Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Mikołaja Kopernika na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczniowie mogli zobaczyć pierwsze wydanie "O obrotach sfer niebieskich"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Nie tylko pierwsze wydanie dzieła polskiego astronoma pokazuje z okazji roku Mikołaja Kopernika Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego. Są tam także inne piękne i cenne starodruki o astronomii.
Nie tylko pierwsze wydanie dzieła polskiego astronoma pokazuje z okazji roku Mikołaja Kopernika Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego. Są tam także inne piękne i cenne starodruki o astronomii. Maciej Rajfur
Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego wystawiła pierwsze wydanie słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Pierwszego dnia zobaczyło je 600 uczniów.

Dzień Mikołaja Kopernika związany jest z 550. rocznicą urodzin polskiego astronoma, które będziemy obchodzić już 19 lutego. Senat RP z tego powodu ogłosił 2023 rokiem Mikołaja Kopernika.

W piątek 10 lutego Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego otworzyła wystawę z niezwykłymi starodrukami o astronomii, wydawanymi między XV i XIX wiekiem. Wśród nich znajdziemy pierwsze wydanie "O obrotach sfer niebieskich", ale także dzieła pionierów astronomii, m.in. Ptolemeusza, Keplera, Heweliusza, Tychona de Brahe, Galileusza. Mogła ją zobaczyć młodzież szkolna ostatnich klas podstawówek i liceów, które zgłosiły chęć. Pierwszego dnia otwarcia wystawy cenne eksponaty zobaczyło 600 uczniów. Wysłuchali oni także specjalnego wykładu o astronomii.

- Pierwsze wydanie "O obrotach..." wygląda bardzo skromnie. Nie ma kolorowych ilustracji, a papier jest nieco pożółkły. Gdyby nie był specjalnie wyeksponowany można byłoby je pominąć pośród innych starodruków. Co ciekawe, ta książka zaczyna się zdaniem dopisanym bez wiedzy Kopernika. Że to, co prezentuje dzieło, jest jedynie przypuszczeniem. Wydawcy z Norymbergii obawiali się reakcji świata nauki i Kościoła na zmianę modelu świata i woleli się zabezpieczyć - tłumaczy kierownik Oddziału Starych Druków UWr, Diana Codogni-Łańcucka.

We Wrocławiu znajdują się trzy egzemplarze pierwszego wydania wielkiego dzieła Kopernika. Dwa są w posiadaniu wrocławskiej uczelni, jeden ma Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

- To najcenniejsze nasze zbiory i to jedyna okazja, żeby spojrzeć dla młodzieży. Mamy w planach wiele przedsięwzięć w ramach roku Kopernika. Będą wydarzenia w maju i jesienią, przygotowywane razem z Ossolineum. M.in. wystawę planszową. Co ciekawe, mamy też dwie sztuki drugiego wydania "O obrotach sfer niebieskich". W Ossolineum są ich aż cztery - mówi Grażyna Piotrowicz, kierownik Biblioteki Uniwersyteckiej.

Na wystawie można zobaczyć też dzieła śląskich astronomów - Zachariasza Bornmanna oraz Jakoba Bartscha

- Czekają nas wykłady połączone z pokazami i wystawa ukazująca związki Mikołaja Kopernika z Wrocławiem. Pokażemy także liczne dzieła astronomiczne. Wszystkie nasze egzemplarze dzieła Kopernika przyjechały po II światowej ze Lwowa i są to zbiory ossolińskie - opowiada wicedyrektor Ossolineum Dorota Sidorowicz-Mulak.

Co ciekawe, na Uniwersytecie Wrocławskim znajduje się jedyny w Polsce zakład heliofizyki - na Wydziale Fizyki i Astronomii.

- Dobrze byłoby, gdybyśmy wszyscy lepiej poznali Mikołaja Kopernika. Dobrym sposobem na to jest po prostu zapoznanie się z jego książką. Dlatego chcemy zorganizować pierwsze publiczne czytanie książki naukowej: "O obrotach sfer niebieskich", z udziałem VIP-ów. Wbrew różnym opiniom, to nie jest bardzo wymagający i dla wielu nieosiągalny tekst. Oczywiście należy się skupić, czytając go, ale jest to jak najbardziej do przyswojenia przez większość ludzi - mówi prof. Michał Tomczak, dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska