Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruiny zboru ewangelickiego w Powidzku - piękne, nostalgiczne, nieco straszne. To miejsce przyciąga miłośników nietypowych atrakcji [ZDJĘCIA]

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Kościół ewangelicki w Powidzku jest właśnie jedną z takich historycznych atrakcji. Został zbudowany najprawdopodobniej na początku XX wieku.
Kościół ewangelicki w Powidzku jest właśnie jedną z takich historycznych atrakcji. Został zbudowany najprawdopodobniej na początku XX wieku. Nadia Szagdaj / Polska Press
Ruiny zboru ewangelickiego w Powidzku są szczególnym przystankiem na mapie zwiedzających nietypowe atrakcje na Dolnym Śląsku. Częściowo zawalony obiekt ściąga romantyków i miłośników historii regionu. Zobacz jakie są piękne. I straszne!

Ruiny zboru ewangelickiego w Powidzku - piękne, nostalgiczne, nieco straszne

Dolina Baryczy i jej najbliższe okolice wciąż nie są pierwszą pozycją na turystycznym rozkładzie jazdy Dolnoślązaków. A szkoda, bo to tereny niekomercjalizowane i gotowe do odkrycia. Lasy i wsie w tej części województwa kryją nieprawdopodobną wręcz historię regionu, którą każdy - bez tablic informacyjnych i przewodników może poznawać na własnych zasadach.

Kościół ewangelicki w Powidzku jest właśnie jedną z takich historycznych atrakcji. Został zbudowany najprawdopodobniej na początku XX wieku. Trudno powiedzieć, bo niewiele z niego zostało, także w historycznych zapiskach. Częściowo zawalony obiekt został otoczony płotem i opatrzony tabliczką: wstęp wzbroniony. Nic dziwnego. Przebywanie w okolicach sypiącej się dzwonnicy może grozić poważnym wypadkiem.

W bezpośrednim sąsiedztwie zboru znajdował się cmentarz. Jego resztki znajdziemy dziś pod bluszczem i porostami. Na niektórych stelach wciąż zachowały się inskrypcje.

Piękny, romantyczny i trochę straszny. Zobacz jak wygląda zbór w Powidzku:

Wieś o nazwie Povidlsco została odnotowana w zapiskach z 1223 roku. O dziwo nazwa w tym kształcie jest nazwą staropolską. Później miejscowość nazywana była także Powizkiem i po niemiecku: Powitzko. W czasie II Wojny Światowej nosiła zgoła inne imię: Urdorf, by po wojnie na powrót stać się Powidzkiem.

W miejscowości, poza kościołem ewangelickim znajdziemy także krzyż pokutny z końca średniowiecza, zabytkowy, późnobarokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela, a w jego pobliżu piękną fontannę, sąsiadującą z biblioteką. Na terenie miejscowości jest też kilka kapliczek słupowych i parę zabytkowych domostw.

Jednak to kościół ewangelicki przyciąga miłośników historii, którzy zachwyceni są jego obecnym kształtem. Jednym z ciekawszych elementów stojącego we wsi zboru była tablica upamiętniająca żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej.

Obecnie stan kościoła pozostawia wiele do życzenia. Niestety jego los jest raczej przesądzony, a budowla nie podniesie się już z ruin.

Zobacz na zdjęciach jak wygląda kościół ewangelicki w Powidzku:

DOLNOŚLĄSKIE PODRÓŻE:

TYLKO WE WROCŁAWIU:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska