Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Refundacja in vitro: Już sześć par z Dolnego Śląska czeka na dziecko

Malwina Gadawa
Na Dolnym Śląsku są pierwsze efekty rządowego programu in vitro
Na Dolnym Śląsku są pierwsze efekty rządowego programu in vitro Piotr Król
W województwie dolnośląskim są już efekty wprowadzenia rządowego programu finansowania zabiegu in vitro parom, które bezskutecznie starają się o dziecko. W efekcie, w ciągu dwóch miesięcy, sześć kobiet jest już w ciąży. Szczęśliwe pary pochodzą z Wrocławia, Oleśnicy, Bielawy i Kłodzka.

- Radość kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży po latach bezskutecznych starań o dziecko, jest naprawdę ogromna - mówi Wiesława Malinowska-Mielnik, dyrektor zarządzający kliniką Invimed we Wrocławiu.

To właśnie ten ośrodek, jako jedyny na Dolnym Śląsku, zakwalifikował się do programu i przeprowadza finansowane przez państwo zabiegi. Wiesława Malinowska-Mielnik dodaje, że tym parom, dzięki rządowemu programowi, przywrócono nadzieję. - Do tej pory wiele rodzin zapożyczało się nawet, żeby skorzystać z metody in vitro. Wiadomo, że podczas zabiegu nie ma gwarancji, że dojdzie do zapłodnienia: szanse wynoszą około 45 procent. Są pary, które próbują kilkakrotnie, a to, wiadomo, kosztuje - mówi Wiesława Malinowska-Mielnik. Dodaje, że pierwsi szczęśliwi rodzice z Dolnego Śląska nie ukrywają satysfakcji, że udało im się podwójnie: bezpłatnie i skutecznie skorzystać z in vitro.

Od początku lipca we wrocławskiej klinice Invimed zarejestrowało się 260 par. Do rządowego programu zakwalifikowano 81 pacjentek. Różnica w liczbach wynika z tego, że trzeba spełnić pewne warunki, żeby skorzystać z programu. Kobieta nie może mieć ukończonych 40 lat, a pacjentki, które nie mają 35 lat, muszą mieć udokumentowane dwa lata leczenia. Te, które już skończyły 35 lat - poświadczony rok leczenia. Nie oznacza to jednak leczenia farmakologicznego, ale różne badania, np. jajowodów.

Pary, które spełnią te warunki, mogą skorzystać bezpłatnie z trzech zabiegów in vitro. To bez wątpienia duża pomoc dla rodzin, bo jeden taki zabieg, z lekarstwami, kosztuje od 10 tys. do nawet 14 tys. złotych.

Wiesława Malinowska-Mielnik zachęca pary z Dolnego Śląska do zgłaszania się do wrocławskiej kliniki, ponieważ są jeszcze miejsca. Invimed może przyjąć w ramach rządowego programu 197 par.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska