SLD chce konsekwencji wobec dyrektora, broniącego religii

Leszek Cybulski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wojtek Wilczyński
Udostępnij:
W poniedziałkowej gazecie zamieściliśmy list Romana Kowalczyka, dyrektora LO nr XVII we Wrocławiu, który krytykował wniosek lewicy w sprawie usunięcia krzyży ze szkół. Dziś odpowiedź Leszka Cybulskiego, szefa Rady Miejskiej SLD we Wrocławiu:

W świetle otwartego listu Dyrektora XVII LO we Wrocławiu Romana Kowalczyka skierowanego do "Gazety Wrocławskiej", oświadczam w imieniu Rady Miejskiej SLD we Wrocławiu, że: Klub Poselski Lewica i Sojusz Lewicy Demokratycznej domaga się zapewnienia nauki etyki w szkołach, usunięcia oceny z religii ze świadectwa, jak również obowiązkowej edukacji seksualnej dla uczniów (religia jest nauczana aż w 72 proc. polskich szkół, a etyka zaledwie w 2,4 proc.). (...) Rocznie pół mld zł zostaje przeznaczonych na pensje na nauczycieli religii, a środki z budżetu, przeznaczone na nauczanie etyki w 2009 r., nie zostały wykorzystane.

Cybulski: Niezbędna jest interwencja Prezydenta Miasta

SLD chce też, aby oceny z religii nie były umieszczane na świadectwach, ani żeby nie były wliczane do średniej. SLD domaga się także wprowadzenia drugiego, specjalnego świadectwa dla uczniów uczęszczających na lekcje religii. Powyższe propozycje Klub Poselski Lewica zgłaszał w maju 2008 r.

(...) Lewica domaga się też wprowadzenia do szkół obowiązkowych lekcji wychowania seksualnego (...). Według wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z czerwca br. w sprawie włączania do średniej stopnia z religii, Trybunał uznał, że Konwencja Praw Człowieka została naruszona w trzech kwestiach (...).

Jednocześnie Wrocławskie SLD opowiada się za silnym i niezależnym Państwem Polskim i Państwem z konstytucyjnym rozdziałem religii i Państwa. Pan Roman Kowalczyk jako Dyrektor LO powinien szczególnie dbać o przestrzeganie praw Konstytucji RP. Jednocześnie używane w liście sformułowania "poskomunistyczna lewica..., stalinowskie czasy..." jednoznacznie wskazują na zaangażowanie polityczne Pana Romana Kowalczyka, od którego jako Dyrektor Liceum powinien być wolny.

Uważam, że w sytuacji tak agresywnego publicznego ataku politycznego ze strony Pana Dyrektora oraz z racji pełnionej funkcji, niezbędna jest interwencja Prezydenta Miasta Pana Rafała Dutkiewicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
antylewak
No to może zaczniemy sprawdzać poglądy nauczycieli? Jak biegają z tęczową chorągiewką to ok?

3/4 Dyrektorów to albo lewacy, albo w najlepszym razie różowi. Jeśli więc czerwoni chcecie "odpolityczniać" szkoły to zabierzemy się od wykasowania wszystkich czerwonych dyrektorów.
I
Iga
Brawo Panie Leszku za zajecie stanowiska w rzeczowy sposob, powstrzymanie sie od krytyki osoby Dyrektora i jego pogladow.
Narzucanie nauki religii w szkolach nie powinna miec miejsca, poniewaz godzi w podstawowe prawo czlowieka do wolnosci w wyborze wlasnej religii. Wierzacy katolicy maja wystarczajaco okazji do nauki religii w okolicznosciach bardziej uduchowionych niz przymusowe lekcje w szkole.
k
kamyk
U Kowalczyka w 17 lo wicedyrektorem jest katechetka, a szkoła jest bardzo upolityczniona i prokatolicka, tak nie powinno być. Szkoła to instytucja świecka!!!!!!
b
były wspólpracownik
Pan Kowalczyk już podczas pracy w CKU jako nauczyciel historii, dał się poznać jako wybitny karierowicz należący do KPN. On jest w stanie zapisać do każdej partii, byle robić karierę dla pieniędzy. Nauczycielem był marnym.
r
racjonał
bo debile mają to do siebie, że sama myśl o tym, że muszą być sami odpowiedzialni za siebie w tym życiu, bo innego życia nie ma, przyprawia ich o napady paniki. Debile uważają, że mogą robić wszystkie niegodziwości, a potem wyspowiadać się księdzu, odmówić parę zdrowasiek i być porządnym człowiekiem. I dlatego są debilami.
w
wsz-56
A to właśnie katolicy powinni walczyć, aby religia była ponad pospólstwo, codzienną szkolną wrzawę, ponad politykę. A tak Kościół sprowadził wiarę i Chrystusa do roli szarpaniny o krzyż, prostackich zachowań i komentarzy.
Pamiętam, że moje lekcje religii były jeszcze w kościele (w Pilczycach w latach 60.). Pamiętam wspaniałą, podniosłą atmosferę, skupienie i wsłuchanie w słowa proboszcza, które odbijały się echem w kościele. Nikt nie śmiał wagarować, nikt nie śmiał odzywać się głośno. Wiara była wówczas czymś WIELKIM. Wszystko przepadło.. :(((
T
TomAS
Komunizm zawsze walczył z Kościołem.Oczywiście tyczy się to też poprzedniczki-partii SLD, mianowicie PZPR. Zatrważające jest natomiast to, że coraz częściej nie spotyka się to z odezwą Kościoła, który ma bronić krzyża.
w
wieszcz
Czy w takiej szkole, zarządzanej (a może wręcz rządzonej) przez dyrektora demonstrującego publicznie tak jednoznaczne poglądy i aktywnie działającego w konkretnej partii, uczniowie o innych poglądach i postawach mogą czuć się bezpiecznie? Czy mają gwarancję rzetelnej oceny ich wiedzy i umiejętności bez względu na wyznawany światopogląd i sympatie polityczne? Obawiam się, że nie! Czy otrzymują wiedzę humanistyczną wolną od ideologicznej i politycznej indoktrynacji? Obawiam się, że nie! Pytania można by mnożyć, ale już te dwa, jak sądzę, pokazują dostatecznie istotę problemu.
p
pdf
Ale nasilająca się zuchwałość komunistów jest zastanawiająca. Sformułowania "poskomunistyczna lewica..., stalinowskie czasy..." użyte przez dyrektora LO nie wskazują na jego zaangażowanie polityczne, ale na znajomość najnowszej historii Polski. Panowie z SLD chcieliby żeby nie wolo było mówić o post komunistycznych organizacjach (tak jakby ich nie było), ani o stalinowskich czasach (tak jakby ich nie było), ani z kim wygrała Solidarność w 80 roku, ani o tym jaki system okazał się być bankrutem, itd, itp,. Nie poszli siedzieć jak się należało, a teraz proszę ... Dać palec, to odgryzą rękę.
b
breslauer55
Wprowadzając ponownie religię do szkół Kościół sam sobie strzelił w lewą stopę. W ten sposób pozbawił się kontroli i wpływu nad młodymi ludźmi od urodzenia po śmierć. Nie ma wiedzy i wpływu na proces wychowawczy, gdyż nie może tym być 45 minutowa mowa- trawa ex katedra i nagłaśniane w tv pedofilskie skandale z księżmi w roli głównej. Efekty tego obserwuję codziennie, a tv pokazała je w czasie zadym na Krakowskim Przedmieściu. Wynik przeniesienia religii do szkół - cała Polska zchamiała i zgłupiała, nie ma hamulców moralnych, nie wie co to Bóg, Honor, Ojczyzna. Ogólne rozwydzrzenie i bandytyzm. Młodzi nie umieją się zachować, nie znają pieśni patriotycznych, nie szanują innych ludzi bez względu na ich wiek i rasę. Dla Japiszonów-niby polskiej elity liczą się tylko kasa i ubaw oraz szpan. Sukcesem jest zgnoić i okraść pracowników ze złotówek by chwalić się tym oraz tak zdobytymi tysiącami na wczasach w Dubaju.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie