Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy: Dyskryminacja Dolnego Śląska! Chodzi o miliardy euro z Unii Europejskiej

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Cezary Przybylski marszałek Dolnego Śląska.
Cezary Przybylski marszałek Dolnego Śląska. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Wysokość zaproponowanego przez rząd budżetu unijnego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 jest dla nas krzywdząca – ocenia Cezary Przybylski marszałek województwa. Nasz region znalazł się na trzecim od końca miejscu jeżeli chodzi o przyznane wstępnie kwoty. Samorządowcy są oburzeni podziałem funduszy na najbliższe lata. Gra idzie o miliardy euro.

Przedstawiciele zarządu województwa zapowiedzieli na dzisiejszej konferencji prasowej, że będą zabiegać o zmianę decyzji i zwiększenie tej puli. - Wysokość zaproponowanego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 jest stanowczo za niska na tle innych województw i nie odpowiada oczekiwaniom oraz potrzebom mieszkańców naszego regionu – tak Cezary Przybylski marszałek województwa skomentował informację o podziale 76 mld euro w ramach polityki spójności, jaką zaproponowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Mniej pieniędzy od Dolnego Śląska dostaną tylko dwa województwa

Zgodnie z tą zapowiedzią na Dolny Śląsk ma popłynąć w sumie 870 mln euro. Mniej od nas dostaną tylko województwa lubuskie i opolskie. Zaproponowana kwota jest o ponad 60 procent niższa od tej jaka przyznano nam w perspektywie 2014-2020.

- Dynamiczne tempo rozwoju, które osiągnęliśmy w ostatnich latach, wymaga stabilizacji i kontynuacji, a nie wstrzymywania - napisał lider Bezpartyjnych Samorządowców na swoich profilach w portalach społecznościowych, dodając - nie można karać Dolnego Śląska za jego wzorowy rozwój. Oczekujemy, że ostateczna, wynegocjowana wysokość budżetu będzie wyższa i odpowiadająca potrzebom rozwojowym naszego regionu.

PiS: Będziemy zabiegali o wyższe kwoty!

Walkę o zwiększenie puli pieniędzy dla naszego regionu zapowiedzieli na dzisiejszej konferencji przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Zarządzie Województwa. Wicemarszałek Grzegorz Macko wskazał że oprócz kwoty 870 mln euro należy też uwzględnić 556 mln euro, które maja popłynąć w najbliższych latach do subregionu wałbrzyskiego. Jednak to pieniądze z funduszu sprawiedliwej transformacji, a nie z funduszu spójności. - Jest to początek negocjacji i są to kwoty wyjściowe. Będziemy zabiegali o to, by te kwoty uległy zwiększeniu - zapowiedział Macko.

Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski próbował tłumaczyć ministerialne decyzje o podziale pieniędzy. - Mamy całkiem dobry punkt startowy w negocjacjach, a zaproponowana kwota wynika z uwarunkowań jakie mamy na Dolnym Śląsku. Nasz region należy do najbardziej rozwiniętych, a fundusze spójności maja wspierać województwa, które w tym rozwoju nie są tak zaawansowane jak my - argumentował Krzyżanowski. Zapowiedział jednak starania o dodatkowe pieniądze.

Regiony zgłaszają swoje uwagi. Dolny Śląsk już interweniuje

Konsultacje Umowy Partnerstwa dotyczące inwestowania unijnych funduszy w ramach polityki spójności i funduszu sprawiedliwej transformacji już ruszyły. Każdy region może zgłaszać swoje uwagi do 22 lutego. Stanowisko Zarządu Dolnego Śląska ma trafić do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jeszcze dziś.

Taki podział zaproponowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:

  • dolnośląskie – 870 mln euro
  • kujawsko-pomorskie – 1,475 mld euro
  • lubelskie – 1,768 mld euro
  • lubuskie – 736 mln euro
  • łódzkie – 1,631 mld euro
  • małopolskie – 1,541 mld euro
  • mazowieckie – 1,67 mld euro
  • opolskie – 763 mln euro
  • podkarpackie – 1,661 mld euro
  • podlaskie – 992 mln euro
  • pomorskie – 1,129 mld euro
  • śląskie – 2,365 mld euro
  • świętokrzyskie – 1,106 mld euro
  • warmińsko-mazurskie – 1,228 mld euro
  • wielkopolskie – 1,070 mld euro
  • zachodniopomorskie – 1,311 mln euro.

Jak tłumaczy strona rządowa pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75 proc. środków zostało już podzielonych, a 25 proc. przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Dodatkowo sześć regionów (śląskie, łódzkie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie i wielkopolskie) otrzyma 4,4 mld euro z funduszu sprawiedliwej transformacji i polityki spójności (3,8 mld euro z FST + 560 mln euro z polityki spójności).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska