Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczego tunelu w Kamiennej Górze szukają eksploratorzy z całej Polski. Może jest w nim złoty pociąg?

Alina Gierak
Alina Gierak
Czy dokopią się do zaginionych podziemi Trzeciej Rzeszy? Z badań nieinwazyjnych prof. Sławomira Porzucka z AGH w Krakowie wynika, że przy ulicy Wiejskiej w Kamiennej Górze może być ukryty tunel.
Czy dokopią się do zaginionych podziemi Trzeciej Rzeszy? Z badań nieinwazyjnych prof. Sławomira Porzucka z AGH w Krakowie wynika, że przy ulicy Wiejskiej w Kamiennej Górze może być ukryty tunel. UM Kamienna Góra
Takiego zjazdu eksploratorów na Dolnym Śląsku jeszcze nie było. Do Kamiennej Góry przyjechali historycy, saperzy, nurkowie oraz poszukiwacze ze specjalistycznym sprzętem. Przy ulicy Wiejskiej pracują koparki, pinpointery, grawimetry i wykrywacze metali. Czego szukają? Tunelu, sztolni lub starej kopalni. Wcześniej w tym miejscu naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadzili badania, które wykazały silną anomalię.
od 16 lat

Spis treści

Dlaczego szukają tunelu w Kamiennej Górze?

Poszukiwaczy zachęciły wyniki badań przeprowadzonych w 2007 roku przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie przy ul. Wiejskiej w Kamiennej Górze.

- Badania nieinwazyjne sugerują, że faktycznie może być przestrzeń, która z jakiegoś powodu albo została zasypana, albo została odstrzelona. Spotykamy się, aby to sprawdzić i zweryfikować - mówi nam Maciej Regewicz, z Projektu Arado - Zaginione laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze, prowadzący kanał History Hiking.

- To, że wyniki badań mikrograwimetrycznych opracowane przez prof. dr hab. Sławomira Porzucka z Akademii Górniczo-Hutniczej są tak optymistyczne - oczywiście z zastrzeżeniem, że wciąż mówimy o hipotetycznym obiekcie - przekonały nas do tego, że warto poświęcić pracę i czas na zbadanie terenu - podkreślił Mateusz Kudla, reżyser kanału “History Hiking”.

Trzy dni poszukiwań tunelu w Kamiennej Górze

Poszukiwacze przyjechali do Kamiennej Góry z różnych stron Polski. Zaangażowali się w badania i prowadzą je na własny koszt.

- Nie chodzi o to, żebyśmy szukali tu nowego złotego pociągu. Może znajdziemy coś, co będzie nowym punktem na mapie atrakcji Kamiennej Góry. Nie zaszkodzi, żebyśmy odkrywali kolejne tajemnice - mówi burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz.

O poszukiwaniach złotego pociągu przeczytacie więcej tutaj

W kamiennogórskie przedsięwzięcie zaangażowane są liczne grupy poszukiwawcze: Stowarzyszenie "Grupa Warowna Bastion", Szczecińska Grupa Eksploracji Podwodnej Gryf, Podziemny Świat Oczami Kowala oraz przewodnicy trasy turystycznej "Arado"..

Mają zgody burmistrza oraz konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań. Są one prowadzone pod nadzorem saperskim firmy TNT Maciej Wolny ze względu na obawy, że potencjalny tunel mógł zostać zaminowany.

- Przesłanki są takie, że mógł to być obiekt wojskowy. Dlatego spodziewamy się, że mogą być niewypały lub ładunki wybuchowe. W tej chwili, na nic takiego nie trafiliśmy - mówi Artur Spychaj, prezes Stowarzyszenie Grupa Warowna Bastion Szczecin.

Badania prowadzone są z inicjatywy popularnego kanału YouTube History Hiking, który zapowiada reportaż przedstawiający prace. History Hiking prowadzi Maciej Regewicz, reżyseruje Mateusz Kudła, a za zdjęcia odpowiada Łukasz Herod.

Mimo, że sztolnia poszukiwana jest w górze, na miejscu są też płetwonurkowie.

Jesteśmy na wypadek, gdyby okazało się, że sztolnia, której szukamy została zalana. Nurkowanie w takiej sztolni byłoby proste i trudne zarazem, dlatego że tu jest bardzo dużo miału węglowego. Nieumiejętne poruszanie się po takiej sztolni mogłoby spowodować utratę widoczności - tłumaczy Jacek Kowalewski, płetwonurek, prezes Szczecińska Grupa Eksploracji Podwodnej GRYF.

Arado, słynne podziemia w Kamiennej Górze

Prowadzenie poszukiwań w Kamiennej Górze jest uzasadnione. Miasto w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami, niczym ser szwajcarski dziurami.

Wiadomo o 10 podziemnych obiektach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je robotnicy przymusowi z niemieckich obozów, zlokalizowanych tu w czasie II wojny światowej. W podziemiach znajdować się miały biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń.

W tym czasie Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego. W byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.

Cześć podziemi jest udostępniona do zwiedzania. Powstał Projekt "Arado", historyczna interaktywna trasa turystyczna oparta o sztolnie, przygotowana z dużym pietyzmem i rozmachem. Co kryją podziemia? Unikalne w skali Europy eksponaty – części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Zwiedzanie jest atrakcyjnie zaaranżowane. Na własnej skórze odczujecie, jak ciężkie były warunki pracy robotników przymusowych i jakie okoliczności towarzyszyły powstawaniu tajnych, wojskowych projektów armii III Rzeszy.

Ile kosztują bilety wstępu do Podziemi Arado, dowiesz się TUTAJ

Tu prowadzone są poszukiwania podziemi

O innych ciekawych miejscach na Dolnym Śląsku, które warto odwiedzić podczas wakacji, czytaj tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska