MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adaś Niezgódka z "Akademii Pana Kleksa" - tak teraz wygląda. Ma 51 lat i jest uznanym fizykiem

OPRAC.:
Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
40 lat temu Adasia Niezgódkę w "Akademii Pana Kleksa" zagrał  Sławomir Wronka. Co dziś robi i jak wygląda niezapomniany Adaś, czyli Sławomir Wronka? Zobacz na kolejnych slajdach w naszej galerii >>>
40 lat temu Adasia Niezgódkę w "Akademii Pana Kleksa" zagrał Sławomir Wronka. Co dziś robi i jak wygląda niezapomniany Adaś, czyli Sławomir Wronka? Zobacz na kolejnych slajdach w naszej galerii >>>screen YouTube/Spawik
5 stycznia 2024 roku do kin wejdzie nowa "Akademia Pana Kleksa". To okazja do wspomnienia pierwszej, kultowej ekranizacji książki Jana Brzechwy pod tym samym tytułem. 40 lat temu w rolę Pana Ambrożego Kleksa wcielił się Piotr Fronczewski, a jego ucznia, Adasia Niezgódkę zagrał 11-letni wówczas Sławomir Wronka. Co dziś robi i jak wygląda niezapomniany Adaś z "Pana Kleksa"? Wyjaśniamy w artykule niżej.

Spis treści

Adaś Niezgódka, czyli Sławomir Wronka w filmie Akademia Pana Kleksa - to już 40 lat

Przypomnijmy, że pierwsza ekranizacja książki Jana Brzechwy pt. "Akademia Pana Kleksa" powstała w 1983 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego (premiera 30 stycznia 1984).

Film ma dwie części - to Przygoda księcia Mateusza oraz Tajemnica Golarza Filipa.

Siedzibą Akademii był pałac w Nieborowie. Sceny nagrywano także w Arkadii, w Gołuchowie, w Piotrkowie Trybunalskim, a ponadto na Krymie, w Ałupce oraz nad Dunajcem.

W filmie Adaś Niezgódka (Sławomir Wronka) wstępuje do Akademii pana Kleksa, prowadzonej przez ekscentrycznego nauczyciela Ambrożego Kleksa (Piotr Fronczewski). Oprócz głównej fabuły (przygody w akademii), rozwijane są tu różne inne wątki - np. opowieść tajemniczego szpaka Mateusza, który kiedyś był księciem, podróż Adasia do psiego raju itp.

Sielankowy klimat filmu mąci postać Golarza Filipa, którego celem jest zniszczenie bajkowego świata Akademii.

Jak teraz wygląda Adaś Niezgódka, czyli Sławomir Wronka - zdjęcia

Sławomir Wronka (ur. w 1972 roku) nie rozwinął aktorskiej kariery po zagraniu Adasia Niezgódki. Zaangażował się natomiast w karierę naukową. Dziś to uznany fizyk, profesor nauk inżynieryjno-technicznych.

Zobacz, jak teraz wygląda kultowy bohater z "Pana Kleksa", czyli Adaś Niezgódka. To mężczyzna po 50-tce, w okularach i z brodą. Pana profesora pokazujemy w naszej galerii:

Co teraz robi Adaś Niezgódka, czyli Sławomir Wronka

Sławomir Wronka studiował na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Ma na swoim koncie badania w ośrodku CERN w Genewie, placówce współpracującej z najlepszymi naukowcami w Europie.

Stopień doktorski uzyskał w 2003 roku, habilitował się w roku 2015 na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. Liniowy akcelerator elektronów z szybkim przełączaniem energii.

25 kwietnia 2022 roku decyzją prezydenta RP Sławomir Wronka otrzymał tytuł naukowy profesora.

W roku 2010 kierowany przez niego zespół stworzył pierwszy na polskim rynku detektor do prześwietlania obiektów przemysłowych.

Dziś Sławomir Wronka to kierownik Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą.

Sławomir Wronka jako naukowiec -wideo

Tak się teraz spełnia Sławomir Wronka - dawny, dziecięcy aktor z "Akademii Pana Kleksa".

Zobacz wideo z dokonań cenionego fizyka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Adaś Niezgódka z "Akademii Pana Kleksa" - tak teraz wygląda. Ma 51 lat i jest uznanym fizykiem - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska