wieku: stare mury, drewniano-gliniane domy, wręcz półziemianki, i plecionkowe konstrukcje.

- Przez plac Nowy Targ przebiegała kiedyś drewniana konstrukcja drogi Via Regia – twierdzi profesor Jerzy Piekalsk z UWr. - Na terenie budowy znaleźliśmy także groty strzał pochodzące z rzekomego najazdu Mongołów na Wrocław, głowę rzeźby romańskiej i figurki ze średniowiecza – wylicza archeolog.

Zespół badaczy z uniwersytetu odkrył także krzyżyki i odznaki pielgrzymów, przywiezione z Toskanii, Kolonii, Rzymu i Akwizgranu. - Dzięki takim znaleziskom poszerzamy wiedzę o kontaktach dawnych wrocławian – tłumaczy prof. Piekalski.

ZOBACZ TAKŻE: TAK WYBURZANO STARY BIUROWIEC W POBLIŻU PLACU NOWY TARG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska