MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczny klasztor cysterek w Górnych Łużycach. Działa nieprzerwanie od setek lat

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Opactwo cysterek działa nieprzerwanie od 1234 roku i mimo wielu zawirowań w dziejach, siostry nadal rozwijają działalność misyjną. Na terenie klasztoru znajduje się wiele atrakcji turystycznych, w tym Ogród Roślin Biblijnych, pomnik Jana Pawła II oraz stary młyn >>>
Opactwo cysterek działa nieprzerwanie od 1234 roku i mimo wielu zawirowań w dziejach, siostry nadal rozwijają działalność misyjną. Na terenie klasztoru znajduje się wiele atrakcji turystycznych, w tym Ogród Roślin Biblijnych, pomnik Jana Pawła II oraz stary młyn >>>Justyna Orlik
Najstarszy klasztor w Niemczech to imponujący kompleks, który warto odwiedzić po drodze do Zittau czy Budziszyna. Opactwo cysterek działa nieprzerwanie od 789 roku i wciąż przyjmuje nowe zakonnice. Ich celem jest dawanie wytchnienia ludziom w trudnych czasach. Zobaczcie, jak wygląda cały kompleks.

Ostritz to malownicza miejscowość, leżąca nad rzeką Nysą Łużycką, która stanowi naturalną granicę między Niemcami a Polską. W środku niewielkiego miasteczka znajduje się zabytkowy rynek i porozrzucane po ciasnych uliczkach domy przysłupowe - charakterystyczne dla architektury Górnych Łużyc. Na obrzeżach saksońskiego miasta znajduje się klasztor St. Marienthal, który jest otwarty na turystów.

Spis treści

Historia najstarszego klasztoru w Górnych Łużycach

Klasztor położony jest w niedalekiej odległości od granicy z Niemcami. Dojedziemy do niego z Radomierzyc, a podróż nie zajmuje dłużej niż kilkanaście minut. Na miejscu znajduje się przestronny i darmowy parking. Przed bramą wejściową, po prawej stronie, otwarta jest także przyklasztorny szynk, w którym możemy zamówić domowy obiad. Karta dań posiada polskie akcenty, np. pierogi oraz klasztorny browar.

Klasztor został założony jeszcze w średniowieczu. 14 października 1234 roku majątek został przekazany - w ramach przebłagania - przez czeską księżniczkę Kunegundę siostrom cysterkom. W czasie wojen husyckich zakonnice musiały opuścić mury klasztorne na trzydzieści lat i wróciły dopiero po zawiązaniu rozejmu. Na początku XVI wieku były namawiane do przekształcenia ich przybytku w świecki klasztor żeński, ale siostry nie ulegają presji. W 1683 roku wybucha wielki pożar, który niszczy zabudowania. Odbudowa trwała aż do 1744 roku. W 1833 roku siostry zakładają sierociniec i szkołę, a w 1987 roku walczą ze skutkami ogromnej powodzi. Żywioł niszczy barokowe wnętrza kościoła. W 1939 roku wybucha druga wojna światowa, a SS przejmuje klasztor i organizuje na jego terenie obóz, skąd wywożono dzieci na wieś. W 1942 roku w budynku klasztoru powstaje także szpital, w którym siostry udzielają pomocy żołnierzom walczącym na froncie.

Po wojnie część majątku cysterek przechodzi w polskie ręce. W 1945 roku istniał jeszcze most, który prowadził na drugą stronę Nysy Łużyckiej, ale został zburzony przez uciekających stąd Niemców. W 1955 roku siostry tworzą „Dom Opieki Św. Józefa” dla 60 kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością intelektualną, którymi się opiekują. W 1992 roku powstaje Międzynarodowy Dom Spotkań St. Marienthal, który ma na celu pojednanie ponad granicami i to nie tylko narodowymi, ale i wyznaniowymi oraz kulturowymi. W 2010 roku cały kompleks ucierpiał w wyniku kolejnej powodzi, a szkody wyrządzone w sierpniowe dni odczuwane są do dziś.

Pomnik Jana Pawła II w klasztorze w Ostritz >>>
Pomnik Jana Pawła II w klasztorze w Ostritz >>>Justyna Orlik

Klasztor nad Nysą Łużycką to miejsce modlitwy, ale też ośrodek kulturalny i edukacyjny

"Drzwi są otwarte, a tym bardziej serce" - tak brzmi motto cystersów. Zakonnice, przebywające w klasztorze są niezwykle gościnne i przyjmują w swoje progi ludzi różnych wyznań oraz pochodzenia. Siostry codziennie odmawiają modlitwy chóralne
siedem razy w języku łacińskim i niemieckim, co ma symbolizować jedność ze społecznością całego świata. Ponadto cysterki angażują się w pracę w kościele, bibliotece, strefie dla gości czy klasztornym sklepiku.

Opactwo cysterek działa nieprzerwanie od 1234 roku i mimo wielu zawirowań w dziejach, siostry nadal rozwijają działalność misyjną. Na terenie klasztoru
Opactwo cysterek działa nieprzerwanie od 1234 roku i mimo wielu zawirowań w dziejach, siostry nadal rozwijają działalność misyjną. Na terenie klasztoru znajduje się wiele atrakcji turystycznych, w tym Ogród Roślin Biblijnych, pomnik Jana Pawła II oraz stary młyn >>>Justyna Orlik

Przy klasztorze działa stowarzyszenie „Przyjaciół Opactwa St. Marienthal eV”, które zostało założone w 1994 roku. Jej członkowie spotykają się na wspólnych modlitwach oraz wsparciu klasztoru na różnych polach. Każdy może dołączyć do tej społeczności.

Cysterki od lat prowadzą także internat PATER-KOLBE-HOF dla osób niepełnosprawnych, w tym mężczyzn i kobiet. Siostry dają im możliwość rozwijania własnych talentów oraz angażowania się w prace na terenie obiektu. Podkreślają, że poza podstawową opieką chcą im zapewnić u siebie dom, w którym każdy będzie mógł czuć się bezpiecznie.

O otwartości cysterek świadczą także liczne konferencje i seminaria, poświęcone pogłębianiu relacji z Bogiem, ale i samym sobą. Na terenie klasztoru znajduje się, co najmniej kilka sal wyposażonych w rzutniki, a do Ostritz zapraszani są goście z różnych stron Niemiec.

Co można zobaczyć na terenie klasztoru St. Marienthal? Kilka atrakcji dla każdego

Klasztor położony jest tuż przy lewym brzegu Nysy Łużyckiej w odległości około 20 km od Goerlitz, jednego z piękniejszych miast Saksonii. W skład rozległego zespołu klasztornego wchodzą, m.in.:

  • rezydencja przełożonej
  • kościół klasztorny
  • kancelaria prepozyta
  • piekarnia
  • dawny młyn i tartak
  • browar
  • sklepik klasztorny
  • winnica
  • Ogród Roślin Biblijnych
Stary młyn i tartak >>>
Stary młyn i tartak >>>Justyna Orlik

W klasztorze przez wieki warzono piwo. W 1998 roku klasztorną licencję wykupił browar Münch-Bräu Eibau, który produkuje nowe piwo klasztorne St. Marienthaler Klosterbräu.

Architektonicznie największe wrażenie na turystach robi kościół klasztorny wraz z kaplicą, które współcześnie mają barokowy charakter i zawdzięczają go wielkiej przebudowie, rozpoczętej w 1683 roku i trwającej ponad 60 lat. We wnętrzach kościoła znajdują się naścienne malowidła oraz obrazy z wizerunkami świętych, ale i biskupów.

Łacińskie inskrypcje przy wejściu do kaplicy >>>
Łacińskie inskrypcje przy wejściu do kaplicy >>>Justyna Orlik

Współcześnie wiele budynków, znajdujących się na terenie klasztoru jest dzierżawionych. W środku kompleksu znajdują się sale konferencyjne, a nawet hotel.

Ogród Roślin Biblijnych to jedna z ciekawszych atrakcji. W środku niewielkiego dziedzińca znajduje się kilkadziesiąt gatunków roślin, wymienianych w Piśmie Świętym.

Zobaczcie ten wspaniały kompleks na zdjęciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska